Özel Güvenlik ve Koruma Bölümü Hakkında Ayrıntılı Bilgi

Özel Güvenlik ve Koruma Bölümü Hakkında Ayrıntılı Bilgi

Güvenlik ve koruma işleri hem kamu kurumunda hem de özel sektörde belli başlı firmalara verilerek sağlanmaktadır. Son yıllarda da iş bulmakta sıkıntı çeken özel şartları taşıyan gençler Özel Güvenlik ve Koruma bölümüne ilgi duymaya başladı. Sadece başkasının hesabına çalışma düşüncesi ile değil, aynı zamanda bir diploma alarak kendine ait işyeri açma düşüncesi de bu konuda […]

Güvenlik ve koruma işleri hem kamu kurumunda hem de özel sektörde belli başlı firmalara verilerek sağlanmaktadır. Son yıllarda da iş bulmakta sıkıntı çeken özel şartları taşıyan gençler Özel Güvenlik ve Koruma bölümüne ilgi duymaya başladı. Sadece başkasının hesabına çalışma düşüncesi ile değil, aynı zamanda bir diploma alarak kendine ait işyeri açma düşüncesi de bu konuda etkili oldu.

Meslek yüksek okullarında bu program hızlı bir şekilde açılarak eğitim almak isteyen gençlerin işi kolaylaştırıldı. Özel Güvenlik ve Koruma bölümü nedir, taban puanları kaçtır, özel şartları nedir, hangi dersler görülür, iş imkanları, çalışanlar ne kadar maaş alır ayrıntılı bir şekilde sizlere derlediğimiz bilgileri sunacağız.

Özel Güvenlik ve Koruma programı niçin okutulur

Özel güvenlik personeli yetiştirerek kurum kuruluş ve firmaların ihtiyacı olan güvenliği sağlamak amacıyla akademik eğitim almış personel yetiştirmeyi hedeflemektedir. Eğitim aşamasında özel güvenlik personeli ihtiyaç duyulan bilgileri kazanırken aynı zamanda uygulamalı olarak yapılması gerekenleri de öğrenmektedir. Sadece güvenlik değil aynı zamanda insanların temel hak ve özgürlüklerini ve yasal durumları da bilmek öğrenmek zorundalar. Dolayısıyla insanların temel hak ve özgürlüklerine saygılı, kanunları bilen, eğitimini almış, gerekli donanım sahibi özel güvenlik personeli yetiştirmek amacıyla bu program üniversitelerimizde okutulmaktadır.

Özel Güvenlik ve Koruma

Kimler özel güvenlik ve koruma bölümü tercih etmelidir

Özel şartlar mutlaka karşılanmalıdır. Sonrasında Meslek Yüksek Okulu’na girmek için gerekli yeterli taban puanlar geçilmelidir. Özel güvenlik için özel şart nedir? Sabıka kaydının olmaması, sağlık kurulu raporu alınması, kız aday öğrencilerin 163 santimetre, erkek öğrencilerin de 170 santimetreden kısa olmaması gerekmektedir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Hisse Senedi Nedir, Nasıl Alır-Satılır

Ayrıca Devlet sağlık kuruluşlarından bu mesleği yapmasında herhangi bir ruhsal ve fiziki engeli olmadığını gösterir rapor istenmektedir.

Nasıl özel güvenlik olunur

Lise mezunu olan ve özel şartları taşıyan kişiler Meslek Yüksek okullarının özel güvenlik ve koruma bölümüne girmek için yeterli TYT puanını elde etmiş olmalıdır. Herhangi bir liseyi bitirmek yeterlidir. Sağlıklı ve herhangi bir problemi olmayan kişilerin eğitim almak için yeterli olduğu bilinmelidir.

Önlisans düzeyinde 2 yıl eğitim almak için yeterli başarı sıralaması ya da taban puanı geçilmelidir. Türkiye’de faaliyetlerine devam eden meslek yüksek okullarının çoğunda bu program okutulmaktadır.

Nasıl özel güvenlikçi olunur

Özel güvenlik ve koruma bölümü taban puanları başarı sıralaması

Yaptığımız değerlendirme sonucunda bazı illerde eğitim öğretim faaliyetlerine devam eden üniversitelerin özel güvenlik ve koruma bölümü kontenjanları yeterli ilgiyi görmemiştir. Bunun sebeplerinden birisi, insanlar üniversitede eğitim almak yerine özel güvenlik kursu veren ve kısa sürede belge sahibi yapan yerleri tercih etmektedir. Ancak başlangıçlara ifade etmeye çalıştığımız üzere kendinize ait bir özel güvenlik ve koruma firması, şubesi açmak isterseniz üniversiteden mezun olup belge almanız gerekmektedir. Bu sebeple üniversitede eğitim almak daha avantajlıdır.

