ÖSYM Sınavlarında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar 

ÖSYM Sınavlarında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar 

Temel Yeterlilik Testi (TYT)’de yeteri kadar puan alıp mutlu sona ulaşmak isteyen adaylar için sınavdan önce, sınav esnasında ve sınav sonrasında yapmaları gerekenler hususlar sırasıyla anlatılacaktır. Temel Yeterlilik Testi (TYT) çok önemli bir geçiş sınavıdır. TYT’de 40 Türkçe ve 40 Temel Matematik sorusu sorulacak. Bu sebeple sınavdan önce neler yapılmalı, sınav esnasında nelere dikkat edilmeli, […]

Temel Yeterlilik Testi (TYT)’de yeteri kadar puan alıp mutlu sona ulaşmak isteyen adaylar için sınavdan önce, sınav esnasında ve sınav sonrasında yapmaları gerekenler hususlar sırasıyla anlatılacaktır. Temel Yeterlilik Testi (TYT) çok önemli bir geçiş sınavıdır. TYT’de 40 Türkçe ve 40 Temel Matematik sorusu sorulacak. Bu sebeple sınavdan önce neler yapılmalı, sınav esnasında nelere dikkat edilmeli, sınav sonrasında ve sınavdan çıkarken en son hangi işlemler yapılmalı bunları değerli YKS adaylarına anlatmak istiyorum.

Sınava girecek olan bütün adaylar ÖSYM’nin internet sitesinden giriş yaparak öncelikle sınava giriş yerini öğrenmeli ve sınav giriş belgesini yazıcıdan yazdırılarak çıkarmalıdır. ÖSYM için sınava giriş belgesi göndermeyeceği için adayların sınav giriş belgesine sınava girmeden önce mutlaka sahip olmaları gerektiği konusunda uyarmaktadır.

TYT

YKS KAÇ OTURUMDA YAPILACAKTIR

2 oturumda gerçekleşecek. Adaylar iki ayrı teste katılacak. İlk oturum Türkçe ve Temel Matematikten oluşacak. Sınav Haziran ayında bir hafta sonu yapılacak. İkinci oturum aynı gün öğleden sonra Türk Dili ve Edebiyatı-Coğrafya, Sosyal Bilimler, Matematik ve Fen Bilimleri sınavları yapılacak.

YKS’DEN ÖNCE YAPILMASI GEREKENLER NELERDİR

Sınava güvenli bir şekilde girebilmek için sınavdan 1 gün önce sınavın yapılacağı binayı görmeniz, hatta sınav olacağınınız yere kadar gidip görme şansınız olacağından mutlaka sınav yerini önceden görmeniz gerekir.
Sınav günü en geç saat 09.00’da sınava gireceğiniz binanın önünde hazır bulunmak sizin için faydalı olacaktır. Sınava giderken yanınızda sınava giriş belgesi, nüfus cüzdanı veya pasaport yanınızda bulundurulmalıdır.
Sınava girerken adayların yanlarında hiçbir materyal getirmemeleri gerekir. Adaylar sadece sınava giriş belgesi ve nüfus cüzdanı ile sınav yerine gireceklerini dolayısıyla başka herhangi bir şey getirmemeleri önemli husustur.
Sınav esnasında zamanı kontrol etmek için saate ihtiyacınız olacağınızı düşünüyorsanız daha önce TYT’de gördüğünüz üzere hem mekanik hem de dijital saat karşınızda olacaktır, hiç merak etmeyin.
TYT’de olduğu gibi YKS sınavlarında da kalem, silgi, kalemtıraş hatta peçete hatta ve hatta şekerler yine masanızda hazır olacaktır.
Sınavda sadece su içmenize izin verileceği için şeffaf bir kap içerisinde olmak şartıyla istediğiniz kadar suyu yanınıza alabilirsiniz.
Sınav başladıktan sonra dışarıya çıkmaya izin verilmeyeceği için sınavdan önce tuvalete veya lavaboya gidip ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz. sınavdan başarılı olmak istiyorsanız sınav esnasında dışarıya çıkarmayacaklarını bilmeniz gerekmektedir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  ORTAOKUL EĞİTİM SİSTEMİMİZ

YKS ESNASINDA YAPILMASI GEREKENLER NELERDİR

Sınava başlamadan önce size verilen cevap kâğıdını kontrol ediniz, size ait olup olmadığına bakınız. Üzerinde sizin kimlik bilgileriniz yazıyorsa size ait bölümleri kodlayıp  imzalanması gereken yerleri dikkatlice doldurunuz.

Özellikle soru kitapçığı kodunu güzelce yazıp işaretledikten sonra alt tarafta bulunan kutucuğu işaretleyin, ‘bilgilerimi doğru kodladım’ şeklindeki bölüme imza atmayı unutmayınız.
Sınav başlamadan ya da başladıktan sonra soru kitapçıkların üzerinde bulunan karekod sticker görevli tarafından alınarak sınav yoklama kağıdına yapıştırılacağından yapılan bu işlem sizi rahatsız etmesin, sizin sınava girdiğiniz ve soru kitapçığını aldığınıza dair bir uygulamadır.
Size dağıtılacak olan soru kitapçıklarının üzerindeki kimlik bilgileri bölümününü de doldurarak imzalamayı unutmayınız.
YKS başladıktan sonra adayların soru kitapçıklarının uygun yerlerini müsvette olarak kullanmalarına izin verilecektir. Her sınav süresi farklı olduğu için giriş ve çıkış saatleri her defasında sınav görevlileri tarafından yazı tahtasına yazılacaktır.
YKS esnasında sınava giriş belgesi ve kimlik belgeniz masanızın bir kenarında olması gerekmektedir, kesinlikle kaldırıp cebinize veya cüzdanınızda koymayınız.
YKS esnasında hiç aceleci olmadan sorularınızı dikkatlice, anlayarak okumalısınız. Çevrenizdeki diğer adayları rahatsız etmeyiniz, sayfaları sesli karıştırmayınız.
Bütün soruları çözüp bitirdikten sonra cevaplarınızı cevap kâğıdına her dersin bulunduğu bölüme dikkat ederek işaretlemeniz gerekir.

YKS SONRASI YAPILMASI GEREKENLER NELERDİR

YKS bittikten sonra soru kitapçıkları ve cevap kağıtları birlikte sınav görevlilerine teslim edilmeli, en önemlisi de cevap kâğıdınızı teslim ederken sınav görevlisine kontrol ettirmenizi, herhangi bir eksiklik olup olmadığını sormanız sizin için faydalı olacaktır. İnsanlık hali, unuttuğunuz herhangi bir kodlama olabilir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Yazım Kuralları-Noktalama İşaretleri Konu Anlatımı

Sınav sonrasında sınava giriş belgesi sınav görevlileri tarafından toplanacaktır, nüfus cüzdanınızı orada unutmayınız.

Sınav sonrasında her şey gönlünüzce olması ve istediğiniz programa girmeniz dileklerimizle, BAŞARILAR DİLERİZ.

Bir önceki yazımız olan Beşamel Soslu Tavuklu Karnabahar Yemeği Tarifi başlıklı makalemizde beşamel soslu karnabahar ve tavuklu karnabahar yemeği hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?