Organik Tarım İşletmeciliği Bölümü Hakkında Bilgi

Organik Tarım İşletmeciliği Bölümü Hakkında Bilgi

İnsanların bilinçsizce çevreye verdikleri olumsuz etkenler nedeniyle Türkiye’de olduğu gibi Dünya’da da özellikle tarım alanında doğal alanların işlenmesine yönelik çalışmalar arttırılmıştır. Bu işlere yüksek öğretim kurumları da ağırlık vermiş, fakülteleri bünyesinde organik tarım işletmeciliği bölümü okutmaya başlatmıştır. Bölümün amacı, organik tarım üzerine bilimsel tekniklerle faaliyet yürütebilecek, halkın sağlığına yönelik besinler temin edecek ve bu üretilen […]

İnsanların bilinçsizce çevreye verdikleri olumsuz etkenler nedeniyle Türkiye’de olduğu gibi Dünya’da da özellikle tarım alanında doğal alanların işlenmesine yönelik çalışmalar arttırılmıştır. Bu işlere yüksek öğretim kurumları da ağırlık vermiş, fakülteleri bünyesinde organik tarım işletmeciliği bölümü okutmaya başlatmıştır. Bölümün amacı, organik tarım üzerine bilimsel tekniklerle faaliyet yürütebilecek, halkın sağlığına yönelik besinler temin edecek ve bu üretilen gıdaları sağlıklı bir şekilde tüketime yönelik çalışmalar yapacak elemanlar yetiştirmeyi hedeflemektir. Bütün bu süreç içerisinde biyoçeşitlilik, biyogüvenlik maksimum şekilde dikkate alınarak organik tarımın bilimsel yaklaşımlarla uygulanması, üretilmesi, işlenmesi ve pazarlanması gibi süreçlerde etkin tarımcılar, girişimciler yetiştirmeyi hedeflemektedirler. Bu bölümden başarılı bir şekilde mezun olanlara organik tarım uzmanı ya da işletmecisi ünvanı verilmektedir.

Kimler organik tarım uzmanı olmalıdır

Bu bölümde okuyarak hem ülkesine hem dünya genelinde bütün insanlara faydalı olmak isteyen kişilerin biyoloji, kimya dallarında ilgili olması beklenir. Ayrıca matematik konularına da ilgi duyması istenir. Problem çözme, analitik düşünme, ayrıntılara dikkat etme, titiz davranma, çevreye ve doğaya karşı sorumlu olma gibi özellikler taşımalıdır. En önemlisi de kimyasal maddelere karşı hiçbir alerjisi olmamalıdır. Kişisel çalışmalar yapabilen, aynı zamanda ekiple hareket edebilecek kişiler olmalıdır. Doğayı korumayı prensip edinmeli, doğadan en iyi şekilde istifade etmek için gerekli altyapıyı oluşturmalıdır. Organik tarım üzerine yapılan bilimsel seminerler, toplantılar ve güncel programları takip edip hayata geçirilmelidir. Bitki ve hayvan yetiştirme konusunda ilgili olmalıdır. Açık alanda çalışmalar ve seyahat etme de hiçbir engelin olmamalıdır.

Tarım işletmeciliği bölümü ile benzer özellikler taşıyan organik tarım işletmeciliği sadece doğal yollardan tarım yapmayı hedeflemektedir. Tarım işletmeciliğinde doğal yöntemlere yapmak maalesef fazla ağırlık görmez. Oysa alternatif olarak açılan organik tarım işletmeciliği programı genelde insanların sağlığını tehlikeye düşürmeyecek sağlıklı besinler üretmeyi ilke edinmiştir.


Organik tarım uzmanı olmak

Organik tarım uzmanı nerelerde çalışır

Tarım ve hayvancılık üzerine faaliyet gösteren her türlü bağ, bahçe, arazi gibi açık alanda işini yapar. Genelde bitkiler üzerine çalışmalar yapar ve bu yönde insanlara yararlı olur. Mesleğini icra ederken bitkiler ile doğrudan ilgili çalışmalar yapar. Bu sebeple doğada incelemeler yapar. Ölçümler yapar, veri toplar sınıflama, hesaplama ve değerlendirme gibi işlemler gerçekleştirir. Çalışırken çiftçiler, müfettişler, ziraat mühendisleri ve yöneticiler ile etkileşim içerisinde bulunur. Bazı durumlarda seyahat yapma durumunda kalabilir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Suriyeli Öğrencilere Suriyeli Öğretmen Uygulaması

