Otobüs Servis Elemanı (Host-Hostes) Kimdir Ne İş Yapar

Otobüs Servis Elemanı (Host-Hostes) Kimdir Ne İş Yapar

Özel eğitim kurumlarının devreye girmesiyle sadece seyahat firmalarında değil, servis araçlarının da ihtiyacı olan araç servis hostesi ya da seyahat servis elemanı açığı günden güne artmaktadır. Beraberinde Türkiye genelinde eğitimini almış, liyakat sahibi host ve hostes ihtiyacı doğmuştur. Seyahat servis elemanı iş ilanları kariyer sitelerinin en çok listelerini dolduran bölüm olmuştur. Çünkü hem fuarcılık alanında […]

Özel eğitim kurumlarının devreye girmesiyle sadece seyahat firmalarında değil, servis araçlarının da ihtiyacı olan araç servis hostesi ya da seyahat servis elemanı açığı günden güne artmaktadır. Beraberinde Türkiye genelinde eğitimini almış, liyakat sahibi host ve hostes ihtiyacı doğmuştur.

Seyahat servis elemanı iş ilanları kariyer sitelerinin en çok listelerini dolduran bölüm olmuştur. Çünkü hem fuarcılık alanında hem özel taşımacılık sektöründe veya salonlarda özel hizmet isteyen kişilerin servisinde çalıştırılmak üzere dönemsel ya da kalıcı olarak karayolu servis elemanı ihtiyacı karşılanamıyor. Özellikle okul servisi araç hostesi arayanların sayısı inanılmaz sayılara ulaşmıştır. Kaliteli hizmet vermek isteyen kurumsal eğitim firmaları ve otobüs firmaları sürekli olarak seyahat servis elemanı yani karada görev yapacak host ya da hostlar aramaktadır.

Peki kimdir araç servis elemanı, yer hizmetleri host- hostes ne iş yapar, nasıl olunur, görevleri nelerdir? Araç servis hostesinde gibi özellikler aranır, bunları sizlere kolay, rahat bir anlatımla ifade edelim. İhtiyacı olan gençler bu sektörde para kazanmak için başlangıç yapsınlar.

Otobüs Servis Elemanı kime demir

Özellikle şehirler arası yollarda yolcuların her türlü ihtiyaçlarının giderilmesine yönelik hizmet veren personel host-hostes servis elemanı olarak kabul edilir.

Geçmiş dönemlerde bu işi yapanlara muavin denirdi. Zaman geçince kavramlar da değiştirilmeye, içi boşaltılmaya ya da farklı anlamlar yüklenmeye başlandı. Seyehat servis elemanı da işte bildiğiniz şoförün yardımcısı. Yolculuğun rahat şekilde devam etmesi için katkı sağlayan yardımcı hizmetlidir. Bu hizmeti yürüten kişi erkekse host, bayansa hostes deniyor.

Seyahat servis elemanı

Araç servis elemanı ne iş yapar

Herkesin uzun yolculuklarda işini kolaylaştıran bu yardımcı elemanın ne iş yaptığını hemen kısa başlıklarla maddeleri sıralayalım. Elbette hizmet verdiği duruma göre değişiklik verecektir. Uzun yollarda bir otobüste seyahat servis elemanı olarak çalışan host ya da hostes şunları yapar;

 • Aracın yolculuğa hazır hale gelmesi için ön çalışmalar yürütür. Bunun için temizlik başta olmak üzere her türlü kontrollerin sağlanmasına gerçekleştirir.
 • Araç lastik hava basınçlarını kontrol edebilir.
 • Kendi kişisel hazırlıklarını yapmalıdır.
 • Yolculara ikram edeceğim malzemelerin önceden sayısını yeterliliğini ve kalitesini kontrol eder.
 • Araca gelen yolcuları güler yüzle karşılar.
 • Yapılacak yolculuk hakkında sorulan sorulara cevap verir.
 • Hizmet verdiği aracın içinde düzeni sağlar.
 • Kargaşayı önler.
 • İnme noktasına yaklaşan yolculara bilgi verir, hazırlanmasını sağlar. Bu durumu kaptana önceden bildirir.
 • Herhangi bir olumsuzluk durumunda kaptanı bilgilendirerek güvenlik önlemini alır.
 • Yolcuların istekleri doğrultusunda onlara imkânlarını kullanarak yardımcı olur. Örneğin gazete isteyene gazete, su isteyene içecek, yiyecek ihtiyacı olanlara imkanlar doğrultusunda hizmet verir.
 • İkram yapıldıysa sonrasında boşların toplanmasını gerçekleştirir.
 • Yolculuk esnasında oluşabilecek olumsuzlukları gidermeye çalışır.
 • Kaptanla işbirliği halinde olur.
 • Yolculuk bitiminde yolcuların bagajlarına teslim eder.
 • Unutulan bagaj varsa takip bölümüne bırakır.
 • Benzer görevleri sürekli olarak yerde getirir.
 • Araç yolculuk sonunda temizlenir bir sonraki sefere hazır durumda bekletilir.
Okul servis elemanı

Araç servis hostesinin görevleri

Eğitim kurumlarında hizmet verecek olan araç servis hostesi görevleri ise farklıdır, ondan beklenenler ise şu şekilde özetlenebilir;

