Örneklerle Mantık Soruları

Örneklerle Mantık Soruları

İnsan beyni daimi çalışmaya programlanmış bir yapıya sahiptir. “İşleyen demir ışıldar.” sözünde olduğu gibi kullanılmayan, yorulmayan ve zorlanmayan beyin bir süre sonra çalışmayı bırakır. İdrak seviyesi de aynı doğrultuda düşüş gösterir. Bireyin bir şeyleri anlaması, kolayca kavraması ve başarıya giden yolu adımlaması için beynini daima aktif tutması, hatta çoğu zaman zihinsel aktivitelerle parlatması gerekir. Beynin […]

İnsan beyni daimi çalışmaya programlanmış bir yapıya sahiptir. “İşleyen demir ışıldar.” sözünde olduğu gibi kullanılmayan, yorulmayan ve zorlanmayan beyin bir süre sonra çalışmayı bırakır. İdrak seviyesi de aynı doğrultuda düşüş gösterir. Bireyin bir şeyleri anlaması, kolayca kavraması ve başarıya giden yolu adımlaması için beynini daima aktif tutması, hatta çoğu zaman zihinsel aktivitelerle parlatması gerekir. Beynin aktif çalışmasını sağlayan bilmeceler, bulmacalar ve bunun yanı sıra mantık soruları vardır. Düşünme kapasitenizin sınırlarını zorlamanız için inanılmaz verimli bir kaynak teşkil eden mantık soruları anlama kapasitesinin yükselmesine ciddi oranda yardımcı olacaktır.

Mantık Soruları Nelerdir?

Beynimiz için bu denli önemli ve kıymetli olan mantık soruları birçok farklı formatta hazırlanabilir.

Sözel mantık soruları ve sayısal mantık soruları şeklinde kategorilendirme yapılan sorular günümüzde birçok kabul ve geçiş sınavında da kullanılarak bir eleme yöntemi olarak değerlendirilmektedir. Her ne kadar sözel ve sayısal olarak temel 2 kısma ayrılsa da görsel ve  işitsel mantık soruları da mantık becerilerini güçlendiren alt kısımlar olarak kabul edilebilir.

Sözel Mantık Sorusu Örneği

Kalabalık bir grupta kadınlar Salı, Pazartesi ve Çarşamba günleri; erkekler ise Cumartesi, Perşembe ve Cuma günleri yalan söylüyorlar. Kalan diğer günlerde ise doğru konuşuluyor.

Erkeklerden biri sohbet ederken kadınlardan biri ile aralarında şu konuşma geçer:

“Dün ikimiz de yalan söylüyorduk.”

Bu durumda hem erkeğin hem de kadının yalan söylediği gün hangi gündür?

Soru çözümünde günleri, varsa verilen kişi sayılarını ve isimleri bir şablon haline getirerek sonuca kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Sayısal Mantık Sorusu Örneği

Matematiğin içinde bulunduğu mantık soruları hem matematiksel/sayısal becerileri hem düşünme becerisini geliştirir hem de matematiksel yeterliliği arttırır.

1=4

2=16

3=64

4=?

Örneğinde cevapların mantığını çözerek soru işaretinin yerine gelecek sayıyı bulmanız istenebilir.

Matematikte bulunan problemler aynı zamanda mantık soruları kapsamında değerlendirilebilir. Havuzun, işçinin ve dolum gününün hesaplandığı sonuca giderken zihnin yorulduğu bu tarz sorular beyni geliştirir ve anlama seviyesini yükseltir.

Mantık Soruları ve Muhakeme Yeteneği

mantık soruları örnekleri

Muhakeme; kelime anlamı karşılaştırma olan ve beynin başarabildiği eylemlerden biri olmasını talep ettiğimiz eylem sınıfına girmektedir. İyiyi ve kötüyü, doğruyu ve yanlışı ayırt edebilen bireylerin her konuda kolay öğrenme gerçekleştirebileceğiniz deneylerle ispat edilmiş ve eğitim bilimleri arasında kabul görmüştür.

Çocukların ilk öğrenme yıllarından yetişkinlik dönemlerine kadar muhakeme yeteneğini geliştirmek amacıyla mantık sorularından yararlanmakta daimi bir fayda vardır. İlk çocukluk evresinde kullanılan mantık soruları ilerleyen yaşlarda “Alzheimer”ı önlemek için de tavsiye edilen önlemler arasında yer alır.

Zeka becerilerini geliştirerek zekayı diri tutmanıza yardımcı olan dijital zeka oyunlarını çocuk – büyük demeden herkes hayatında tutmalıdır. Bu alanda birçok dijital uygulama mevcut. Bunlar arasında başı çekenlerden biri olan mantık oyunu MentalUP’ı inceleyin.

Sürekli okuyan ve sürekli aktif bir beyin çalışması gerçekleştiren insanların birçok hastalıktan otomatik bir şekilde korunduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Okuyan insanların hafıza problemleri, okumayan insanlara kıyasla çok daha azdır. Düşünerek soru çözerek okuyarak ya da yazarak beynini aktif bir şekilde kullanan bireylerin unutkanlık, Alzheimer gibi hastalıklara genetik faktörler dışında yakalanma oranları çok daha düşüktür.

Mantık soruları bize beyin sağlığımız noktasında yardım ederken eğlenmemizi de sağlar. Özellikle toplu olarak çözülen mantık sorularında beyin fırtınası ortaya çıktığından bireyler hem eğlenir hem de öğrenirler.

Öğrenmenin her yerde ve her an gerçekleşmesi için eğitimde kullanılan sonsuz yöntemden biri olarak kabul edilen mantık soruları ilkokul seviyesinden üniversite seviyesine kadar her sınavda çocukların karşısına çıkmaktadır.

[single_loop]

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?