ÖSYM SINAV GÖREVİ ÜCRETLERİ TUTARSIZ

ÖSYM SINAV GÖREVİ ÜCRETLERİ TUTARSIZ

ÖSYM, sınavlarda görevlendirdiği öğretmenlere ve öğretim görevlilerine sınav ücreti olarak ödediği parada tutarsız davranmaya başladı. Daha önceki yıllarda sınav yapan diğer kurumlara nazaran oldukça cömert davranan ÖSYM SINAV GÖREVİ ÜCRETLERİ, son zamanlarda cimriliğiyle dikkat çekmeye başladı. Nedeni de sınav görevi almak isteyenlerin oldukça fazla olması mı, diye sormadan geçemiyoruz. ÖSYM KAÇ LİRA SINAV GÖREV ÜCRETİ […]

ÖSYM, sınavlarda görevlendirdiği öğretmenlere ve öğretim görevlilerine sınav ücreti olarak ödediği parada tutarsız davranmaya başladı. Daha önceki yıllarda sınav yapan diğer kurumlara nazaran oldukça cömert davranan ÖSYM SINAV GÖREVİ ÜCRETLERİ, son zamanlarda cimriliğiyle dikkat çekmeye başladı. Nedeni de sınav görevi almak isteyenlerin oldukça fazla olması mı, diye sormadan geçemiyoruz.

ÖSYM KAÇ LİRA SINAV GÖREV ÜCRETİ ÖDÜYOR

 ÖSYM sınav yaptığı herkesten farklı isimler altında ücret almaktadır. Bu ücretler sınava girenleri sanki caydırma amaçlı gibi düşünülmüş diye insanın aklına geliyor. ÖSYM’nin yaptığı KPSS sınavlarında tutun, yabancı dil sınavı, Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS), içişleri bakanlığı kaymakam adaylığı giriş sınavı, yabancı dil bilgisi seviye tespit sınavı, tıpta uzmanlık eğitimi giriş sınavı, Türk Silahlı Kuvvetleri, askeri liseler ve bando astsubay hazırlama okulunda öğrenim görecek öğrencileri seçme sınavı…  Hatta iş sağlığı ve güvenliği genel müdürlüğü işyeri hekimliği ve iş güvenliği uzmanlığı sınavı, adalet bakanlığı adli yargı hâkim ve savcı adaylığı sınavı lisans yerleştirme sınavı, dikey geçiş sınavı, teknik öğretmenler için mühendislik tamamlama programları giriş sınavı diş hekimliğinde uzmanlık eğitimi giriş sınavı, tıpta yan dal uzmanlık eğitimi giriş sınavı gibi sınavlardan sınav masrafları almaktadır. Sınavlarla ilgili herhangi bir işlem için işlem başına yapılan her şeyden para talep edilmektedir.

 İnsan ÖSYM sınav mı yapıyor, yoksa ticarethane mi işletiyor, diye sormadan edemiyor.
Sınava her girişte ücret talep eden ÖSYM’den şifre almak isterseniz 5 lira, fotoğraf eklemek isterseniz 10 lira, sınav sonrası cevap kâğıdına bakmak isterseniz 50 lira, soru kitapçıklarını görüntülemek isterseniz ayrıca cevap kağıdında görmek isterseniz her biri için 50’şer lira ödemeniz gerekiyor.
Türkiye’de sınava giren adayların bir yere yerleşmek, maaş kazanmak, geleceği kurtarmak için önceden varını yoğunu harcaması, sonunda da toplamda yüzde 10 olan şansını kullanması insanı gerçekten üzüyor.
ÖSYM’nin bir yılda yaptığı 50’ye yakın farklı sınavda milyonlarca insanın fahiş fiyat ödeyerek sınav olduğu bir ortamda Ösym’nin tam bir ticarethane mantığıyla çalıştığını görmek, bilmek, sınava giren parasız insanlardan faydalanması utanılacak bir durumdur.

