Organik ve İnorganik Bileşikler Arasındaki Farklar

Organik ve İnorganik Bileşikler Arasındaki Farklar

Organik kimya konusuna değineceğiz. Karbon elementinin bileşiklerine organik bileşikler dendiğini daha önce duymuşsunuzdur. Karbon bileşiklerini inceleyen kimya dalına ise organik kimya denir. Yapısında karbon ve hidrojen dışında elementler içeren organik bileşiklere heteroatom beşikler demir. 1828 de bir alman kimyacı tarafından değiştirilen inorganik ve organik bileşikler arasındaki köprü kuruldu. Organik ve inorganik bileşikler arasındaki farklar; organik […]

Organik kimya konusuna değineceğiz. Karbon elementinin bileşiklerine organik bileşikler dendiğini daha önce duymuşsunuzdur. Karbon bileşiklerini inceleyen kimya dalına ise organik kimya denir. Yapısında karbon ve hidrojen dışında elementler içeren organik bileşiklere heteroatom beşikler demir. 1828 de bir alman kimyacı tarafından değiştirilen inorganik ve organik bileşikler arasındaki köprü kuruldu.

Organik ve inorganik bileşikler arasındaki farklar;
organik bileşikler, sadece birkaç çeşit elementi içerir. Temel elementi burada karbondur, karbonun yanında hidrojen, oksijen, azot, kükürt, fosfor ve halojenler bulunmaktadır. Yine organik bileşikler genellikle gaz veya çabuk alg haline geçebilen ya da erime noktası düşük katı halinde bulunabilen, ısıtılmaya dayanıksız maddelerdir. Organik bileşiklerde atomlar arasında kovalent bağ vardır. Bu bileşiklerin molekülleri büyük, uzun zincirler şeklinde veya halkalar halindedir. organik tepkimeler yavaş ve oldukça karmaşık haldedir, tepkime verimi de çok düşüktür. Organik bileşikler suda çözünmezler, fakat organik çözücülerde çözünüebilirler. Çözeltilerinin ısı ve elektrik iletimi çok zayıftır. organik bileşiklerin çoğunun özel koku ve renkleri bulunmaktadır.
inorganik bileşikler, bunlar fazla çeşit elementler içerirler, inorganik bileşiklerin çoğunluğu katı haldedir, erime ve kaynama noktaları çok yüksektir. İnorganik bileşiklerde genellikle iyoniktir kovalent yapıya sahip molekülleri ise organik bileşiklere göre daha azdır. İnorganik tepkimeler hızlı ve çok basit olmaktadır, tepkime verimi organik bileşiklerden daha fazladır. İnorganik bileşikler genellikle suda çözünebilirler ama organik çözücü çözücülerde çözünürler. Bazı metal tuzları hariç inorganik bileşikler renksiz ve kokuları yoktur, yanıcı olanları da oldukça azdır.

Bir önceki yazımız olan Canlılarda Dolaşım Sistemi Konu Anlatımı başlıklı makalemizde Açık dolaşım sistemi, Canlılarda Dolaşım Sistemi Konu Anlatım Videosu ve Canlıların dolaşım sistemi hakkında bilgiler verilmektedir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Şiirde Ses ve Ritim Konusu

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?