Otomotiv Teknolojisi Bölümü Hakkında Ayrıntılı Bilgi

Otomotiv Teknolojisi Bölümü Hakkında Ayrıntılı Bilgi

Üniversite adaylarının çoğu farklı, çalışması kolay, gelecekte iş bulma kaygısı olmayan bölümleri araştırıyor. 2 yıllık önlisans eğitimi ile otomotiv teknolojisi teknikeri olmak ne kadar avantajlı bilmek istiyorlar. Sizlere kimler Otomotiv Teknolojisi bölümü okumalıdır, iş imkanları nedir, bölümü bitirenlerin maaş durumu nasıldır araştırma sonuçlarını yazacağız. Beğenirseniz ilgi alanınıza girerse kısa süre içerisinde üniversitelerde Otomotiv Teknolojisi bölümü […]

Üniversite adaylarının çoğu farklı, çalışması kolay, gelecekte iş bulma kaygısı olmayan bölümleri araştırıyor. 2 yıllık önlisans eğitimi ile otomotiv teknolojisi teknikeri olmak ne kadar avantajlı bilmek istiyorlar. Sizlere kimler Otomotiv Teknolojisi bölümü okumalıdır, iş imkanları nedir, bölümü bitirenlerin maaş durumu nasıldır araştırma sonuçlarını yazacağız. Beğenirseniz ilgi alanınıza girerse kısa süre içerisinde üniversitelerde Otomotiv Teknolojisi bölümü mezunu olduktan sonra iş hayatına atılmayı düşünebilirsiniz.

Otomotiv teknolojisi teknikeri kimdir ne iş yapar

Motorlu taşıtların bakım, onarım, parçalarının satışı gibi işlerde makine mühendisi ile birlikte çalışan teknik personeldir. Eğitim aldıktan sonra mezun olanlara otomotiv teknolojisi teknikeri adı verilir. Çalıştığı yerde kendisinden beklenen görevler bulunmaktadır. Bunlar; genelde ttomotiv sanayisine yönelik yapılan işlerdir. Yaptığı işler arasında ürün kalite kontrolü, parça üretimi, üretilen parçaların birleştirilmesi, parçaların denenmesi, problem olan ürünlerin ayıklanması. Ayrıca parça satışı yapan firmalarda da kendilerine iş verilmektedir. Burada da yedek parça satışı gerçekleştirmektedir.

Otomotiv teknolojisi teknikeri kimdir

Nasıl otomotiv teknolojisi teknikeri olunur

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı liseleri bitirenler girecekleri YKS sonucunda elde edecekleri TYT puanına göre herhangi bir üniversitenin Otomotiv Teknolojisi bölümü taban puanları tutturulmalıdır. 2 yıl eğitim aldıktan sonra mezun olan kişi çalışmak için gerekli gerekli yeterliliğe sahip olarak kabul edilir. Şimdilik yeterli ilgiyi görmeyen bölüm gelecekte tercih edilecek programlar arasında aday olarak görülmektedir. Çünkü yerli üretim otomobiller yakında hayata geçirilecek. Sadece otomobil değil kara taşıtlarının fabrikalarında satış, tamir, bakım ilgili alanlarda kendisinden istifade edilecek teknik personel yetiştirilmektedir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Biyoloji Öğretmeni Kimdir, Ne İş Yapar

Otomotiv Teknolojisi bölümü taban puanları başarı sıralaması

Özel ya da devlete ait üniversitelerde yeterli miktarda program açılmıştır. Kimisi burslu kimisi ikinci öğretim olarak eğitime devam etmektedir. Henüz gereken alakayı göremeyen bir bölüm olarak dikkat çekmektedir. Çünkü taban puanları ve başarı sıralaması oldukça düşüktür.

Otomotiv Teknolojisi bölümü taban puanı

Örnek olarak en düşük devlet üniversitesi Otomotiv Teknolojisi bölümü taban puanı Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi 210 puandır. Başarı sıralaması da 1400000 civarındadır. Paralı okumak isteyenlere her daim alternatif bulunmaktadır. Çünkü kontenjanlar tam anlamıyla dolduramıyor.

