Öykü Tamamlama Çalışmaları

Öykü Tamamlama Çalışmaları

Çınar Ailesi’nin evinde yaz tatili hazırlıkları yapılıyor. Sıcak, Nevşehir’de can çekişirken çocuklar birlikte vakit geçirme heyecanı yaşıyorlardı. Yıllık iznine yei başlayan Ali Bey çocukları etrafına toplayarak sordu: – Söyleyin bakalım, tatil başlayınca benden ne istiyorsunuz? Çiçek hepsinden önce davrandı, “Bizi denize götürmeni istiyoruz.” dedi. Ali Bey çok şaşırdı. “Çok haklısın küçük hanım.” dedi. Bu sözler […]

Çınar Ailesi’nin evinde yaz tatili hazırlıkları yapılıyor. Sıcak, Nevşehir’de can çekişirken çocuklar birlikte vakit geçirme heyecanı yaşıyorlardı. Yıllık iznine yei başlayan Ali Bey çocukları etrafına toplayarak sordu:

– Söyleyin bakalım, tatil başlayınca benden ne istiyorsunuz? Çiçek hepsinden önce davrandı, “Bizi denize götürmeni istiyoruz.” dedi. Ali Bey çok şaşırdı. “Çok haklısın küçük hanım.” dedi. Bu sözler küçük kızın hoşuna gitti. Amcasının yanağına bir öpücük kondurdu. Aras söze karıştı:

– Zaten havuz bize küçük geliyordu. Ali Bey tebessüm ederek çocuğun başını okşadı ve..

Uyarı! Hikaye buraya kadar herkes için aynı başlıyor ama buradan sonra öyküleme çalışması yapılarak kişiye göre gelişiyor. Okuyun, en beğendiğiniz hangisi siz karar verin. Bizce hepsi birbirinden değerli.

“Peki sen ne istiyorsun Aras” dedi. Aras ciddi bir kişi gibi:

– Ben ise lunaparka gitmek istiyorum, dedi.

Ali Bey:

– Melisa’cığım bana bir kağıt kalem getirir misin? Melisa, “Tabii ki de.

Ali Bey bütün istekleri not aldı ve listeyi bir bir gözden geçirdikten sonra:

– Çocuklar herkes evine gidip bir çantaya güneş kremi, banyo havlusu, yedek kıyafet, deniz malzemeleri gibi eşyalar, oyuncaklar ve içecek, yiyecek alsın. Benim arabanın önünde bekleyin. Sizi denize götürüyorum, dedi.

Çocuklar hemen eve gidip çantasını hazırladılar. Ali Bey sonunda giyinip arabanın anahtarı elinde, çantası sırtında aşağıya indi. Çocuklar heyecanla, “Hadi Ali abi!” diyorlardı. Ali Bey arabaya binince kısa süren bir yolculuk sonunda denize geldiler. Bir şeyler atıştırdılar. Birbirlerine krem sürdüler, dinlendiler. O sırada Ali Bey kollukları, halka yatakları şişirdi ve yolda aldıkları kumdan kale malzemelerini hazır etti.

Çocuklar bir heyecan denize doğru koştular. Yüzemeyen küçük çocuklar ise Ali Bey ile kumdan kale yaptılar. Sonra Ali Bey bir deniz yatağı çıkardı ve küçük çocukları deniz yatağın üstüne oturdu ve yüzdürdü. Bu sayede her iki tarafa da yetişti ama çok fazla yüzmüşlerdi. Bu yüzden yedek kıyafetlerini giydiler.

Eve dönüp güzelce dinlendiler ama tatil bitmemişti. Ertesi gün Ali Bey listeden bir şey çıkardı. Daha sonra çocukların karnesini aldı ve herkese karne hediyesi olarak bir miktar para verdi. Lunaparka geldiklerinde herkes bir alete para verdi. 2 gün doldu dönmedolapta derken sonlandı.

Bugün komedi filmine gidiyorlardı Ali Bey tamı tamına 7 bilet almıştı. Bir buçuk saat film izlediler. Daha gün bitmemişti, o yüzden tarihi Topkapı Sarayı’na geldiler. Her yer ihtişamlı görünüyordu.

Hikayeyi yamamlayan Yağmur Ezgi Şahin


Ali bey dedi ki:

– O zaman yarın hemen tatile gidiyoruz.

