Ormancılık ve Orman Ürünleri Teknikeri Ne iş Yapar İş İmkanları Maaşı

Ormancılık ve Orman Ürünleri Teknikeri Ne iş Yapar İş İmkanları Maaşı

Dünyamızın akciğerleri kabul edilen ormanların yetiştirilmesi, geliştirilmesi, bakımı, korunması gibi görevleri yerine getiren kişileri yetiştirmek üzere üniversitelerde bir program okutulmaktadır. Ormancılık ve Orman Ürünleri bölümü adı verilen bu programa nasıl girilir, kimler okumalıdır, mezun olduktan sonra nerede iş bulunur anlatacağız. Dahası bölümden mezun olanlar ne kadar maaş kazanır, bölümü kazanmak eğitim almak, okumak, mezun olmak […]

Dünyamızın akciğerleri kabul edilen ormanların yetiştirilmesi, geliştirilmesi, bakımı, korunması gibi görevleri yerine getiren kişileri yetiştirmek üzere üniversitelerde bir program okutulmaktadır. Ormancılık ve Orman Ürünleri bölümü adı verilen bu programa nasıl girilir, kimler okumalıdır, mezun olduktan sonra nerede iş bulunur anlatacağız. Dahası bölümden mezun olanlar ne kadar maaş kazanır, bölümü kazanmak eğitim almak, okumak, mezun olmak için hangi şartlar aranır… bunların da cevaplarını bulacaksınız.

Ormancılık ve Orman Ürünleri bölümü nedir

Ülkemizin yaklaşık 21000000 hektarlık alanı ormanlarla kaplıdır. Buna karşılık orman yetiştirmeye elverişli olmayan alanlar ile bozuk orman alanları kabul edilen 8000000 hektar civarında yer bulunmaktadır. Bu. şu anlama gelmektedir. Türkiye’nin büyük bölümü ağaçlandırmak için potansiyel olarak beklemektedir. Bu alanda yetişmiş insan gücü ihtiyacı giderek artmaktadır. Çünkü orman kaynaklarının kullanımında silvikültürel işlemler ile taşıma, kesme gibi çalışmalarda yetişmiş insana ihtiyaç duyulmaktadır.

Sadece orman ağaç yetiştirmeye müsait yerleri ağaçlarla donatmak için değil, aynı zamanda yaban hayatı korunması, odun dışı ürünlerin de değerlendirilmesi için eleman ihtiyacı duyulmaktadır. Yukarıda bahsettiğimiz bütün bu ormancılık işlerinin yapılabilmesi için ara eleman ihtiyacının giderilmesine yönelik üniversitelerimizde Ormancılık ve Orman Ürünleri programı okutulması uygun görülmüştür.

Ormancılık ve orman ürünleri bölümünü kimler tercih etmelidir

Her şeyden önce ekolojik, biyolojik ve ekonomik açıdan bu bölümü okumak isteyen kişilerin temel bilimlere ilgisi olması gerekmektedir. Sosyal açıdan da insanlarla iletişimi çok güçlü olmalıdır. Çünkü açık arazide çalışacak olan orman teknikeri zaman zaman görev yapacağı bölgelerde yerel halkla işbirliği içinde hareket edecektir.

Bu yeterliliklerin yanı sıra fen bilimlerine ilgisi olan, botaniği seven dayanıklı sağlam yapılı doğaya ve çevreye karşı hassasiyeti bulunan kişilerin Ormancılık ve Orman Ürünleri teknikeri olması tercih nedeni kabul edilebilir. Standart olarak beklenen diğer özellikler ise güvenlik önlemlerine harfiyen riayet eden, sorumluluğu yerine getiren, sorun çözme becerisi olan, açık alanda çalışmayı seven, iletişim becerisi güçlü, grup çalışmasına uyum sağlayan kişilerin bu bölümde yer bulması önemlidir.

Ormancılık ve orman ürünleri bölümünü kim tercih etmelidir

Nasıl Ormancılık ve Orman Ürünleri teknikeri olunur

ÖSYM tarafından gerçekleştirilen YKS sonucunda alacağınız TYT puan türü sonucunda puanınız yeterli gelmesi halinde Ormancılık ve Orman Ürünleri bölümü sizleri kabul eder. Lise mezun olan gençlerin program okutan meslek yüksek okullarının herhangi birini seçmesi yeterlidir. 2 yıl eğitim alıp başarılı olanlar zorunlu staj sonucunda üniversiteden Ormancılık ve Orman Ürünleri teknikeri ünvanı ile mezun olur. Sonrasında kendinden iş bekleyen kurum ve kuruluşlarda istihdam olanağı yakalar.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Yaşlı Hasta Bakım Elemanı Kimdir, Görevleri Nelerdir

Ormancılık ve Orman Ürünleri bölümü taban puanları başarı sıralaması

Ülkemizin değişik illerinde ve orman ile ilgili eğitim ortamı sunan meslek yüksek okullarında eğitim görme imkanı bulunmaktadır. Taban puanları oldukça düşüktür. İkinci öğretim imkanı sunan eğitim kurumları da vardır.

Bu bölümü tercih etmek isteyenlerin açıkta kalma durumu şimdilik söz konusu değildir. Çünkü, Gümüşhane, Burdur Mehmet Akif Ersoy, Erzurum Atatürk üniversitelerinde kontenjanlar dolmamıştır. Bu, sizin TYT puanınızın ne kadar olursa olsun rahatça girip okuyabileceğiniz anlamına gelmektedir.