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Televizyon Muhabiri Kimdir Nasıl Televizyon Muhabiri Olunur
 • Çocukların rahat bir şekilde yolculuk yapmalarını sağlamak amacıyla gerekli güvenlik tedbirlerini almalıdır.
 • Öğrencilere araca biniş ve iniş sırasında yardım eder.
 • Okul sonrasında araca alınan çocukların evlere taşınması sonrasında sağ salim çocukları verilerine teslim eder.
 • Okula gidişlerde ise çocuğun okul bahçesine girinceye kadar refakat etmesine yardımcı olur.
 • Öğrenciler servis içinde iken huzurlu ve itimat içinde seyahat seçmeleri için titiz davranır.
 • Güler yüzlü olmalıdır.
 • Disiplinli ve küçük sorunların çözümüne yönelik acil reçeteler oluşturmalıdır.
 • İlkyardım bilgisine sahip olmalı gerekli durumlarda uygulamalıdır.
 • Burada söz konusu olan eğitim-öğrenci olduğu için daima güleryüzlü, temiz giyinen, samimi, hoşgörülü kişiler araç servis hostesi olarak işe başlayabilir.

Kimler seyahat servis elemanı olmalıdır

Sözel açılan insan ilişkilerinde başarılı olanlar düzenli dakik planlı hizmet üretebilenler işin her ayrıntısını en ince noktasına kadar önem verenler sempatik davranan sabırlı ve hoşgörülü olanlar zamanı en iyi şekilde kullanabilenler insanlarla güçlü iletişim kurabilenler hızlı çözüm üretebilenler uzun süre yolculuğa katlanabilenler seyahat servis elemanı otobüslerde Host hostes görevi yapabiliyorlar

Araç servis elemanı çalışma koşulları

Her daim yolculuk yapılacağı için gece gündüz ya da uzak yakın mefhumu yoktur. Evinden uzun süre ayrı kalabilecek olanlar bu mesleği seçmelidir.

Servis aracı hostesi

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi öğrencileri taşıyan servislerde işe başlayacak servis elemanı olanlar günübirlik çalışır. Onlar için sıkıntı yoktur.

Şehirler arası yollarda seyahat servis personeli olarak görev yürütecekler de her daim otobüsün kaptanı olarak kabul edilen şoför ile işbirliği içinde çalışır. Farklı insanlarla karşılaşırlar. Sorunlarla uğraşmak, problemli insanları idare etmek durumunda kalabilirler.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  BÜYÜK RİSK YARIŞMASI NASIL KAZANILIR

Nasıl seyahat servis elemanı bulunur

Otobüslere, taşıtlara ilgi duyanlar bizzat çekirdekten yetişebilir ama günümüzde eğitim verilen kurumlar da bulunmaktadır. Özellikle Halk Eğitim Merkezi bünyesinde açılan kurslarda servis elemanı açığı giderilmeye çalışılıyor.

Ayrıca meslek liselerinde de bu bölüm açıldı ve okutuluyor. Dolayısıyla hosteslik alanını seçenler sadece otobüslerde değil aynı zamanda uçaklarda da görev almak için iyi bir başlangıç yapabilir. Ama bizim bahsettiğimiz şehirlerarası veya şehir içi servislerde araç servis elemanı görevini üstlenecek kişilerin halk eğitimin bünyesindeki kurslarda eğitim görmeleri, belge almaları çalışmaları için yeterlidir.

Seyahat servis elemanı iş imkanları

Yolculuk lüks otobüslerde kaliteli bir şekilde yapılmaya başlandı. Beraberinde de bu kaliteyi artırmak amacıyla host hostes görevini yapan kişilere ihtiyaç duyuldu. Bu ihtiyacın giderilmesine yönelik seyehat servis elemanı iş ilanları kariyer sitelerinde boy gösteriyor.

Özellikle şehir içinde yolcu taşıyan servis hizmeti veren firmaların çok fazla ilan verdiklerine tanıklık ediyoruz. Hizmet sektörünün nitelikli araç servis elemanlarına ihtiyaç duyması ile sayı katlanarak artıyor.

Meslekte işsiz kalmak diye bir durum söz konusu değil ama kalifiye olmak, mesleğini hakkıyla yapmak şartıyla.

Otobüs host-hostesi maaşı

Araç servis elemanı otobüs host-hostesi maaşı ne kadar derseniz de çalışma durumuna bağlı olarak alınacak ücret belirginleşir. Şehirler arası yollarda otobüste host hostes görevi yapacak olanların maaşı asgari ücretin iki katına yakındır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Kredi Alabilme Koşulları Nelerdir?

Şehir içinde öğrencilerin taşınmasında veya işçilerin personelim taşınmasında görev alacak araç servis elemanı host-hostes maaşı asgari ücret civarında olacaktır. Kendinden memnun kalan firmalar çalışan personele maaş artışı yapabilir. İş çok yorucu olmamakla birlikte rutinliği sıkabilir.

Bir önceki yazımız olan Satış Ortaklığından Nasıl Para Kazanılır başlıklı makalemizde Satış ortaklığı sistemi nasıl işler ve Satış ortaklığı sisteminden kar etmek hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?