Yarın oldu. Ali Bey, “Çocuklar bütün eşyanızı alın ve bizim evde buluşalım.”dedi çocuklara. Çiçek, gelin yanıma!

Aras, “Amcam beni hiç sevmiyor, hep Çiçek’i seviyor.” diye içinden geçirdi. Amcası:

-Ne oldu yeğenim?

-Bir şey olmadı amca…

-Yine küstün değil mi?

-Evet amca sen hep Çiçek’i seviyorsun, beni umursamıyorsun. Neden beni umursamıyorsun? Neden amca, ben de senin yeğenin değil miyim? Küstüm ben de denize gelmiyorum, dedi. Öyküyü tamamlayan Mukadder Mavili

Öyküleme çalışmaları

“Bugün size bir şişme havuz alalım, küçük sanırsınız büyük.” dedi amcaları. Çocuklar çok sevindi. Aras dedi ki “Ben markete koşuyorum, siz de hemen gelin.” dedi.

Çocuklar ve Ali Bey yola koyuldu. Hep beraber markete gittiler. Marketin içine girince çok ama çok şaşırdılar. Marketin içi petshoptan çıkan hayvanlar var. Ali Bey dedi ki:

-Aras’ı gördün mü?

-Çocuklar hiç bir yerde görmedim, dedi. Çocuklar Aras’ı bulmaya çalıştılar ama hiçbir yerde bulamadılar. En sonunda bir polis gördüler. Polise sordular. Kahverengi saçlı bir çocuk, minik ve sarı ayakkabısı olan bir çocuk gördünüz mü, dedi Çiçek. Polis:

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Ceylan ve Yavrusu

-Evet bize sordu ve yanımıza geldi, içeride gelin, dedi. çiçek Ali Bey ve çocuklar çok sevindi. Hemen içeri girdiler. Aras onları görünce çok şaşırdı:

– Yaşasın sonunda geldiniz, dedi. Ali Bey arası alıp eve gittiler. “Şişme havuzu alamadık.” dedi Çiçek. Ali Bey dedi ki, sonra alırız. Artık Aras eve geldiği için çok mutluydu ama Ali Bey çok kızgındı ve şöyle söyledi:

– Bir daha koşarak markete gitme! O hayvanlar seni ısırabilirdi. Bir de biri seni kaçırabilir, dedi. Aras:

– Bir daha yapmayacağım, dedi. Artık hatasını anlamıştı. Evin hanımı Leyla Hanım, “Hadi çocuklar yemeğe!”dedi. Herkes yemeğini yedikten sonra …………… yaptı.

Sizce boş bıraktığım yere ne yazdım?

Hikaye Sıla Güzelses tarafından tamamlanmıştır.

Havuz çok eğlenceli. Aradan günler geçti. Kız Ali Bey’e sordu:

– Neden hafıza götürmedin?

-Maaşım yetmiyor, bir ya da iki ay daha bekleyin dedi.

Ali Bey, sabah gidip diğer günün sabahı geliyordu. Çok yoruluyordu ama dediğini düşünüyordu. Sizce niçin değiyor muydu? Bence diyordum, çünkü bütün parayı Ali Bey toplamıyordu. Ali Bey’in arkadaşlarına yardım ediyordu.

O gün hemen havuza gitmişler, çok eğlenmişlerdi. Bir çocuk suda boğuldu ama neyse ki çocuğun durumu iyiydi. Sadece 2 gün hastanede beklediler. Sonra kız korkmadan binlerce denedi, bir kere daha denedi. Başardı ama baya para gitti.

“Kız başıma neler neler geldi!” dedi. Ela Özden Bozkurt tarafından kazandırıldı.

-Tamam olur oğlum. Peki nereye gidelim çocuklar? Nevşehir’den sonra bir uzun geceden sabaha kadar yol almışlar. “Sonunda geldik.” dedi Ayşe. Aras, “Evet geldik.”

Bir gün havuzda yüzmüşler. 2 gün çamur banyosuna girmişler. 3 gün denizde yüzüp eğlenmişler. Eve geldiklerinde gece küçülmüş, sabah olmuş.

Okul başlamış 3. sınıfa başlayan Çiçek karnesini almıştı. Ali Bey “Hepsi çok iyi aferin kızım!” dedi. Aras’a da aynı şey olmuş. Ayşe’nin 1 tane iyisi varmış. Aras 2. sınıfa, Ayşe 1. sınıfa başlamış. Bir daha ki yaz tatilinde denize gitmişler. Bu sefer Anamur’a gitmişler.

