Özel Okul, Devlet Okulu Tercihi

Özel Okul, Devlet Okulu Tercihi

Okullar tatil olunca her şey bitiyor sanmayın, hem liselere geçiş hem de üniversite tercihleri olanca hızıyla devam ediyor. Çocukların özel okula mı, yoksa devlet okuluna mı gönderilmesi daha uygun olur, diye veliler düşünmeye başladı.  Bu kararsızlık ister istemez her çocuk sahibi velide olması doğal, ancak esas tartışılması gereken öğrencinin gönderilmesi düşünülen okulun donanımı, kalitesi ve hedefleridir. Tercih edilecek […]

Okullar tatil olunca her şey bitiyor sanmayın, hem liselere geçiş hem de üniversite tercihleri olanca hızıyla devam ediyor. Çocukların özel okula mı, yoksa devlet okuluna mı gönderilmesi daha uygun olur, diye veliler düşünmeye başladı.  Bu kararsızlık ister istemez her çocuk sahibi velide olması doğal, ancak esas tartışılması gereken öğrencinin gönderilmesi düşünülen okulun donanımı, kalitesi ve hedefleridir. Tercih edilecek okulu iyice araştırmak gerekir. Herhangi bir ilde ikamet ediyorsanız devlet okulundan çok vakıf adı ile faaliyet gösteren özel okullar dikkatinizi çeker. Üstelik ana sınıfından başlayıp ta üniversite kademesine kadar durum aynı.

 Okul tercihi nasıl olmalı?

Eğer ekonomik durumunuz uygunsa çocuğunuzu özel okula gönderip sıkıntı yaşamadan öğrencinizi orada okutabilirsiniz. Özel okulların öğrencilere yalnızca eğitim alanında değil, hayatın diğer alanlarında da yardımcı olduğunu ve onları topluma kazandırdığı, bilim ve sanatla kaynaştırdığını söylemek yerinde olur. Sosyalleşmek, sosyal etkinlikler, sanatsal çalışmalar, aktiviteler çocuklarımız için oldukça önem arz etmektedir. Bu bakımdan özel okul avantajlıdır. Bardağın dolu tarafı bu şekilde.

Fakat peşinen söylemek gerekir ki çocuğun özel okula yollanması yeterli değildir, aynı zamanda ekonomik açıdan oradaki diğer öğrencilerle aynı konumda olmasında yarar vardır. Zira evinizi zor geçindiriyorsanız, diğer ihtiyaçlarınızı kısarak çocuğunuzu özel okula gönderiyorsanız, diğer çocukların sahip olduğu olanakları karşılayamıyorsanız işte o zaman özel okula çocuk göndermek pek akıllıca değildir. Çünkü bu durumda çocuğun arkadaşları markalı ürünler kullanırken sizin çocuğunuz onlarla boy ölçüşemiyorsa, herhangi bir yere gidildiği zaman eşlik edemiyorsa, diğer çocuklar para harcamadan sıkıntı yaşamazken sizin çocuğunuz kıt kanaat okula gidip gelmeye çalışıyorsa, bu durum çocuğun güven duygusunu sarsar ve kendisini değersiz bir varlık olarak hissetmesine sebep olur.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Süt ve Süt Ürünleri ile İlgili Mesleklerin Tanıtımı

 Çocuğu hangi okula göndermeliyiz?

İşte bu sebeple de çocuklarınızı aynı sosyal pozisyonda olmadığınız kişilerin gönderdiği okullara göndermek faydadan çok zarar vereceğini söylemek en doğru durum tespiti olur. Bu durumda olan ailelerin çocukları içlerine kapanacaktır ve diğer arkadaşlarından kendini dışlanmış hissederek uzaklaşacaktır. Böyle durumun yaşanmasını hiçbir anne baba kabullenemez. Bahsettiğimiz konu ilkokuldan başlayarak ortaokul, lise, hatta üniversite seçiminde bile özel veya devlet ayrımının çok belirgin bir şekilde ortaya çıktığı gerçektir.

