Oyun Oynamak Faydalı mı Zararlı mı

Oyun Oynamak Faydalı mı Zararlı mı

İhtiyaç dahilinde ve kararında oynanan oyun hiç şüphesiz faydalıdır. Oyun oynamanın faydaları oldukça fazladır. Çocuk gelişimine katkı sağladığı uzmanlarca ifade edilmiştir. Zaten, oyun sözcüğünü duyan bir insanın gözleri parlar, heyecanlanır, mutluluk hormonları salgılamaya başlar. Ancak, bağımlılık haline dönüşmemesi gerektiğini unutmamak gerekir. Saatlerce oyun oynamanın insana verdiği zararlar tehlikeli durumların meydana gelmesine zemin hazırlamaktadır. Hele hele […]

İhtiyaç dahilinde ve kararında oynanan oyun hiç şüphesiz faydalıdır. Oyun oynamanın faydaları oldukça fazladır. Çocuk gelişimine katkı sağladığı uzmanlarca ifade edilmiştir. Zaten, oyun sözcüğünü duyan bir insanın gözleri parlar, heyecanlanır, mutluluk hormonları salgılamaya başlar. Ancak, bağımlılık haline dönüşmemesi gerektiğini unutmamak gerekir. Saatlerce oyun oynamanın insana verdiği zararlar tehlikeli durumların meydana gelmesine zemin hazırlamaktadır. Hele hele bilgisayar oyunlarının zararları anlatılmak ile bitmez. Görme kaybı, iskelet omurga bozukluğu başta olmak üzere; bahis ve şiddet içeren oyunların alışkanlık haline dönüşmesi gibi tehlikeler göz ardı edilmemelidir.

Sürekli oyun oynamak zararlıdır çünkü bilgisayar oyunları hiç masum görünmemektedir. Küçük yaşlardan itibaren dijital oyunlara alışan çocuklar bu bağımlılıktan bir türlü kurtulamıyor. Kara bir tablo çizmek istemiyoruz ama gerçekleri de göz önüne sermek boynumuzun borcudur. Oyun oynamak zararlı gibi açıklamalar yapmak da doğru değildir, çünkü oyun oynamanın faydaları zararlarından daha çoktur.

Oyunun faydaları

Oyun oynamanın yararları nelerdir

Temel ihtiyaçlardan biri gibi düşünülebilir. Yani tuvalete gitmek, uyumak, yemek yemek asli bir ihtiyaç ise çocuklar için oyun da temel bir ihtiyaçtır. Bırakın çocukları yetişkinler bile eğlence için her türlü fedakarlığı yapar. Oyunun faydalı olmasının yegane temeli insanın hayal gücünün gelişimine katkı sağlamasıdır. Aslında bir başka ifade ile soyut bir kavram neticesinde bağlayıcı olmadan, zorunlu olmadan hayali bir eğlencenin yaşanmasıdır.

Oyunun faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz;

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Dil Yeteneğini Geliştirme

Zihinsel açıdan dikkat dağınıklığının giderilmesi, hayal kurma becerisinin geliştirilmesi, organizasyon yeteneğinin güçlendirilmesi için güzel bir araçtır. Yani oyun oynarken kıvamın ayarlanması için farklı yöntemlerin geliştirilmesini denemek gerekir. Basit bir körebe oyununda bile önemli stratejiler geliştirmek zorunludur. Bu, oyunun arka planında ise önemli bir zihinsel etkinlik yer alır.

Çocukta duygusal zekanın gelişmesine ve çocuğun kendini en iyi şekilde ifade etmesine olanak tanır. Zihinsel yolculuğa çıkarak içe kapanıklıktan kurtulma, sosyalleşme, arkadaşlarıyla etkileşime girme imkanı sunar.

Oyun fiziksel gücün ve kontrolün sağlanmasına katkı sağlar. Vücudun gelişmesine, esnemesine yardımcı olur. Zihinsel olarak kavrama yeteneğinin güçlenmesine, bedensel olarak motor gelişiminin gözlenmesine kadar birçok özelliği küçük yaşlardan itibaren kullanılmasına aracılık eder.

Oyun oynamak sosyalleşmenin en kolay yoludur. Çocuk oyun oynayarak yanlışı-doğruyu, iyiyi-kötüyü mukayese yapmayı öğrenir. Aslında oyun, öğrenmenin bir başka kolay yöntemidir. En önemlisi de başkalarının duygularını anlamak ve onlarla güçlü bir iletişim kurmak için büyük bir araçtır.

