Özel Güvenlik Görevlisi İş İmkanları

Özel Güvenlik Görevlisi İş İmkanları

 ÖZEL GÜVENLİK GÖREVLİSİ NEDİR Global dünyada terör tehditi ve her türlü güvenlik açıklarının giderilmesi amacıyla devletin kolluk güçlerinin yetersiz kaldığı özel alanlarda görevlendirilmek üzere özel güvenlik görevlileri çalıştırılmaktadır. Günümüzde alışverişe gittiğiniz büyük merkezlerde giriş çıkışlarda kontrolü sağlayan silahlı ya da silahsız olarak görev yapan güvenlik görevlileri herkesin dikkatini çekmiştir. Sadece işyerlerinde değil, okullarda, hastanelerde ve […]

 ÖZEL GÜVENLİK GÖREVLİSİ NEDİR

Global dünyada terör tehditi ve her türlü güvenlik açıklarının giderilmesi amacıyla devletin kolluk güçlerinin yetersiz kaldığı özel alanlarda görevlendirilmek üzere özel güvenlik görevlileri çalıştırılmaktadır. Günümüzde alışverişe gittiğiniz büyük merkezlerde giriş çıkışlarda kontrolü sağlayan silahlı ya da silahsız olarak görev yapan güvenlik görevlileri herkesin dikkatini çekmiştir. Sadece işyerlerinde değil, okullarda, hastanelerde ve aklınıza gelebilecek her kurumda güvenliği sağlamak için güvenlik firmalarının bünyesinde yetiştirilen özel güvenlik görevlileri çalışmaktadır.
Özel güvenlik görevleri özel kanunla belirlenmiş olup görev alanları ve görev  almaları için gereken eğitimleri ve diğer düzenlemeler özel güvenlik hizmetleri kanununda belirtilmiştir.

Özel güvenlik görevlisi yetki ve sorumlulukları

Özellikle lise mezunu olup uygun fiziği ve atletik yapıya sahip bay ve bayan özel güvenlik görevlileri sürekli ilgi görüyor, iş bulma imkanına sahip oluyor. Son zamanlarda özel güvenlik görevlisi elemanı arayan firmaların sayısı oldukça artmıştır. Beraberinde de özel güvenlik görevlisi yetki ve sorumlulukları da sorgulamaya başlamıştır. Çünkü özel güvenlik görevlileri yeteri kadar güvenliği sağlayamamaktadır.

Özel Güvenlik Görevlisi

KİMLER ÖZEL GÜVENLİK GÖREVLİSİ OLABİLİR

Özel güvenlik görevlisi olmak için ne yapmak gerekir? Özel güvenlik görevlisi olmak isteyenler en az lise mezunu olması gerekmektedir. Kanunda belirtilen şartları yerine getirenlerin de özel güvenlik eğitim merkezlerinde eğitim alıp başarılı olmaları gerekmektedir.
Özel güvenlik eğitimi silahlı ve silahsız olarak iki farklı şekilde verilmektedir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  KREDİ KARTI TUZAKLARI

Silahsız güvenlik görevlisi olabilmek için en az 90 saat eğitim alarak terör hakkında bilgi sahibi olmaları gerekir. İnsani ilişkiler konusunda kendilerini geliştirmesi gerekir. Tehdit ve taciz eğitimi alması gerekmektedir. 90 saat eğitim alan lise mezunu bay veya bayan, fiziki şartları uygun olan kişiler arasından özel güvenlik görevlisi yetiştirilir.
Silahlı özel güvenlik görevlisi olabilmek için en az 120 saat eğitim alarak, silah bilgisi, silah kullanımı, silah taşıma gibi konularda Silahsız güvenlik görevlisi eğitimine extra 30 saat ders alınarak silahlı özel güvenlik görevlisi kursunu tamamlayanlar özel güvenlik görevlisi olarak çalışma hakkına sahip olabilirler.

Özel güvenlik görevlisi olmak için şartlar

Özel güvenlik görevlisi olmak isteyenlerin öncelikle fiziksel açıdan iyi bir görünüme sahip olması gerekmektedir. Sorunlara kısa sürede çözüm üretebilen, hızlı düşünebilen, atletik bir yapıya sahip kişiler olması gerekir. Fiziksel olarak boy – kilo uyumu önemli olduğu için bayanlarda en az 150 santimetre, erkeklerde ise en az 165 santimetre olması gerekmektedir. Adı üstünde özel güvenlik görevlisi olunacağı için fiziksel özellikler polislikteki gibi kesin olarak boy – kilo sınırları çizilmemiştir. Önemli olan vücut koordinasyonu ve görünüm olduğu için kendine güvenen herkes özel güvenlik görevlisi olarak çalışma şansına sahiptir.

Özel güvenlik görevlisi maaşları ne kadardır

Özel güvenlik görevlisi maaşları standart olmamakla birlikte ortalama 1800 Türk Lirası civarında olduğu söylenebilir. Çünkü çalışacağınız kurum, kuruluş, şirket bağlı bulunduğunuz güvenlik firması ile yaptığı pazarlık sonucunda sizin maaşınız belirleneceği için maaşınızı net olarak söylemek doğru olmaz. Ancak sürekli ayakta vakit geçirmek zorunda olduğunuz için yorucu bir meslek olduğunu bilmeniz gerekir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Seyis Nedir-Kimdir Ne İş Yapar Maaşı Ne Kadar

Bir önceki yazımız olan Beşamel Soslu Tavuklu Karnabahar Yemeği Tarifi başlıklı makalemizde beşamel soslu karnabahar ve tavuklu karnabahar yemeği hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?