Organik tarım uzmanı işletmecisi nasıl olunur

Üniversitelerin meslek yüksek okullarına bağlı iki yıllık bölümlerde okumak için herhangi bir liseden mezun olmak yeterlidir. Elbette YKS’de istenilen taban puanları üstünde başarı göstermek gerekir. Sonrasında ilgili bölümde okunur,, burada organik tarımla ilgili dersler okutulur. Genelde organik kimya, biyoloji, genel ekonomi, tarımsal mekanizasyon, toprak bilgisi, gübreleme, iktisat, yönetim ve organizasyon, bitki koruma ve biyolojik mücadele, genetik genel mikrobiyoloji, girişimcilik, matematik, işletme, tarım işletmesi, hayvancılık, pazar araştırması, pazarlama yönetimi, örgütsel davranışlar, fidan-fide yetiştiriciliği, tarım mevzuatı, sulama budama teknikleri, bilgisayar uygulamaları, iş etiği, marka yönetimi, tarım ve çevre, beslenme ilkeleri, mantarcılık, biyoteknoloji, tıbbi ve aromatik bitkiler, iş sağlığı ve iş güvenliği, su ürünleri, işleme teknolojisi ve benzer dersler okutulmaktadır.

Organik tarım uzmanı işletmecisi iş imkanları

Tarım alanında faaliyet gösteren bütün işletmelerde mesleğini icra etme şansı bulunmaktadır. Ürünlerinden hayvansal gıdalara ve bitkisel üretime kadar oldukça fazla geniş yelpazede faaliyet gösteren işletmelerin ürünlerinin yetiştirilmesine yönelik çalışmalarda iş verilir. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bünyesinde kurulmuş olan alt birimlerde çalışma imkanına sahiptir. Tarım Kredi Kooperatifleri, Türkiye İstatistik Kurumu, Ziraat Odaları, zirai ilaçlama, tohum pazarlaması gibi alanlarda sorumluluk alabilir.

Çok yeni bir meslek kolu olduğu için geleceği parlak diyebiliriz. Çünkü ilaçlı gıdalardan besinlerden bıkan insanlar organik ürünleri araştırmaya başladı. Bu konuda da gerçek anlamda güvenilir firmalar araştırılıyor. Güvenilir firma olabilmek için de eğitimini almış organik tarım işletmeciliği bölümü mezunu olan kişilerin hizmet verdiği firmalar tercih edilecektir. Dolayısıyla önü açık bir meslek olarak düşünülmelidir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Laborant ve Veteriner Sağlık Teknikeri Ne İş Yapar, Maaşı, İş İmkanları

Organik tarım uzmanı maaşı

Bu alanda ilerlemek isteyen gençler sabırlı olması durumunda gelecekte önemli kazançlar sağlayacaktır. İsteyenler kendi işletmelerini kurarak organik ürün temin etmek isteyen firmalar ile anlaşma yapıp bol kazanç sağlayabilir. Devlet kademesinde çalışmak isteyenler ise başta Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bünyesindeki birimlerde işe girme şansını denemelidir. Burada organik tarım işletmeciliği maaşı benzer meslekler ile yakınlık gösterecektir. Yani, Asgari ücretin iki katından fazla maaş alabilecekler. Özel sektörde kendine iş teklif edilmesi durumunda ise kazanç değişkenlik gösterecektir. Çünkü çalıştığımız firmanın büyüklüğü markası bilinirliği ve size vereceği görev ölçüsünde kazancınız netleşecektir.

Organik tarım uzmanı ne işler yapar

Gıda sektöründe verimliliği artırmak amacıyla çalışmalar yürütür. Çıkarılan yasal düzenlemeleri sektöre uygulayarak sorumlu eleman yetiştirir. Organik tarım işletmecisi olanlar kendine görev verilmesi durumunda tarımsal işletmelerin finansal bölümünde çalışır. Burada muhasebe işlemleri, pazarlama, düzenleme gibi işleri yapar. Ayrıca elde edilen ürünlerin korunması depolanması, pazarlanması, taşınması süreçlerinde görev alır. Çalıştığı işletmede Ar-Ge bölümünde istatistik değerlendirmesi yapar. Organik tarımda yatırım ve üretim aşamasında ziraat mühendisleri ile iletişim halinde olur. Tarım işletmelerinin proje hazırlamalarına katkı sağlar.

Bir önceki yazımız olan Eczacı Kimdir Ne İş Yapar Kazancı başlıklı makalemizde ECZACILIK İÇİN ALINMASI GEREKEN EĞİTİM, ECZACININ TANIMI VE GÖREVİ ve Eczacının çalışma ortamı ve koşulları hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?