Ortopedik Protez ve Ortez Teknikeri Kimdir Ne İş Yapar Ne Kadar Maaş Alır

Ortopedik Protez ve Ortez Teknikeri Kimdir Ne İş Yapar Ne Kadar Maaş Alır

Ortopedik engelli olan insanların ihtiyacı olan protezlerin ya da ortezin imal edilmesi, temin edilmesi, bunların ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması, engellerin ortadan kaldırılması amacıyla gerekli çalışmaları yapan kişi ortopedik protez ve ortez teknikeri olarak isimlendirilir. Yüksek Öğrenim Kurumlarında bu yönde programlar açılarak teknik eleman yetişmesine destek sağlanmaktadır. Protez nedir İnsanların uzuv ya da organ kaybı sonrasında ihtiyaçların […]

Ortopedik engelli olan insanların ihtiyacı olan protezlerin ya da ortezin imal edilmesi, temin edilmesi, bunların ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması, engellerin ortadan kaldırılması amacıyla gerekli çalışmaları yapan kişi ortopedik protez ve ortez teknikeri olarak isimlendirilir. Yüksek Öğrenim Kurumlarında bu yönde programlar açılarak teknik eleman yetişmesine destek sağlanmaktadır.

Protez nedir

İnsanların uzuv ya da organ kaybı sonrasında ihtiyaçların giderilmesine yönelik takılan yapay organdır.

Ortez nedir

Organ ya da uzuv kaybeden insanların ihtiyaçlarının belli ölçüde karşılanmasına yardımcı olan yapay organların vücutta sabitlenmesi, korunması, düzeltilmesi ya da desteklenmesi amacıyla gerekli olan yardımcı cihazlara denir.

İşte bütün bu süreçte rol oynayan ortopedik protez ve ortez teknikeri üzerine düşen görevi yapar. Yani insanların ihtiyaç duyması halinde yapay organların vücuda yerleştirilmesi sürecinde, yardımcı cihazların temin edilmesinde ara eleman olarak hizmet verir.

Ortopedik Protez ve Ortez Bölümü

Kim protez ve ortez teknikeri olmalıdır

Bu alanda söz sahibi olmak isteyen teknik personelin mutlaka el ya da parmak becerisinin gelişmiş olması önemlidir. Uzay ya da şekil izolasyonunu algılama becerisinin yüksek olması beklenir. İşlerini yaparken çok dikkatli ve hassas davranması istenir.

Bu mesleği seçecek olan kişilerin kimyasal maddeler ya da toz gibi alerjik durumlara karşı hassas olmaması bilinmelidir.

Ortopedik protez ve ortez teknikeri hangi işleri yapar

Mesleği gereği kendinden beklenen çalışmaları yerine getirir. Bunlar arasında;

 • negatif model hazırlanması
 • pozitif model hazırlanması
 • soket yapılması
 • süspansiyon ara bağlantı elemanı hazırlanması
 • ortez ve protez in montajının yapılması
 • köpük işlenmesi
 • plastik ya da metalin modele uygun bir şekilde hazırlanması
 • metalin izole edilmesi
 • bağlantı ayarlarının en iyi şekilde yapılması
 • protezin ihtiyaç sahibi hastaya takılması
 • hastaya takılan ortez ve protez için gerekli ayarlarının yapılması
BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Karlı Bir İş; Böcek Yetiştiriciliği

Protez-ortez teknikeri ne iş yapar

Yukarıda sayılan işler yanında şu görevleri de yerine getirir;

 • Takılacak olan protezin hijyeninin korumak
 • Hekim ile beraber stabilizasyon çalışması yapmak
 • Yumuşak alçı sargı yapabilmek
 • Yardımcı araç gereçlerin hastaya uygunluğunu kontrol etmek
 • Alçı modeli oluşturmak
 • Prova yapmak
 • Ortaya çıkarılmış ürünlerin bakım, tamir ya da kontrolünü yapmak
 • Parçaların birleştirilmesi, sökülüp yenilenmesi gibi işlemleri yapmak
Protez ve Ortez Teknikeri

Protez-ortez teknikeri nasıl olunur

Sağlık ile ilgili bir meslek seçmek isteyenlerin özellikle de takma diye tabir edilen protez ya da ortez üzerine eğitim alma düşüncesi olanların öncelikle sağlık meslek liselerini tercih etmesi tavsiye edilir. Tabii bu bir zorunluluk değildir. Liselerin herhangi bir bölümünü başarı ile bitirip diploma alıp YKS sonucunda elde edilen puan esasına uygun giriş yapılmaktadır. 2 sene ön lisans eğitimi almak için meslek yüksek okullarında protez ve ortez bölümü bitirilmelidir.