Otomotiv Teknolojisi bölümü tavan puanı

Otomotiv Teknolojisi bölümü bulunan üniversiteler

Başkent, İstanbul Aydın, İstanbul Gelişim, Bursa Uludağ, Ege Üniversitesi, Akdeniz, Çukurova, Sakarya uygulamalı bilimler, Kütahya Dumlupınar, Balıkesir Üniversitesi, Mersin Üniversitesi, Aksaray Üniversitesi, Trakya Üniversitesi, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi, Ordu Üniversitesi, Karabük Üniversitesi, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi, İskenderun Teknik Üniversitesi, Erzurum Atatürk Üniversitesi, Isparta uygulamalı bilimler Üniversitesi, Düzce Üniversitesi, Fırat Üniversitesi, Karamanoğlu Mehmet Bey, Harran Üniversitesi, Hitit Üniversitesi, Kırklareli Üniversitesi, Gaziantep Üniversitesi, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi.

Otomotiv teknolojisi teknikeri iş imkanları

Sektörde çalışmayı düşünen gençler için iş imkanları yetersiz gibi gözüküyor, ancak kendini ispat eden birikimli olan teknikerler iş bulmakta sıkıntı yaşamaz. Çünkü Otomotiv distribütörlüğü sayesinde servis açan firmalar kendilerine iş imkanı sunacaktır. Oto analiz yapan yerler de giderek çoğalıyor. Oto ekperliği için tam da zamanı. Yani her ilde her otomotiv firmasının temsilciliği, servis ağı mevcuttur. Buralarda satış pazarlama, bakım, onarım bölümlerinde kendisine istihdam olanakları tanınacaktır. İş bulmakta sıkıntı çekmenin bir gerekçesi olarak şu düşünülmektedir. Oldukça fazla teknik eleman yetiştiren üniversite mevcuttur. Dolayısıyla otomotiv sanayisinin kapasitesi bellidir. Bu sebeple de mezunlar arasında kıyasıya iş bulma yarışı gözlenmektedir.

Otomotiv teknolojisi teknikeri maaşı

Otomotiv teknolojisi teknikeri maaşı ne kadardır

Kamuda çalışma ihtimali çok düşüktür Çünkü KPSS ile giriş yapılamıyor. Başka memuriyet için şans var mı bilmiyoruz ancak genelde özel sektörün kendilerine verdiği işleri yapmak durumundalar. Dolayısıyla teknik personelin ürettiği hizmet oranında kendine maaş teklifi yapılacaktır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Türkçe Öğretmeni-Edebiyatı Öğretmeni Kimdir?

Biraz önce de vurgulamaya çalıştığımız rekabet ister istemez otomotiv teknolojisi teknikeri maaşlarını aşağıya çekmektedir. Herkes gibi işe başlayan yeni bir eleman asgari ücret ya da biraz üstünde maaşla çalışmayı düşünmek zorundadır.

Otomotiv Teknolojisi bölümü dikey geçiş alternatifleri

YÖK tarafından yapılan DGS sonucunda yükselmek istenilen bölümlerin taban puanlarını tutturabilenler lisans düzeyinde eğitim alma hakkına sahiptir. Önlisans eğitiminden sonra 3. sınıf kabul edilen bölümlere geçiş yapma ihtimali olan alanlar şunlardır;

  • Uçak gövde motor bakımı
  • Otomotiv mühendisliği
  • Makine mühendisliği
  • Gemi ve deniz teknolojisi mühendisliği
  • Gemi makineleri işletme mühendisliği
  • Gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği
  • Enerji Sistemleri Mühendisliği
  • Endüstri mühendisliği

Otomotiv teknolojisi teknikeri hakkında yapılan yorumlar

Otomotiv sanayisinde ilgi duyan gençlerin okuyabileceği güzel bir bölüm olduğu söylenmektedir. Özellikle otomotiv sanayisi bulunan illerde yaşayan gençlerin bu programda okuması tavsiye edilir. Çünkü istihdam için ikamet öncelikli tercihler. Sadece otomotiv sektörünün yoğunlukta olduğu şehirlerde yaşamak zorunda değilsiniz elbette. Kendi işyerini işletmesini açmak isteyenler belge sahibi olmak isteyenler de Otomotiv Teknolojisi bölümü mezunu olabilir. Bölümü bitirenlerin çoğu otomotiv üretimi yapan firmalarda veya yedek parça satışı yapan yerlerde iş bulabilmektedir.

Son olarak otomotiv sektörünün her daim gözde olduğunu unutmamak, buna göre geleceği planlamak isteyenlerin otomotiv teknolojisi bölümünü okuyup okumamak da karar kendilerine kalmıştır.

Bir önceki yazımız olan Kredi ile Alınan Ev (Konut) Satılır mı? başlıklı makalemizde banka ipotekli ev satın alınır mı, ipotekli ev satın alınır mı ve ipotekli konut satılır mı hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?