Özel güvenlik ve koruma taban puanları başarı sıralaması kimseyi zorlayacak türden değildir. Örneğin Çankırı Karatekin Üniversitesine 172 TYT taban puanı ile giriş yapılmıştır. Zonguldak Bülent Ecevit, Tunceli Munzur, Manisa Celal Bayar, Kars Kafkas, Trabzon Avrasya üniversitelerine bağlı meslek yüksek okullarındaki ilgili bölümler yeterli ilgiyi görmemiş ve kontenjanlar tamamlanamamıştır. Trabzon Avrasya Üniversitesi burslu olarak 247 taban puanla ve 886000 başarı sıralaması ile öğrenci kabul etmiştir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Seyahat Ederken Para Kazanılacak Meslekler

Özel güvenlik ve koruma bölümü mezunu ne iş yapar

Güvenlik açığının giderilmesine yönelik faaliyetler yürüten firmalarda güvenlik personeli olarak istihdam olanağı yakalarlar. Kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam imkanı yakalamak isteyenlere KPSS zorunluluğu bulunmaktadır. Dolayısıyla biraz önce özel güvenlik şirketleri aracılığı ile çalışanların kısa sürede elde ettikleri belgeler bu aşamada geçersiz kalmaktadır. Yani devlet kurumlarında çalışmak isteyenler KPSS sınavına girmek zorundadır.

Özel güvenlik ve koruma maaşları

Özel güvenlik ve koruma mezunları nerede çalışır

Aklınıza gelebilecek hemen her yerde çalışma olasılığı vardır. İşte size sayabileceğimiz örnekler; özel ya da devlet okulları, alışveriş merkezleri, yükseköğretime bağlı üniversiteler, hastaneler, oteller, müzeler, toplu konut merkezleri, siteler, metro, havalimanı, sanayi işletmeleri, enerji sistemleri, rafineriler, barajlar, enerji nakil hatları, akaryakıt istasyonları ve daha nice değişik sektörlerde özel güvenlik ve koruma personeli ihtiyacı bulunmaktadır.

Özel güvenlik ve koruma bölümü iş imkanları

İş bulmakta zorluk çekilecek bir bölüm değildir. Çünkü ihtiyaç oldukça fazladır. Dolayısıyla hele hele üniversiteden mezun olmuş hem akademik anlamda hem de fiziksel olarak gerekli yeterliliği donanım ve birikimi elde etmiş personel özellikle önemli yerlerde istihdam olanağı sağlamaktadır.

Üniversiteden mezun olanlara vardiya şefi ve özel güvenlik amiri gibi ünvanlar verilmektedir. 2 yıllık üniversiteden mezun olanlar herhangi bir sınava girmek zorunda değildir. Lise mezunu olan güvenlik elemanları ise önce herhangi bir kursa gidip kayıt olmalı, eğitim almalı sonrasında sertifika almak için sınavda başarılı olmalıdır. 2 yıllık özel güvenlik ve koruma bölümü mezunu olanlar ise doğrudan işe alınmaktadır. Herhangi bir sınav şartı bulunmamaktadır.

Özel güvenlik ve koruma maaşları

Özel güvenlik ve koruma bölümü bulunan üniversiteler ve iller

Zonguldak Bülent Ecevit, Tunceli Munzur, Manisa Celal Bayar, Kars Kafkas, Trabzon Avrasya, Çankırı Karatekin, Karabük, Kastamonu, Yalova, Erzurum Atatürk, Nevşehir Hacı Bektaş Veli, Kocaeli Niğde Ömer Halisdemir, Yozgat Bozok, Giresun, Siirt, Kilis 7 Aralık, Bingöl, Bitlis Eren, Muğla Sıtkı Koçman, Kastamonu, Gaziantep, Tokat Gaziosmanpaşa, Artvin Çoruh, Bursa Uludağ, Akdeniz Antalya, Osmaniye Korkut Ata, Kahramanmaraş Sütçü İmam, Aksaray, Giresun, Denizli Pamukkale, Hatay Mustafa Kemal, Adıyaman, Eskişehir Anadolu, Van Yüzüncü Yıl, Malatya İnönü, İstanbul Cerrahpaşa

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Uçuş Harekat Yöneticiliği Bölümü Puanları Başarı Sıralaması İş İmkanları

Özel güvenlik ve koruma maaşları

Kamuda güvenlik görevlisi ünvanı ile kadro bulan devlet memuru olanlar standart devlet memuru maaşı alır. Özel sektörde çalışanlar hizmet ürettikleri şirket, kurum, kuruluş, firma ile bağlı bulunduğu özel güvenlik firmasının anlaşması oranında maaş alırlar. Bu da maximum iki asgari ücret tutarında olur. Standart ise asgari ücretin biraz üzerinde olmaktadır. Özel güvenlik ve koruma memuru maaşı çok da aman aman seviyelerde değildir.

Bir önceki yazımız olan Kredi ile Alınan Ev (Konut) Satılır mı? başlıklı makalemizde banka ipotekli ev satın alınır mı, ipotekli ev satın alınır mı ve ipotekli konut satılır mı hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?