Orantı Çeşitleri Konu Anlatımı

Orantı Çeşitleri Konu Anlatımı

Orantı çeşitlerini anlatmaya başlıyorum. Üç türlü orantı vardır. Doğru orantı, Ters orantı ve Bileşik orantı. Doğru orantı  bir çokluk artıyor iken diğeri de aynı oranda artıyorsa veya azalıyorken diğeri de aynı oranda azalıyorsa, onlara doğru orantı diyoruz. Biri artıyor öbürü de artıyorsa ama belli bir oran yoksa o zaman doğru orantıdan bahsedemeyiz. Aynı orandan kasıt […]

Orantı çeşitlerini anlatmaya başlıyorum. Üç türlü orantı vardır. Doğru orantı, Ters orantı ve Bileşik orantı. Doğru orantı  bir çokluk artıyor iken diğeri de aynı oranda artıyorsa veya azalıyorken diğeri de aynı oranda azalıyorsa, onlara doğru orantı diyoruz. Biri artıyor öbürü de artıyorsa ama belli bir oran yoksa o zaman doğru orantıdan bahsedemeyiz. Aynı orandan kasıt payda 2 katında, diğerinde ise ikisini de iki katına çıkar. Birimi sürekli aynı oranda artırabiliriz buna doğru orantı diyoruz.

Orantı Çeşitleri 

Bir soru ile bunu açıklamaya çalışalım. Bir okulda kız ve erkek öğrencilerin sayıların toplamı iki, dört ve 2, 6 sayı ile sayıları ile orantılıdır. Okuldaki öğrenci sayısı 175 ile 210 arasında olduğuna göre kaç tane erkek öğrenci vardır, gibi bir son olsun. Bunu çözmeye çalışalım. kabulü 24 eşittir bölüm 2 virgül 6 eşittir. Bunu ben kayu kabulü 2001 dördü onlar çarpsam 24 eylülde 10 da çalışan 26 yeni orantı sabiti in the olsun. Kızları 2 bölüm 12 eşittir erkekler 2000 13 orhan sabit f tnk kızlar 12 kişi ise erkekler 13 kişi sabit çarpar mı değişmiyor. Bu okuldaki öğrencilerin sayısı 175 ile 200 10 arasında ise 175 ile erkekler artık kızlar 210 arasında erkekler 13 b kızlar 12 p 12 tl artı 13 b 25 yapar her tarafı 25 bölüm gerekiyor. 8 kere 25 200 yapıyor demek de olsa olsa tam sayı olarak 8 katılır. 13 kere 8 104 yapar erkeklerin sayısı demek ki 104’müş.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  DNA Nedir, Ne İşe Yarar?

Orantı Çeşitleri Konu Anlatımı içinde Doğru orantı Ters orantı Bileşik orantı örneklerle anlatılıyor.

Bir önceki yazımız olan Isı - Sıcaklık Konu Anlatımı başlıklı makalemizde ISI VE SICAKLIK KONU ANLATIMI hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?