Öyküleme çalışmasını yapan Toprak Murat Cenik

 Ali Bey:

-Tamam o zaman ne duruyorsunuz, dedi ve yola koyuldular. Yolda Bahar’ın kafasına bir valiz düştü. Ali Bey Bahar’ı hastaneye götürdü. Ali Bey:

– Çocuklara bugün denize gidemeyeceğiz, dedi. Doktorlar Bahar’ın kafasını sardılar. Çocukları eve götürdü. Kuzey ve Yıldız annesine olan bitenleri anlattı. Ali Bey’in karısı Şule Hanım çok üzüldü. 2 ay sonra Bahar iyileşti. Şule Hanım: Nereye gitmek istersiniz, dedi. Yıldızın başını okşadı ve tabii ki de alırım sana, dedi. Kuzey, “Bana bir öküz alır mısın, dedi. Şule hanım “Alırım.” dedi. Gökçe, “Bana bir köpek alır mısın?” dedi. “Tabii ki de alırım.” dedi. Feride, “Bana da bir kedi alır mısın?” Şule Hanım bana da bir aslan alır mıyız… Şule Hanım, “Ben sana her şeyi alırım.” dedi.

Şule Hanım petshopa gidip hepsini aldı ve verdi. Bütün çocuklar çok sevindi. Hepsi havaya uçtu ve sonunda yaz geldi. Ömer:

– Haydi hazırlanın denize gidiyoruz, dedi. Çocuklar valizlerini almış ve denize gitmişler. Denizde oynamışlar. Bazı çocuklar annesini özlemiş, bazıları babasını özlemiş, bazıları hem anne annesini hem de babasını özlemiş.

4 ay sonra Ömer Bey çocukları eve götürmüş. Çocuklar annelerine babalarına sarılmış. Çocuklar Ömer Bey’e teşekkür ettiler. Ömer Bey de çocuklara çok sıkı sarıldı. Osman Bey ve Emin Bey çocukları götürüp istediği oyuncağı aldı. Çocuklar da Emin Bey ve Osman Bey’e sarıldılar. Çocuklar Emin Bey ve Osman Bey’e teşekkür etti. Ayşin Şami

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Fiziksel Olarak Oynanabilecek En İyi Çocuk Oyunları


Ali Bey tebessüm ederek çocuğun başına okşadı ve “Haydi arabaya!” diye seslendi. Çocuklar apar topar koşturup arabaya bindiler. Şoför koltuğuna Ali Bey geçti ama yan koltuğa ise Çiçek oturdu. Fakat amcası izin vermedi. Hayal kırıklığına uğrayan Çiçek sessizce arka koltuğa oturdu.

Yolculuk Antalya’ya idi. O yüzden Ali Bey “Yolculuk Antalya’ya!” diye bağırdı. Gülüştüler. Hep korsan filmlerinde buna benzer bağırıyordu.

Çok su kaplumbağası vardı. Çocuklar çok sevindi. Antalya’da bir apart tutmuşlardı. Vardıklarında ise Çocuklar direkt suya girmek istediler fakat amcaları izin vermedi. Aparta gidip eşyaları bırakmaları gerekiyordu. Eşyaları bırakıp denizde yüzdüler ve eve döndüler.

Yazan Eren Sayan

“Tamam o zaman. Benim bir fikrim var. Şarkı yarışmasına götürsem…” dedi. “Eh işte düşünelim.” dedi. Masasına Aras ve kararları evet. Bunu duyan Ali Bey çok sevindi. “Hadi bakalım otobüse binin.” dedi Ali Bey. Aras şarkı bulduktan sonra ezberledi ve söyledi. Biz perşembe operasyonunda neden diyorsanız tam ucunda ve değerli gün tam karşımızda. Fırsatı sen de kaçırma. Gel biz de doya doya oyna. Neden diyorsan bunun cevabı bizim sınıfta gol atacak. Sen bizim sınıfa yok diyeceksen bizim sınıfa neden diyorsan, kral baba oldun. İşte bu kadar. Kızlara şu kadar, yok diğer araç biz kazandık. Aras:

– Çiçek tebrik ediyorum seni. Çok güzel bir şarkı, dedi. Şarkı söylemezsen tabii kazanırım. Çiçek niye havalara giriyorsun Aras dedi. Çiçek, “Keşke ben de gelseydim, belki daha güzel şarkı çalardık.”