Özel Okul mu Devlet Okulu mu

Yani gerçekten sizi sarsmayacaksa, durumunuz çocuğunuzun her türlü ihtiyacını karşılamak için uygunsa o zaman  araştırın ve çocuğunuzu özel okula gönderin. Ancak yukarıda bahsettiğimiz sebepler sizin için geçerliyse yani çocuğunuzu zorlanarak, borçlanarak özel okula göndermek istiyorsanız asla ve asla bu hatayı yapmayın, hem kendiniz hem de çocuğunuz çok zor durumlar yaşayabilirsiniz.

 Özel Okul mu Devlet Okulu mu?

Özel okulların bir başka tercih edilme sebebi de kendilerini kabul ettirebilmek için sadece eğitim değil, sosyal aktivitelere ağırlık vermeleri olarak karşımıza çıkar. Çünkü bütün çocuklar kesinlikle spor yapmalı, bir hobisi olmalı ve sanatsal bir etkinliğe katılması gerektiğini düşünüyoruz. Bu sebeple çocukların beyinlerinin çok yönlü geliştiğini ve dünyaya daha farklı baktıklarını ve algıladıklarını düşünmek gerekir. Bütün bunlar ekstra ücret demektir. Yemek masrafları, kitap masrafları, servis ücretleri, forma vb. gibi gider kalemleri sizi bezdirebilir.

Çocuğunuzu ekonomik sebeplerden dolayı özel okula gönderemiyorsanız çok fazla dert etmenize gerek yok. Belediyelerin ya da özel sportif kuruluşların verdikleri kurslar vardır. Oralardan çocuklarınız için uygun olan futbol, basketbol, yüzme, resim, müzik, tiyatro gibi çocuğunuzun ilgi ve becerisine yatkın olan kurslardan seçip gönderirseniz çocuğunuz için bu daha isabetli bir karar olacaktır. İsabetli antrenörler olursa.

özel okul

 Özel Okulun Avantajları nelerdir

Çocuğunuz sizin ekonomik durumunuzun farkında olması gerekir. Ona ekonomik durumunuzu hem sözlü hem de yaşam biçimi olarak gerçekçi yaklaşımla hissettirin. Utanılacak, ayıplanacak bir durum değildir bu. Özel okul, devlet okulu zoraki bir tercih değildir. Toplumda her aile farklı pozisyonlardadır. Aile içi paylaşma anlamında ailenin güçlü kalması bakımından çocuk için en uygun okulun seçimi başarılı bir adım olarak düşünülebilir. Kendinizi başkaları ile kıyaslamayın, özel kolej çocuğunuz için olmazsa olmaz değildir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  'Sınav Kaygısı' ile Başa Çıkma Yöntemleri

Gerçekçi bir yaklaşımla ifade etmek gerekirse, her iki tarafın da artı ve eksileri mevcut. Özeller doğal olarak ticari faaliyet yürüten eğitim kurumlarıdır. Hizmet verirken yüklü miktarda gelir sağlamayı hedeflerler. Ucuz personel çalışmak isterler. Atanamayan öğretmenler arasından tercih yapıp eleman çalıştırırlar. İşsiz kalmaktan korkan eğitimci canla başla çalışır. Meslekte yeni oldukları için de yeterince verimli olmayabilirler.

Devlette ise tam bir rehavet hali söz konusudur. Eğitim sistemi birkaç yılda bir yapılan müdahalelerle bilinmez denklem haline gelmiştir. Sınıfta kalmak yok, ceza yok, disiplin sözde var. Devamsızlık hiç sorun değil, öğretmen daha da memnun kalıyor. Öğrenci velileri direkt olarak sınıf yönetiminden tutun da ders notlarına kadar karışır durumda. Bunun sonucu da boşvermiş bir öğretmen anlayışına evrilme var.

Bir önceki yazımız olan Beşamel Soslu Tavuklu Karnabahar Yemeği Tarifi başlıklı makalemizde beşamel soslu karnabahar ve tavuklu karnabahar yemeği hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?