Özel Sağlık Sigortası Nedir, Ne İşe Yarar?

Özel Sağlık Sigortası Nedir, Ne İşe Yarar?

Özel sağlık sigortası 

Sigorta yaptıran insanın kaza ve hastalık durumunda devreye girerek teminat altına alınmış bölümlerin sağlık giderlerinin sigorta yaptırılan sağlık sigorta şirketince karşılanması amacıyla hazırlanan bir sigorta çeşididir.

Özel sağlık sigortasının teminat sınırları sigorta yaptıracak kişi tarafından seçilir ve poliçe tipine göre değişkenlik gösterir. Bu sigortada önceden belirlenmiş olan genel ve özel şartlar kapsamında yaptırılan sigorta poliçesinde belirlenen olası risk unsurlarına karşı sigorta ettiren kişi koruma kapsamına alır.

Özel sağlık sigortası yaptırırken en çok dikkat edilmesi gereken husus özel ve genel şartların bilinmesidir. Yapılacak olan özel sağlık sigortasında poliçelerin kişiye uygun olması gerekmektedir.

Bu sigorta türünden genel şartlar herkes için aynı olurken özel şartlar kişiye göre farklılık göstermektedir. Özel sağlık sigorta poliçesi olan insanlar istediği sağlık kuruluşuna ve kendi istediği hekime tedavi olmak için gidebilir. Bu poliçe kapsamında sigorta şirketi sigortalı insanın bir kaza sonucunda veya hastalıktan dolayı meydana gelebilecek rahatsızlıklarının ayakta tedavi ya da yatarak tedavi şeklindeki bütün masraflarını karşılamayı garanti eder.

Sigorta yapan şirket eğer özel şartlarda belirttiiyse poliçe sahibi kişi sadece yurt içinde değil dünyanın neresinde olursa olsun bu özel fırsattan yararlanarak tedavi masraflarını sigorta şirketinden karşılar.

Özel sağlık sigortası neden yaptırılmalıdır

Bazı durumlarda kaliteli sağlık hizmeti almak için büyük sağlık kuruluşlarından tedavi olmak isteyebilirsiniz. İşte böyle durumlarda ya da başımıza gelebilecek herhangi bir kazada her türlü sağlık masrafın uzun giderlerini bu sigorta poliçesi sayesinde bedavaya karşılamış olursunuz.

Sağlık sigortası sahibi bir kişi her türlü hastalık ve kaza sonucunda oluşacak riskler için poliçe kapsamında kendini rahat hisseder.

Özel sağlık sigortası hangi risklere karşı korur

Poliçe yaptığımız sigorta şirketi ile yaptığınız sözleşme gereği sizlerin yatarak veya ayakta tedavi dahil bütün risklere karşı teminat altına alır. Bu durum özel şartlarda belirtilmesi gerekmektedir.

Yatarak tedavi kapsamında her türlü sağlık harcamaları limitler dahilinde karşılamaktadır. Doğum, yoğun bakım ya da ameliyat gibi sağlık sorunlarınıza yatarak tedavi seçeneği sayesinde ücretsiz karşılamış olursunuz.

Yatarak ve ayakta tedavi seçeneğini kabul ederseniz yine tahliller, ilaç alımı, Doktora muayene ve hastanede yatarak tedavi fırsatlarından faydalanırsınız. Yine bütün bu masraflar poliçe limitleri dahilinde karşılanacağını bilmenizde fayda var.

Özel sağlık sigortası

Özel sağlık sigortasında yatarak tedavi teminatları nelerdir

Her türlü cerrahi ya da cerrahi olmayan yatak yatılı tedavilerde poliçe sahibinin ameliyathane masrafları, anestezi masrafları, asistan, doktor masrafları, Operatör Doktor ücreti, varsa refakatçi, yediği yemeklerin ücreti, yatak ücreti, hastane ücreti ve bütün tıbbi malzeme giderleri ilaçlar poliçe limitleri kapsamında karşılamaktadır.

Ayakta tedavi teminatları hangileridir

Sigorta poliçesinde belirtilen ayakta tedavi teminatları doktorun yaptığı muayene, ilaç alımlarını birimlerini kapsamaktadır. Bunlar özel şartlarda ve genel şartlarda ayrıntılı bir şekilde yazılmıştır. Her türlü özel ya da resmi kliniklerde doktor tarafından yapılan muayenehanelerde oluşan giderler, sağlık sigortası ayakta tedavi teminatları kapsamındadır.

Yine doktor tarafından yazılan reçeteler ile alınan ilaçların giderleri de teminat kapsamındadır. Ayrıca tanı birimleri olarak doktor tarafından gerekli görülen radyoloji, laboratuvar, nükleer tıp ve kardiyoloji gibi tanı birimlerine ait olan giderler sigorta teminatları kapsamındadır.

Sizlerde bu önemli poliçeden satın alarak kendinizi hastalık ve oluşacak kazalara karşı teminat satın alabilirsiniz.

Özel sağlık sigortası nedir, Ne işe yarar, özel sağlık sigortasının avantajları nelerdir sizlere ayrıntılı bir şekilde izah ettik. Merak ettiğiniz konular olursa konu altına yazmanız halinde sizlere gerekli açıklamayı yaparız.

Bir önceki yazımız olan Penisilinin Bulunuş Hikayesi başlıklı makalemizde Penisilin nasıl icat edildi? ve Penisilinin Bulunuşu hakkında bilgiler verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

FACEBOOK SAYFAMIZ