Organ Bağışı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Organ Bağışı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Haberlerde sık sık duymaya alışık olduğumuz organ bağışı nedir, nasıl yapılır? Organ bağışı için neler yapılmalıdır? Kimler organ bağışlayabilir, ne zaman organ bağışlanmalıdır? aileden izin alınmalı mıdır, yaş sınırı var mıdır? Benzer sorular sık sık aklınızdan geçmiştir. Bu konuda sizlere kısa öz ve kesin sonuç verecek bilgiler vermek istiyoruz. İnsanlar  başkalarına yardım etmeyi, hele hele […]

Haberlerde sık sık duymaya alışık olduğumuz organ bağışı nedir, nasıl yapılır? Organ bağışı için neler yapılmalıdır? Kimler organ bağışlayabilir, ne zaman organ bağışlanmalıdır? aileden izin alınmalı mıdır, yaş sınırı var mıdır? Benzer sorular sık sık aklınızdan geçmiştir. Bu konuda sizlere kısa öz ve kesin sonuç verecek bilgiler vermek istiyoruz.

İnsanlar  başkalarına yardım etmeyi, hele hele yaşamına katkı sağlamak üzere yapılan destekleri asla geri çevirmez. Organ  bağışı gibi bir kutsal görev için ise toplumun bilincinin artması gerekir. Bazı insanlar gerçekte bu ulvi görevi yerine getirmek isterken bilgi eksikliğinden kaynaklı çekinceleri bulunmaktadır. Örneğin ölen bir insanın organları alındığı zaman vücut bütünlüğünün bozulup bozulmayacağı gibi konular kafasını meşgul etmektedir.

Şimdi sırasıyla organ bağışı hakkında bilinmesi gerekenler sizlere kısaca özetleyelim.

Organ  bağışı ne demektir

Hayatta olan bir insanın kendi iradesiyle yaşamı tıbben sona erdikten sonra, doku ve bütün organlarını ihtiyacı olan başka hastaların tedavisinde kullanılmasına izin vermesi demektir.

Kimler organ bağışı yapabilir

18 yaşından büyük ve akli dengesi yerinde olan her insan organlarını bağışlayabilir.

Organ nakli neye denir

Hasta bir insanın vücudundaki organların herhangi bir sebeple işlevini yerine getirememesi ya da vücuda zarar vermesi durumunda, bir başka sağlıklı insandan sağlam organ ile yer değiştirme işlemine organ nakli denir.

Hangi birimlere organ bağışı yapılır

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Harekete Geçmek İçin Ne Yapılmalıdır

Gönüllü olan bir kişi kamu ya da özel bütün hastanelere organ bağışında bulunacağını beyan edebilir. Ayrıca sağlık müdürlüklerine, aile sağlığı merkezlerine. organ nakli yapan merkezlere, bölge koordinasyon merkezleri ile toplum sağlığı merkezlerine başvurarak organ bağışında bulunmak istediğini beyan edebilir.

Hangi organlarımızı bağışlayabiliriz

Sağlıklı bireyler vücudundaki bütün organları bağışlayabilir. Vücudumuzda bağışlanabilecek organlar şunlardır; kalp, akciğer, karaciğer, kıkırdak, tendon, üst solunum yolu, böbrek, kemik, ince bağırsak, üst sindirim yolu, pankreas, doku, yüz ve saç derisi, ekstremite sağ bacak, ekstremite sağ kol, extremite soll bacak, extremite sol kol olarak sıralanmaktadır.

Bir kişinin organlarının alınması için hangi durumun oluşması gerekir

Organ bağışının yapılabilmesi için önceden bağış yapma beyanı ve kişinin yoğun bakım solunum cihazına bağlıyken beyin ölümünün gerçekleşmesi şarttır. Buna Sağlık Bakanlığı’na bağlı yetkili profesyonel organ nakil ekibi karar verir.

Organları ne zaman bağışlayabiliriz

Hayatta iken özgür iradesi ile kişi kendisi karar verebilir ve organ ve dokuların ihtiyacı olan hasta insanların kullanabilmesine izin verebilir. Ayrıca yakınları olan kişiler ölmüş bir kadavranın organlarını da bağışlamak isteyebilir.

Organ bağışına karar veren kişi ya da bunu beyan eden bir kişi sonradan vazgeçebilir mi

Evet. Bunu  organ bağışı yapılan birimlerin herhangi birine başvurarak talep etmeniz halinde organ bağış talebiniz iptal edilebilir.

Organlarını bağışlamak isteyen kişi ailesinden izin almak zorunda mıdır

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  İnternetten Alınan Zayıflama Hapları Öldürüyor

18 yaşından büyük olan reşit bireyler aileden izin almak zorunda değildir. Kendisi organ bağışı yapmak istediğini yakınlarına söylediği takdirde vasiyet niteliği kazanır. Bu  durum herhangi bir beyin ölümü gerçekleşmesi durumunda ihtiyacı olan kişilere organların naklinin hızlı bir şekilde gerçekleşmesi için işlemlerin kolaylaşmasını sağlayacaktır.

Organ bağışında bulunmak için yaş sınırı var mıdır

Kadavradan alınacak organlar için yaş sınırı bulunmamaktadır, ancak organ nakli yasasına göre bir canlıdan başka bir canlıya organ bağışında bulunabilmek için 18 yaşını geçmiş olma şartı aranmaktadır.

Sağlık sorunları olan kişilerin organları kullanılabilir mi

Yaş ya da sağlık sorunları olan insanların organlarının bir başka hastaya nakil edilip edilemeyeceğine yetkili cerrah karar verecektir.

Ölen kişinin organları nakledilirken vücut bütünlüğü bozuluyor mu

Cenazeye saygı çerçevesinde organın durumuna göre cerrah tarafından gerekli hassasiyet gösterilecektir. Toplumda oluşan inanışın aksine ölen bir insanın bağışladığı organların başka hasta insanların tedavisinde kullanılması için normal ameliyatlardaki gibi hassasiyet gösterilmektedir. Canlı bir insanın ameliyatı nasıl yapılıyorsa organ nakli yapılırken de cenazeye saygı çerçevesinde ölen kişinin organları alınırken vücut bütünlüğü korunmaya çalışılmaktadır.

Bağışlanan organlar ihtiyacı olanlara adil bir şekilde nakledilir mi

Hiçbir şekilde din, ırk, cinsiyet veya hiçbir statü farkı gözetilmeksizin şeffaflık ilkeleri doğrultusunda ölen kişilerin bağışlanan organları bilimsel danışma komisyonlarının belirlediği kurallar çerçevesinde ihtiyacı olan hastalara nakledilmektedir.

Organ bağışı hakkında bilinmesi gerekenleri sizlerin anlayabileceği şekilde sunmaya çalıştık. Bu  konuda bilinçli olmaya ve davranmaya toplum olarak ihtiyacınız var. Türkiye’de bazı işler biraz yavaş yürüyor, ancak teknoloji sayesinde kolaylıklar da sağlanmaya başladı. Sağlık Bakanlığı’nın e-nabız uygulaması sayesinde organ bağışı yapma imkanı doğmuştur. Bunun  için başka insanlara umut olabilmek adına tıbben ölümü gerçekleşen insanların organlarını başlayabileceği sistemi rahatlıkla kullanabilirsiniz.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Kanserle Savaş Haftası

Bir önceki yazımız olan Beşamel Soslu Tavuklu Karnabahar Yemeği Tarifi başlıklı makalemizde beşamel soslu karnabahar ve tavuklu karnabahar yemeği hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?