Yazan Ramazan Çakmak

Ahmet Öztürk ise bu hikayeyi şu şekilde tamamladı:

Sonra çocukları alıp onları denize götürdü. Çocuklar sahile bir tane kalem de gördüler. Daha küçücük eline alıp onu sevdiler. Sonra kalem de suya bıraktılar. Sonra suyu içip top oynadılar.

Çiçek yürürken yengeç ısırdı. Çiçek ah diyerek ağlamaya başladı. Ali Bey çocukları eve götürdü ama yolda çocuklar yaralandı. Hastaneye kaldırıldılar. Çocuklar eve birkaç gün sonra gittiler. Ali Bey’in arabası hurdalığa gitti. Artık arabasız kaldı.

Öyküleme çalışmasını yapan Ahmet Öztürk

-Lunaparka gitmek istiyoruz.

-Hayır olmaz havuza!

-Hangisini istiyorsunuz?

Lunaparka, denize hiçbir yere gitmiyoruz. En iyisi sinema. Yeni film çıkmış, ona gidiyoruz. Hep bir ağızdan:

– Of ya, belki en akıllı duran istediği yere gidebiliriz.

– Nasıl yani?

– Sen akıllı ol yeter.

-Bu iş bitti bile. En akıllınız karşımızda.

-Göreceğiz bakalım. Son gülen iyi güler.

Üçü de birbirinden usta duruyordu ve lunaparka, sonra denize, sonra şişme havuza gitti ama parası bitmek üzereydi. Buna göre Ali Bey çok fazla çalışıyor ve parayı kazandı.

Yazan Yavuz Selim Şenci

“Evet.” dedi ve denize gittiler. Tekneye benimkiler gitmişler, oradaki yangını söndürmeye gelmişler. Her şey normalmiş gibi geri gelmişler. Yarın sabah olunca okula gitmiştir. Gene sahile gittiler ve kumsalda oynayıp denize girdiler.

“Akşam hep birlikte Kemal Sunal filmi izleyelim.” dedi Çiçek. Aras da “Ali Bey biz çok güzel bir şey yaptık.” dedi. Ali Bey “Neymiş o söyleyin bakalım, ne yapmışsınız?” dedi. “Avustralya’daki yangını söndürdük.” Ali Bey çok sevindi. Sonunda gitti yangın. Artık Çiçek ve arkadaşları nerede yangın varsa Aras Mahmut ve Çiçek’i çağırıyorlarmış.

Öyküleme çalışmasını yapan İbrahim Efe Özden

Ali Bey tebessüm ederek şöyle dedi:

– Param yeterse havuzu genişletebilirim ama o zamana kadar sizi denize götürebilirim, dedi.

Denize vardıklarında kötü bir sürprizle karşılaştılar. Denizin her yerinde çöpler ile karşılaştılar. Doğayı kirletme hakkı yoktu. Bu yüzden çocuklar bilgilendirici yazılar astılar etrafa. Çiçek içinden şöyle geçirdi ‘Ne kadar da kirli bir yer.’ Ölü balıklar, poşetler, şişeler…

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Dünyanın En Kolay Bilmeceleri

Bir balık şişeye girmiş çıkamıyordu. Bu yüzden Çiçek ona yardım etti. Bilgilendirici yazılar astılar ama insanlar bunun aksine daha çok etrafı kirletti. Gerisini siz düşünün.

Yazan Ela Karşıyakalı

Hepsi eşyalarını ayarladı yola çıktılar. Yolun ortasında “……” diye bir ses geldi. (Nasıl bir ses gelmiş olabilir sizce:) Arabadan indiler ve ne görsünler, arabanın tekeri patladı. Çok üzüldüler. Şanslarını yanlarında tamirci vardı. Çocuklar derin bir nefes aldı. Biri dedi ki, “Herhalde biraz şanslıyız, bakın tamirci var orada.” Hemen arabayı tamir ettirdiler ve gittiler.

Denize ulaştılar. Çocukların heyecanı görülmeye değerdi. Hemen hazırlık yaptılar. Denize ilk Aras girdi. 2 saat sonra Çiçek bağırmaya başladı:

– Ali Amcaaaa, yardım edin, dedi.

