Özlenen Ramazan Ayı

Özlenen Ramazan Ayı

RAMAZANDA SADECE ORUÇ TUTULMAZ! İnsanlar farklı inançlara sahiptir. Ramazan ayında Müslümanlar oruç tutarken, Hristiyanlar aralık sonunda Noel yortusunu kutlarlar. Diğer inanç mensupları da benzer uygulamalar yaparlar. Doğal olarak da her inanç grubunun kendine özgü ritüelleri ve uygulamaları vardır. Hatta aynı inanç grupları içinde bile farlı anlayış ve uygulamalar da söz konusudur. Hiçbir inanış kendini diğerinden […]

RAMAZANDA SADECE ORUÇ TUTULMAZ!

İnsanlar farklı inançlara sahiptir. Ramazan ayında Müslümanlar oruç tutarken, Hristiyanlar aralık sonunda Noel yortusunu kutlarlar. Diğer inanç mensupları da benzer uygulamalar yaparlar. Doğal olarak da her inanç grubunun kendine özgü ritüelleri ve uygulamaları vardır. Hatta aynı inanç grupları içinde bile farlı anlayış ve uygulamalar da söz konusudur. Hiçbir inanış kendini diğerinden daha az değerlidir, diye kabul etmez. Öyle olsa zaten o inancı hemen terk eder. Yani herkes kendince doğru olanı yapmaktadır.

Durum böyle iken bazı inanç önderleri veya adına ne derseniz deyin, daima kendi izledikleri yolun doğru olduğunu savunurlar.  Bu da çok olasıdır ama nedense başka inanç sistemleri de kendi inanç sistemleri gibi düşündüğünü pek akıl edemezler…

Bizim bugünkü asıl anlatmak istediğimiz bu güne münhasır (nüfusunun % 99’u Müslüman bir ülkede diye başlamak istemiyorum. Çünkü kimin hangi inanca veya inançsızlığa sahip olduğunu ölçebilecek ölçek asla yoktur, yapılamaz da!) nüfusunun büyük çoğunluğu Müslüman olduğu söylenen bir ülkede başlayan Ramazan ayında birbirimize karşı nasıl davranmalıyız, olacaktır.

Ramazan

Kimin oruç tuttuğunu veya tutmadığını eleştirmek istemiyorum ama her insanı oruçlu gibi kabul edip karşıdakini anlayışla karşılamak, saygı göstermek zorunda olduğumuzu hatırlatmak ve üzerinde durmak istiyorum. En başta bahsettiğimiz farklı inançlar ve uygulamalar bu noktada değer kazanıyor.

RAMAZANDA NASIL DAVRANMALIYIZ?

Oruç tutan, tuttuğu orucu diğerlerine üstünlük olarak göstermemeli, tutmayanı utandırmaya çalışmamalı, kısacası kimseye rahatsızlık vermemeli, yani oruçlu olduğunu aleni olarak hissettirmemeli. Ama istisnai durumları es geçiyorum. Biri size musallat olursa, size rahatsızlık veriyorsa, karşıdakine istemeye istemeye oruçlu olduğunuzu söyleme mecburiyetiniz olduğu gibi. Bu örnekler hadislerle sabittir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Kumar İlletinin Çeşitleri

Peki oruç tutmayan ne yapmalı, diye soracak olursak da oruç tutan kardeşimize benzer davranış sergilemesi beklenir doğal olarak. Karşısında inancı gereği hiç bir şey yiyip içmeyen aç susuz bir insan olduğunu unutmadan oruçlu insanın yanında aleni olarak yiyip içmekten ve benzeri konulardan bahsetmekten de imtina etmelidir. Biz aslında bu davranışları ramazan ayında değilken de yapmıyor muyuz?  O zaman ne olur karşılıklı olarak biraz daha fazla dikkat gösterelim.

Hurma

Ramazan ayında tutulan sadece oruç değildir. Arkadaşımızı tutarız, komşumuzu tutarız, sabrımızı tutarız, insanlığımızı tutarız.

Oruç tutmayan ya da her ne sebeple olursa olsun tutamayan insanlara küçük bir hatırlatma yapmak istiyorum. İslam’ın son peygamberi Hz Muhammed oruç tutmayan ya da başka farz olan ibadetini yapamayan insanlara üzüntüsünün sebebini açıklarken; karşısındaki insanın bu görevini yapmamasından dolayı Allah katında suçlu duruma düştüğü için canı yandığı şeklinde izah edilmektedir. Buna örnek olarak da karşılaştığı bir gayrimüslime selam verince selamının alınmaması üzerine efendimiz çok üzülür. Karşısındaki müslüman olmayan insan çok şaşırır ve sebebini sorar. Efendimiz ‘Allah katında suçlu duruma düştün, günah kazandın bu beni çok üzüyor.’ Deyince ‘Müslümanlık bu mu, o zaman ben de Müslüman oluyorum.’ Der  ve şehadet getirir.

Kısacası, kendimizi değil önce başkasını düşünmek zorundayız. Küçük bir istek! Lütfen ramazan ayı boyunca oruç tutan insanlar olduğunu düşünerek, yaptığımız her hareketi önceden planlayalım. Sabah saatlerinden fazla gürültülü işler yapmayalım, telefonla uygunsuz saatlerde rahatsızlık aramayalım. Seyyar satıcıların erkenden sokaklarda bağırmasına fırsat vermeyelim. Belediyelerin de çöp toplama saatlerini ramazana göre düzenlemesini rica edelim.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Teknolojinin Kaçınılmaz Kazığı

Bu ramazanda kendini değil, başkasını tut!

Bir önceki yazımız olan Selamlaşmak başlıklı makalemizde günaydın, merhaba ve selam hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?