Oyun Oynamanın Önemi

Oyun Oynamanın Önemi

Küçük yaşlardan itibaren insanların gelişmesi, rahatlaması, eğlenmesi ve öğrenmesine yönelik bir etkinlik olan oyun vazgeçilmez bir güdüdür. Hiçbir sınır tanımadan cinsiyet, ırk, din dil ya da maddi durum gözetmeden bütün çocukların ve yetişkinlerin bile etkilendikleri, yaşam boyu sürdürdükleri bir etkinliğin önemi kesinlikle yadsınamaz. Bu konuda birçok araştırma yapılmış ve oyun oynamanın önemi merak edilmiş, sonuçta […]

Küçük yaşlardan itibaren insanların gelişmesi, rahatlaması, eğlenmesi ve öğrenmesine yönelik bir etkinlik olan oyun vazgeçilmez bir güdüdür. Hiçbir sınır tanımadan cinsiyet, ırk, din dil ya da maddi durum gözetmeden bütün çocukların ve yetişkinlerin bile etkilendikleri, yaşam boyu sürdürdükleri bir etkinliğin önemi kesinlikle yadsınamaz.

Bu konuda birçok araştırma yapılmış ve oyun oynamanın önemi merak edilmiş, sonuçta birçok olumlu yönü keşfedilmiştir. Özellikle eğitimcilerin oyun oynama sayesinde çocuklarda öğrenme ve gelişim tespitlerine vesile olmuştur.

Oyun ihtiyacı giderilemeyen çocuklar bireysel olarak sağlıklı bir gelişim gösteremiyor. Çocukların psikolojik ve ruhsal açıdan gelişim göstermeleri için oyunun travmaların ve duygusal sorunların çözümüne yönelik destekleyici bir yönü olduğu da bilinmektedir. Bütün bu sorunların üstesinden gelmek için oyunun ne kadar önemli olduğu uzmanlar tarafından da sık sık vurgulanmaktadır.

Oyun Oynamanın Faydaları

Son yıllarda zihin gelişimi açısından oyun oynamak çocukların beyin gelişimine de gerekli desteği ve etkisi kabul edilmektedir. Oyunun 3 türlü önemi bulunmaktadır. 1. tanısal önemi, 2. deneyimsel önemi ve 3. de gelişimsel önemi üzerinde uzmanlar görüş bildirmektedir.

Oyunun tanısal önemi; çocuğun gelişim düzeyinin tanısal bir aracı olarak kabul edilmektedir. Oyunun deneyimsel önemi ise, çocukların kendi bedenini tanıması ve becerilerini deneme şansı bulması açısından büyük bir tecrübe olarak kabul edilmektedir. Oyunun gelişimsel öneminde en belirgin gelişme; çocuklarda fiziksel, ruhsal, zihinsel ve sosyal açıdan bir gelişme görülmesidir. Yani duyguların dışa vurumu, içindeki enerjinin boşaltılması, becerilerin geliştirilmesi, sorunların çözülmesi, diğer insanların duygularını tanıma, kendi sınırlarını kavrama, başka insanlarla iletişim kurmak için mutlaka oyun oynanması beklenmektedir. Hem aileler, hem eğitimciler bu nokta üzerinde yoğunlaşmalı, çocukların doğasında bulunan oyun güdüsünün desteklenmesi, gerekli alanlar ve malzemeler sunularak çocukların eğlenceli etkinliklerde kendini ifade etmesine fırsat verilmelidir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  A’dan Z’ye YKS-TYT (Yükseköğretim Kurumları Sınavı)

Oyunun çocuk gelişimindeki etkileri

Oyun oynayan çocuk yargıda bulunma, seçim yapma, hayal kurma, farklı dünyaları tanıma, nesneleri ve olayları kavrama gibi önemli kazanımlar elde eder. Bugünün çocukları hızlı öğreniyor, sebebi de çok çeşitli oyun alternatiflerinin kendilerini olumlu yönde etkilemesidir. Oyun oynayan çocuklarda psikomotor beceriler, zihinsel ve fiziksel alanlar ile öz bakım becerileri gelişir. Bazı zamanlar da çocuklar oyun oynarken geleceğe yönelik planlar yapar, kişisel olgunluğa erişir.

Oyunların çağındaki çocuğu bir yetişkinin yönlendirmesi ile daha hızlı bir gelişim sonucu elde edilir. Özellikle erken çocukluk döneminde çocukların yönlendirilmesi, kontrollü ve planlı etkinlikler ile desteklenmesi bağımsız hareket etme, kendine güvenme ve kişilik gelişiminin yükselmesi için önemli bir aşama olarak düşünülmelidir. Gelecek yaşam için de oyun çocuğun rol alma, görev bilincini kavrama, davranışları geliştirmeye destek olmaktadır.

çocuklar için oyun

Oyunun psikomotor ve büyümeye etkileri

Bazı oyunlarda fiziksel hareketlilik sayesinde çocukların vücutlarının farkına varabilme, beden gücünü öğrenebilme, yeteneklerini keşfedebilme durumu söz konusu olur. Bilhassa yoğun ve tempolu hareket ile oynanan oyunlar esnasında, çocuklarda kasların çalışması, gevşemesi, hareketlerle kalp atışının ve kan dolaşımının hızlanması, solunumu değerlerin üstüne çıkması psikomotor açısından önemli bir etki doğurmaktadır.

Oyunun duygusal gelişime etkileri

İlk yıllarda duygusal ve sosyal gelişimi gözlenen çocuklarda, daha sonra oluşacak duygusal ve sosyal gelişimin temeli aslında erken çocukluk döneminde atılmaktadır. Bu bakımdan yetenekleri oranında imkan verilmesi durumunda sağlıklı bir gelişme gözlenir. Çocuklar oyun aracılığıyla olayların ve gerçek yaşamdaki karakterlerin canlandırılması, duygusal tepkilerin oyuna yansıtılması neticesinde kendi öz yaşantısından ilişkiler ve tepkiler yoluyla yeteneğinin gelişmesi, tepkilerin kontrol edilmesi için önemli bir öğrenme sürecidir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Dil Yeteneğini Geliştirme

Oyunun sosyal gelişime etkileri

Oyun oynayan çocuklar birbirlerinden farklı bilgiler ve kavramlar öğrenirler. Bu paylaşım aslında çocuğun sosyal bir yapı içinde olduğunun büyük bir kanıtıdır. Çocuklar arkadaşlarıyla oyun oynarken kurallara uyma, problem çözme, diğer arkadaşının düşüncelerine saygı gösterme, başkalarını sevme-sayma, koruma-korunma, yönetme-yönetilme, verilen vazifeleri yerine getirme, karar verme, uygulama, işbirliği yapma gibi sosyal ilişkilerinin önemini kavrar ve geliştirir.

Bir önceki yazımız olan Sizden Habersiz Kartınızdan Para Çekilmişse başlıklı makalemizde Habersiz Çekilen Paralar İçin Yapılması Gerekenler, habersiz kartımdan para çekildiği zaman ve temassız kart tehlikesi hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?