Eğitim süresi boyunca insan anatomisi üzerine dersler okutulmaktadır. Üniversitede okutulan derslerden bazıları şunlardır; temel anatomi ve fizyoloji, kinezyoloji biyomekanik, proteze giriş, orteze giriş, pozitif psikoloji ve iletişim becerileri, ortez analizi ve değerlendirmesi, sağlık kurumlarında iletişim, biyomedikal teknoloji, protez ve ortezde klinik vakalar

2 yıllık eğitim süresi sonunda mutlaka öğrencilere staj yapma zorunluluğu getirilmiştir.

Ortopedik protez ve ortez bölümü taban puanları başarı sıralaması

En doğrusunu ifade etmek gerekirse, devlete ait Karabük Üniversitesi ortopedik protez ve ortez bölümü TYT türünde en düşük 260 puanla öğrenci almıştır. Başarı sıralaması ile karşılaştırıldığı zaman ise 730000. sıralama dikkat çekmektedir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  CANLI TAVŞANIN TÜYÜNÜ YOLAN VAHŞİLER

Diğer alternatifler ücretli olarak daha düşük puanla düşünülebilir. Örneğin hiç kontenjanı dolmayan İstanbul Aydın Üniversitesi, Gelişim Üniversitesi, Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi, Beykent Üniversitesi yüzde 75, %50, hatta tam burslu Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde Lefke Avrupa Üniversitesi’nde eğitim görme hakkı mevcuttur.

Özetle, ortopedik protez ve ortez bölümü taban puanları ve başarı sıralaması devlet eğitim kurumlarında okumayı düşünenler için 200-300 puan arasındadır. Başarı sıralaması da 1500000’e kadar alternatifler mevcuttur.

Ortopedik Protez ve Ortez Teknikeri

Ortopedik protez ve ortez teknikeri iş imkanları

Programdan mezun olduktan sonra çalışmak için iş aramaya başlayan tekniker sağlık kurumlarında tekniker ünvanı ile kadro şansı bulmaktadır. Hem devlet kurumları hem de özel işyerlerinde kendini tam olarak yetiştirmiş elemanlar el üstünde tutulmaktadır. İsteyen ortez ve protez teknikeri kendine ait işyerini açabiliyor.

Bölüm önü açık olarak kabul edilmektedir, çünkü eleman ihtiyacı her zaman bulunmaktadır. Dolayısıyla da çalışmak isteyenlere yukarıda vurguladığımız kendini tam anlamıyla yetiştirmiş, işinde yetkin kişilere istihdam fırsatı verilmektedir.

Ortopedi protez ve ortez teknikeri maaşları

Tıbbi protez ve ortez teknikeri ünvanı ile de anılan sağlık personeli istihdam fırsatı bulduğu kuruma göre maaş hakkı elde eder. Eğer devlete bağlı bir sağlık kuruluşunda çalışma durumu söz konusu olursa devlet memurlarının standart maaşlarını hak eder. Bu da en düşük Asgari ücretin iki katına yakın bir gelire denk düşmektedir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Hisse Senedi Nedir, Nasıl Alır-Satılır

Özel sağlık kuruluşlarında çalışmak zorunda kalan protez ve ortez teknikeri devlet sağlık kurumlarında çalışan meslekler ışıkları kadar şanslı olmayacaktır. Çünkü gelir maalesef istenilen düzeyde değildir. Asgari ücret civarında bir başlangıç maaşı ile yetinmek zorunda kalıyorlar. Bazı sağlık kuruluşları yetişmiş başarılı ve işinde uzman olmuş tıbbi protez ve ortez teknikerine bonkörlük yaparak istediği maaşı verebilir.

Bir önceki yazımız olan Kredi ile Alınan Ev (Konut) Satılır mı? başlıklı makalemizde banka ipotekli ev satın alınır mı, ipotekli ev satın alınır mı ve ipotekli konut satılır mı hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?