Bir de ne görsünler, çiçeğin ayağını yengeç ısırmış. Ali Bey karaya çıkardı. Yengeci tutup suya attı. “Aras” dedi, “Biz bugün çok şanssızız. İlk lastiğiniz patladı. Şimdi Çiçek’in ayağını yengeç ısırdı.”

Bir ara adam uykuya daldı. Aras ve çiçek Ali Bey’i sessizce kuma gömdü. Uyanıp bu manzarayı görünce bir kükreme yaşandı. Ali Bey:

– Ne yapıyorsunuz çocuklar, çok korktum.

Ali Bey sinirden “Bir daha size deniz falan yok!” dedi.

Çocukları arabaya koydu, hemen yola koyuldular. Çocukların hayalleri suya düştü ve bugünden sonra deniz kelimesini kullanamadılar. Daha sonra Ali Bey:

– Gelin buraya çocuklar, dedi.

Çocuklar biraz korkuttu.

-Size zeka oyunu aldım, odada. Hadi getirin, dedi.

Aras oyunu getirdi. Oyun oynarken Aras’la Çiçek kavga etti. Ali Bey’in ağzından resmen ateş çıkacaktı. Zeka oyununu çöpe atarak:

– Beni çok sinirlendiriyorsunuz! Artık size hiçbir şey yokkk!

Çocukların hayali yine suya düştü ve bir daha evden çıkamadılar.

Yazan Ecrin Dursun

Ali Bey tebessüm ederek:

-Tamam o zaman, sizi sonraki hafta denize götüreceğim, dedi. Çınar çok sevindi. Hemen uyudu, çünkü zamanın çok hızlı geçmesini istiyordu.

O gün geldi çattı. Ali Bey “Denize götüreceğim.” demişti ama tam da o gün hastalanmasın mı! Çocuklar çok üzüldüler. Çınar dedi ki:

– Olsun babam iyileşince denize gideriz.

Ama Ali Bey numara yapmasın mı! Her şeyi açıkladı ve denize gittiler. Aslında “Ben hasta olunca bakalım ne yapacaklar.” demişti. Çocuklar denizde yüzdüler, sutopu oynadılar ve geldiler.

Uzun bir süre sonra okullar başladı. Çınar yaz tatilini hiç unutmayacaktı artık.

Öykünün bu kısmını yazan Emircan Bildik

Denize gittiler ama Çiçek yüzme bilmiyormuş. Ali Bey onu alıp denize yöneltti. Orada balıklar gördü ve Ali Bey’e:

– Bunların isimleri ne,dedi.

-Çipura.

Denizden dönmüşler ve her zaman yeniden denize gitmişler.

Göksu Masal Kürkçü

Yeni bir gün olmuştu. Çınar sabah kalktı ve diğerleri de kalktılar. Ali Bey:

– Yaz tatiline gitsek olur mu, dedi.

Çınar ve ablası çok sevinçli oldular. Bir gün sonra gittikler ve tatil başladı. Tatilde Çınar suya girdi. Annesi:

– Dikkat et Çınar! Köpek balığı olabilir, dedi. Bol bol yüzdüler. Tatil bitti. Mesut yaşamışlar.

Öyküleme çalışmasını yapan Şehmuz Özkan


Hayvanat bahçesine gidiyoruz. Ertesi gün hayvanat bahçesine gittiler. Çiçek de küçük bir havuz alıp yüzdü. Ta ki o kirpi gelene kadar. Yürürken yanlışlıkla havuzu patlatıp:

– Küçük merhaba! Küçük kirpicik!

Kirpi:

– Özür dilerim, patlattı.

Çiçek:

– Gidiyorum, dedi.

Çiçek Konya’ya gidiyormuş. Küçük çocuk mutlu olmuş Yazan Eymen Karaca

Okuduğunuz öykü (hikaye) tamamlama örnekleri 3. sınıf öğrencileri tarafından tasarlanıp sitemizde yayımlanmıştır. Geleceğin hikaye yazarlarını cesaretlerinden ötürü kutluyoruz.

Bir önceki yazımız olan Çocukça İlkbahar Şiirleri başlıklı makalemizde İlkbahar, ilkbahar şiirleri ve Mevsimler şiiri hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?