2018 Yılı Ocak-Haziran döneminde ÖSYM  tarafından ödenen sınav ücretleri şu şekilde olacaktır:

Bina Sınav Sorumlusu:274,33
Bina Sınav Sorumlusu Yardımcısı:182,88
Bina Yöneticisi :182,88
Bina Yöneticisi Yardımcısı :164,59
Salon Başkanı :164,59
Gözetmen :137,16
Yedek Gözetmen :109,73
Yardımcı Gözetmen (Engelli) :182,88

ÖSYM sınavda görev salon başkanına 164, gözetmene de 137 civarı ücret öderken, bir salonda 20 adaydan 1500 TL civarı para kazanmaktadır. ÖSYM diğer masraflar için de 200 tl harcasa bile iyi kar yaptığı açıktır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Önceden Çekilen Kredilerin Dosya Masrafları Alınabilir mi?

ÖSYM sadece sınav görevlileri ücreti ödemesi yapmak için sınava giren adaylardan olur olmaz her işlem için para talep etmesi kabul edilebilir bir durum değildir. Hele hele teknoloji çağında bütün işlemlerin sanal ortamda on-line olarak yapıldığı bir sistemde, ülkesine hizmet için kurulmuş olan bir kurumun, ülkesine hizmet etmek için sınava girip zor şartlarda yarışan adaylardan para kazanma yolunu seçmesi çok düşündürücü değil midir?

ÖSYM NE KADAR SINAV ÜCRETİ ÖDÜYOR

Örnek olarak vermek gerekirse, bir sınavda salon başkanı olarak görev yapan bir öğretmen 139 lira 73 kuruş görev ücreti alırken, daha sonraki yıllarda sınav görevlilerinin aldığı ücret düşmeye başlamıştır. Yine daha önceki yıllarda örneğin 2012 yılında kamu personeli seçme sınavında görev alan birisine salon başkanı ise 108 lira 68 kuruş ödenirken, gözetmen ise 90 lira 56 kuruş ödeme yapılıyordu. Bu rakam 2013 yılında salon başkanı olan birisine 140 lira seviyesine çıkarılmıştı. Buraya kadar olan akılcı ve olması gereken bir uygulama olmasına karşın  gel gör ki 2 yıl sonra 2014 yılı kamu personeli seçme sınavına girip görev alan bir gözetmen 97 liraya düşmüş, salon başkanı ise 116 lira gerilemiş.

Bunu nasıl izah edeceklerini doğrusu çok merak ediyoruz.  Çünkü basit bir aritmetik hesabı ile 2012 yılından 2014 yılına kadar geçen sürede 2 yıl enflasyon hesabı yapılırsa ortalama yüzde 10 enflasyon farkı eklendiği zaman önceki yıllarda ödenen sınav görevi ücreti her yıl daha da artması beklenirken bu durumun ters orantılı şekilde düştüğünü gözlemekteyiz. Bu hesap görev alan öğretmenlerin ve öğretim görevlilerinin merakını cezbetmektedir. Bir yetkilinin çıkıp bu durumu kamuoyuna açıklamasını umuyoruz. 2015 yılı  ÖSYM sınav göreli ücretleri yetersiz bulunmuştur. Bu sene için belirlenen rakamları da merak ediyoruz.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Reklam Kurulu Nedir Ne İş Yapar
ÖSYM görevli ücretleri

Ösym görevli ücretleri ne zaman ödenir?

ÖSYM görevli ücretleri ödemeleri en erken 10 gün sonra, en geç 1 ay sonra ödenir. Ödemeler konusunda pek sıkıntı yok ama ücret tutarsızlığının giderilmesi gerekiyor.

Bir önceki yazımız olan Beşamel Soslu Tavuklu Karnabahar Yemeği Tarifi başlıklı makalemizde beşamel soslu karnabahar ve tavuklu karnabahar yemeği hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?