Oyun terapisi nedir

Oyunun faydalarından biri de terapi etkisi yapmasıdır. Çocuğun zihinsel ve bedensel gelişimine katkı sağlayan oyun aynı zamanda ebeveyn için de kendi çocuğunu anlama, tanıma ve dinleme fırsatı yakalama aracıdır. Dolayısıyla oyun başlı başına incelenmesi gereken bir bilim dalıdır. Çünkü oyun terapisi ile çocuklar hatta yetişkinler çoğu sıkıntılarından ve ciddi sorunlarından arındırılmak için kullanılan bir vasıtadır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  İstenmeyen Gebelik Tedavisi

Çocuklarda görülen asabiyet, sinirlilik, tahammülsüzlük, gerginlik oyun yoluyla tedavi edilebilmektedir. Oynamasına izin verilmeyen çocukların altını ıslattığı, konuşma zorluğu çektiği, kendini ifade etmekte zorlandığı gözlenmiştir.

çocuklar için oyun

Hızla yaşanan kentleşme ile çocuklarda sokak oyunları kültürü elinden alınınca asabiyet, tahammülsüzlük, gerginlik gibi davranış bozuklukları gözlemeye başlandı. Dolayısıyla oyun terapi etkisi göz ardı edilmiş oldu. Bu durum hem ebeveynler için hem de eğitimciler için büyük sıkıntı olarak ortaya çıktı. Okullarda yeteri kadar oyun oynayamayan çocuk, bu ihtiyacını sokakta da gidemeyince ister istemez. Dijital oyunlarla bu ihtiyacını gidermek zorunda kaldı. Sonuçta yörüngeyi kaybeden çocuklar tabletlerle, akıllı telefonlarla meşgul olmak zorunda kaldılar. Anne babalar çocuğun ihtiyacı olan oyunu zararlı gibi görmeye başladı. Halbuki ihtiyacı olan kadar oynamasına izin verilseydi, oyun zararlı mı faydalı mı ikilemin yaşanmazdı.

Yukarıda sıraladığımız oyunun faydaları çocuğun hem zihinsel olarak hem de bedensel olarak gelişimine imkan tanıyacaktır. Alan daralınca mecburen dijital oyunlara yönelen küçük dimağlar beklenen eğlence tatminini bir türlü yaşayamadılar. Üstelik rahatlama, gevşeme yerine bir türlü mutlu olamayan asabi, tahammülsüz, gergin nesil ortaya çıktı. Anneler babalar tedirgin olmaya başladı. Çocuğun derdini öğrenmek için bir pedagogdan yardım almak için araştırma bile yapılmaya başlandı. Oysa akranlarıyla fiziksel olarak koşarak etkileşime girerek oyun oynanmasına zemin hazırlanmış olsaydı. Ne pedagog, ne hoşgörüsüzlük, ne sabırsızlık, ne de asabiyet halleri yaşanacaktı.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Çocuklar İçin En İyi Akıl ve Zeka Oyunları

Çocuklar en çok ne oynamak ister

Oynanacak oyunun çocuklar tarafından seçilmesi temel prensip olmalıdır. Çocuk en fazla nasıl oyunlar oynamak ister? Çocuklar için rahatlama duygularını yerine koyma aracı olan oyun, bebeklikten itibaren mutluluk kaynağı olarak görülmüştür. Yerine göre öfkenin kontrol edilmesinde zararlı alışkanlıkların önlenmesinde duyguların ifade edilmesinde oyuna başvurulur. Mükemmel olarak yaratılan insan beyni odaklanma duyguların bir elekten süzülerek mucizevi bir şekilde kusursuzluğunu ortaya koymasına imkan tanıyacaktır. Çünkü oyun faydalı bir öğrenme sürecidir. Korkuların, kaygıların unutulması, yok olması, utanç duyduğu şeylerin ortadan kaybolması, yaşanan büyük bir travmanın unutulması için mükemmel bir araçtır. Aslında karar sizin. Bilgilendirmek, yanlış düşüncelerinizi süzgeçten geçirmek için oyun faydalı mı zararlı mı siz karar verin.

Bir önceki yazımız olan Evde Çocuklarla Oynanacak Oyunlar başlıklı makalemizde 7 ADIM DANSI ÖĞRETİMİ, ÇOCUKLARA SINIF İÇİ OYUN ÖĞRETİMİ ve Evde çocuklarla oynanabilecek oyunlar hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?