ORTAOKUL EĞİTİM SİSTEMİMİZ

ORTAOKUL EĞİTİM SİSTEMİMİZ

Türkiye’de eğitim sisteminde son zamanlarda sürekli yapılan değişiklikler nedeniyle eğitim-öğretim yaz boz tahtası haline gelmiş durumdadır. Milli Eğitim Bakanlığı ile Talim Terbiye Kurulu üyelerinin ne yaptıklarını,  nasıl yaptıklarını anlamak için insanın sağlam bir bünyesi olması gerekir. En son uygulanan ortaokul eğitim sisteminin ne olduğunu pek bilmesek de şu anki görünen tabloya göre sizlere durumu izah […]

Türkiye’de eğitim sisteminde son zamanlarda sürekli yapılan değişiklikler nedeniyle eğitim-öğretim yaz boz tahtası haline gelmiş durumdadır. Milli Eğitim Bakanlığı ile Talim Terbiye Kurulu üyelerinin ne yaptıklarını,  nasıl yaptıklarını anlamak için insanın sağlam bir bünyesi olması gerekir.

En son uygulanan ortaokul eğitim sisteminin ne olduğunu pek bilmesek de şu anki görünen tabloya göre sizlere durumu izah etmeye çalışalım. Daha önceki sistemde ilkokul 5 yıl artı 3 yıl ortaokul, 4 yıl lise eğitimi verilirken son değişiklikle çok önemli bir sistemmiş gibi 4 artı 4 artı 4 eğitim sistemi diye lanse edilen, gerçekte uygulanması pek mantıklı olmayan eğitim sisteminin bir parçası olan ortaokul, 4 yıla dönerek son hali verilmiş gibi gözükmektedir.

Ortaokul eğitim sisteminin 4 yıla çıkarılmasının farklı nedenlerinden birkaçını saymak gerekirse; güyâ meslek eğitiminin özendirilmesi hedeflenmiş, daha da başka bir amaç akla gelmemektedir. Yetkililer her ne kadar başka savunma mekanizmaları geliştirse de uygulanabilir bir ortaokul eğitim modeli oluşturamamışlardır.

Türkiye’de devletin eğitim politikası

Avrupa ülkelerinde bile okul öncesi eğitim 3 yıl, ilköğretim 6 yıl verirken bizde saçma sapan sebeplerle ve aritmetik, sayısal semboller ve düzenlemelerle 4 artı 4, artı 4 adı altında eğitim modeli geliştirilmiştir. Üstelik eğitimi zorunlu hale geçirilerek hem velilere hem de uzun vadede hedef belirlemeyen, yani okulda eğitim almak istemeyen çocuklarımızı da zorlama yoluna gidilmiş, kısacası işin içinden çıkılamaz bir hal almış  olan eğitim sisteminin içindeyiz.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Sizden Habersiz Kartınızdan Para Çekilmişse

Ortaokul eğitim modelinde şu anda görünen,  eğitimin zorunlu 4 yıl olduğunu söylemekle yetinmeliyiz. Çocuklar bu dört yıllık ortaokul eğitiminden hiçte memnun değil gibi gözükmektedirler. Çünkü 4 yıllık ilkokul seviyesinden gelen öğrenciler ağır bir yükün altına girerek, birden zorlaşan derslerin yükü altında ezilmektedirler. Üstüne üstlük seçmeli adı altında verilen ve zorunlu ifadesi ile de garipleşen bu seçmeli dersleri, normal müfredattan sonra ekstra ders yükü getirdiğinden çocuklar ortaokul sıralarından, orta okul sisteminden nefret etmektedirler.

Siz kendinizi ortaokul öğrencilerinin yerine koyun ve sabah 7’den saat bire kadar koşturmaca eğitim yapın, adına eğitim denirse. Koşturmaca eğitimle aç, susuz, yorgun haldeki çocuklara zorunlu seçmeli dersleri ilave edin. 6 saatlik ders bitiminden sonra 2 saat veya 3 saat daha okulda kalmalarını isteyin, sonra da bunun adına seçmeli ya da zorunlu seçmeli adı altında eğitim yaptığınızı söyleyin. Böyle bir ortaokul eğitim sisteminden siz ne kadar istekli olursunuz, ne kadar ortaokulu seversiniz, ne kadar bu sistemden memnun kalırsınız? Elinizi vicdanınıza koyun düşünün ve cevap verin.

Aklımızın almadığı bu işi düzenleyenlerin, hesap yapanlar ortaokula gidip 5 saat, 6 saat, 7 saat, 8 saat bekleyerek vakit geçirebilirler mi? Ve bunu 4 yıl sürekli yapmanın ne kadar akılcı mantıklı ve uygun bir eğitim sistemi olduğunu, düşündüklerini zorla uygulamaya devam ettirmeye çalışmaları bir saçmalık değil mi?

Şunu anlıyoruz ki, bizim ülkemizde devlet politikaları yoktur. Sadece hükümet politikaları vardır ve bu politikalar değişen her hükümetle birlikte yaz boz tahtasına dönerek nesil yok ediliyor. Gelecek yok ediliyor, sonra da bizden bilim insanı çıkmıyor, bizden iyi eğitimli yetişmiş eleman çıkmıyor, diye veryansın ediliyor. Eğitim alan insanlarla bu kadar oynanırsa ne insan yetişir ne bilim insanı çıkar.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  İnatçı Gribal Enfeksiyona 'Yapay Akciğer' Tedavisi

Uzun lafın kısası bizden bir halt olmaz, bu anlayışla.

Bir önceki yazımız olan Beşamel Soslu Tavuklu Karnabahar Yemeği Tarifi başlıklı makalemizde beşamel soslu karnabahar ve tavuklu karnabahar yemeği hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?