Otobüsle Yolculuk Yapmak

Otobüsle Yolculuk Yapmak

 Ekonomik olarak ne kadar zor durumda olduğumuzu söylesek de özel aracı olmayan  aile sayısı oldukça azdır. Yakınımdakilerden, konuştuklarımdan veya duyduklarımdan edindiğim verilere bakınca aslında geçmiş yıllara nazaran rahat yaşamaya alışıyoruz. Her yere özel aracımızla gidiyoruz. Yolculuğu otobüsle yapmıyoruz artık. Durum böyle olunca da eskiden çoğumuzun kullandığı şehirler arası yolculuk aracı otobüsler de yolcu sayısı düşmüştür, […]

 Ekonomik olarak ne kadar zor durumda olduğumuzu söylesek de özel aracı olmayan  aile sayısı oldukça azdır. Yakınımdakilerden, konuştuklarımdan veya duyduklarımdan edindiğim verilere bakınca aslında geçmiş yıllara nazaran rahat yaşamaya alışıyoruz. Her yere özel aracımızla gidiyoruz. Yolculuğu otobüsle yapmıyoruz artık. Durum böyle olunca da eskiden çoğumuzun kullandığı şehirler arası yolculuk aracı otobüsler de yolcu sayısı düşmüştür, diye düşünebiliriz.

Geçenlerde acil bir işim çıktı ve şehirler arası yolculuk yapmak zorunda kaldım. Hayır hayır, uçakla gitmedim, otobüsü tercih ettim. Üniversite okurken çokça ulaşım aracı olarak kullandığım bu araçla nostalji yapmak istedim. Otobüsle yolculuk yapmayı çok severdim zaten. Uçakla yolculuk yapmadığımı düşünüyorsanız da yanılıyorsunuz derim. Çünkü hem yurt içi, hem yurt dışı defalarca uçuş yaptım.

yolculuk

Asıl söylemek istediğim konu ise, bütün bu saydığımız gelişmeler, her ile bir havaalanı yapılmışken ve uçak biletleri de otobüs biletleri ayarına gelmişken nasıl olur da otobüs yolcu sayısı düşmez?! Şaşırdım kaldım. Evet, otobüs firmaları da boş durmamış elbette, kendilerini çağın gelişmesine göre güncellemişler.

İnternetle bilet satışı yapıyorlar, üstelik oturacağınız boş koltukları görüp, tercih yapabiliyorsunuz. Kampanyalar düzenliyorlar, kademeli fiyat uygulaması var. Yani erken alan ucuza bilet alabiliyor. Üyelik sistemi oluşturup, puan toplama ve sonra bu puanları kullanma gibi cazip durumlar oluşturmuşlar.

Uçaklarda eskiden ücretsiz verilen, şimdilerde dünya kadar para ödeyerek yapılan güya ikramlar, otobüslerde hala bedava ve hem de bir kaç kez veriliyor. Üstelik verilen ikramlar da ucuz, kalitesiz yiyecek içecekler değil, tam 1. Sınıf markalı ikramlar. Uçaklarda su bile alamazsınız bedavaya.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Sizden Habersiz Kartınızdan Para Çekilmişse

En güzel uygulamalardan biri de hemen hemen her firma otobüslerinde teknoloji kullanılmaya başlanmış. Önünüzde size ait bir ekran var, buradan ister internete gir, ister oyun, müzik, tv vb… ne istersen faydalanabilirsin. Telefonunu USB kablo ile şarj edebilirsin, kendi bellek kartlarındaki müzikleri dinleyebilirsin, filmleri izleyebilirsin… Şehir içi ücretsiz servisler de yine işin ekstrası.

Otobüsle yolculuk yapmanın diğer artıları uçakla kıyaslanınca dana net anlaşılır. Uçakta telefon kullanamazsın, ikramlar ateş pahası, oyun oynayamazsın, internete giremezsin, şehir içi ücretsiz servis yok. En kötüsü de kazadan kurtuluş oranı sıfır gibi…

Bir önceki yazımız olan Beşamel Soslu Tavuklu Karnabahar Yemeği Tarifi başlıklı makalemizde beşamel soslu karnabahar ve tavuklu karnabahar yemeği hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?