Başarı sıralaması aynı şekildedir. Geçtiğimiz yıllarda en düşük puan 176 olarak Artvin Çoruh Üniversitesine yapılan kayıt olarak gözükmektedir. Ormancılık ve Orman Ürünleri Bölümü başarı sıralaması en düşük 1742000 şeklinde gerçekleşmiştir.

Ormancılık ve orman ürünleri bölümü iş imkanları

Bir meslek edinmek isteyenlerin bölümü bitirdikten sonra alacağını önlisans diploması ile orman işletmeciliği teknikeri olarak iş imkanları nelerdir? Malumunuz üzere ormanlar devletin varlıklarıdır. Bu bağlamda da orman teknikeri kamu alanında istihdam olanağı yakalanmaktadır. Çalışacağı bakanlık, kurum, kuruluş, müdürlükler ise şunlar olabilir;

Ağaçlandırma ve Erozyon Kontrolü Genel Müdürlüğü, Milli Parklar Genel Müdürlüğü, Çevre ve Orman Bakanlığı Orman Köy İlişkileri Genel Müdürlüğü, özel işletmelerde de kendisine iş imkanı sunan firmalar elbette bulunmaktadır. Bunlar orman ürünleri ile ilgilenen fabrikalar ve fidan üretimi yapan firmalar olacaktır. Programdan mezun olan orman işletmeciliği teknikeri için iş bulma fırsatları küçümsenemeyecek kadar çoktur.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Nette Ürün Satışı Yaparak Para Kazanmak

Programdan mezun olan kişiler kendi işletmelerini açma hakkına da sahiptir. Yani süs bitkisi ya da fidan yetiştirme gibi çalışmalara girişebilirler. Alacakları diploma kendilerinin bu alanda yeterli olduğunu gösterecektir.

Çevre ve Orman Bakanlığına bağlı olan taşra teşkilatında orman muhafaza memuru görevi alma hakkı da mevcuttur. Herkes zaten en çok bu amaç için Ormancılık ve Orman Ürünleri bölümünü okumayı arzular.

Ormancılık işletmeciliği teknikeri meslekte nasıl ilerler

DGS sonucunda elde edecekleri puan yeterli gelirse orman endüstri mühendisliği, orman mühendisliği bölümlerini okuyarak lisans diploması sahibi olur.

Ormancılık ve orman ürünleri mezunları nerede çalışır

Kendilerine verilecek görevler doğa ortamında yapılacak işler olarak dikkat çekmektedir. Bunlar arasında yol yapım çalışmaları, mera ıslah çalışmaları, orman köylerinde ormanların korunması, geliştirilmesi, artırılması gibi çalışmalar.

Milli Parklarda, tabiat parklarında, tabiatı koruma sahalarında, orman içi dinlenme alanlarında çalışma şansı yakalarlar. Yapacağı işlerden en önemlisi orman mühendislerinin koordine edeceği görevleri yerine getirmektir. Bunlar da yeni orman sahalarının oluşturulması, yapay ve doğal alanların oluşturulması, ormanların gençleştirmesi, bataklık alanların yenilenmesi, enerji orman tesislerinin kurulması gibi görevleridir.

Ormancılık ve Orman Ürünleri bölümünü bitiren teknikerin erozyon kontrolü, ağaçlandırma çalışması, mera ıslah çalışmaları gibi uygulamalarda etkin rol alacağını bilmenizde yarar var.

Ormancılık ve orman ürünleri mezunları nerede çalışır

Ormancılık ve orman ürünleri teknikeri ne kadar maaş alır

Her şeyden önce lojman, giyilecek kıyafetler, botlar, kullanılacak araçlar gibi ekstralar bu bölümü tercih edecekleri önemli artısı olacaktır. Ormancılık işletmeciliği teknikeri genelde kamuya ait kurum ve kuruluşlarda çalışacağı için maaşı da fena olmayacaktır. Yani en düşük memur maaşı diye tabir edilen bir gelire kavuşacaktır. Ölçüt olarak kabul ettiğimiz Asgari ücretin bir buçuk, iki katına yakın bir kazanım elde etme durumu söz konusudur. kamu dışında istihdam yakalayan ormancılık teknikeri maalesef asgari ücret düzeyinde maaş almakla yetinmek durumunda kalacaktır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Yerinde Halı-Koltuk Yıkama Temizleme İşi

Yazımızın sonunda Ormancılık ve Orman Ürünleri bölümü hakkında yapılan yorumlardan örnekler vermek istiyoruz. İş imkanları kısıtlı olarak dikkat çekmektedir. Çünkü haklı olarak mezun sayısının fazla olması sonucunda kontenjan sınırlaması olan ormancılık teknikerleri için önemli bir handikap olarak durmaktadır.

Bölümden mezun olanların sayısı fazla, iş bulacak çalışacak istihdam olanağı yakalayacak tekniker sayısı da fazladır. Dolayısıyla mezun olduktan sonra hemen işe başlamak için çok şanslı olmanız gerekir.

Bir önceki yazımız olan Kredi ile Alınan Ev (Konut) Satılır mı? başlıklı makalemizde banka ipotekli ev satın alınır mı, ipotekli ev satın alınır mı ve ipotekli konut satılır mı hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?