‘Öz’ünü Kaybetmeyen Mekan; Nazilli Kısmet Pide

‘Öz’ünü Kaybetmeyen Mekan; Nazilli Kısmet Pide

Ege Bölgesi’ndeki yerleşim yerlerinde her köşe başında mutlaka Aydınlı bir pideci ile karşılaşırsınız. Nazilli ilçesinde de haklı bir üne sahip olan Kısmet Pide 50 yılı bulan mazisi ile yöre insanının en çok tercih ettiği mekanlardan birisidir.

Batı illerimizde Aydınlı pideciler büyük rağbet görürken Orta Anadolu’ya doğru yol aldığınız zaman Konya’nın Etli Ekmek’ini yerseniz Nazilli veya Aydın pideleri ikinci planda kalabilir. Etli ekmeği başka bir yazımızda ele alarak sizlere enine boyuna anlatacağız. Yolumuz hep Nazilli üzerinden geçtiği için acıkınca uğrak yerimiz haline gelen bu mekanı artıları ve eksileri ile incelemeye çalışacağız.

Nazilli Kısmet Pide nerede?

Aydın-Denizli yolu üzerinde bulunan Nazilli ilçemizin çok da bilindik bir güzergah üzerinde değildir. Nazilli’den Muğla yönüne döndüğünüzde Yenidoğan ilçesi yolu üzerindeki bir mahalle içerisinde yer almaktadır. İlk defa gidecekler bulmakta biraz zorlanırken, biraz da şaşkınlık geçirebilirler. Çünkü bu kadar büyük bir ün sahibi olan önemli mekan dar sokaklardan geçilerek, park sorunu yaşayabileceğiniz bir mahalle arasında hizmet vermektedir. Köklü geçmişe sahip lokanta Nazilli, Hürriyet Caddesi üzerinde bulunan Şeyhül Azam Muhammed Zühdi Halveti Uşşaki türbesinin hemen yanı başında pide severleri beklemektedir.

Pidenin Adresi

Nazilli Kısmet Pide neden beğeniliyor

Lokantayı buldunuz, arabanızı uygun bir yere park ettiniz ve pide yemek için mekana giriş yapacaksınız. O da ne? Karşı karşıya iki tane aynı isimde pide lokantası! Acaba hangisine girsem?! Herkesin diline doladığı meşhur Kısmet Pide sağdaki mi soldaki mi, diye düşünmekten kendinizi alamayabilirsiniz. Çünkü karşı karşıya duran iki tane mekan sizi karşılıyor. Genel kanı eski görünümlü olan mekanlar daha köklü ve daha lezzetli olur, diye geçer insanın aklından ama bu tez burada geçerliliğini yitiriyor.

İhtişamlı 3 katlı güzel bir bina iyi tasarlanmış. İşte sizin aradığınız ‘Kısmet Pide’ yazan mekan tam da sizin aradığınız yer. Peki karşısındaki ‘Öz Kısmet Pide’ yazan yer neyin nesi, diye düşünmek de haklısınız.

Yıllar önce müşterilerine hizmet ürettikleri mekan aslında o küçük pide dükkanının ta kendisi. Peki ne olmuş da iki tane aynı isimde, aynı yerde karşı karşıya pide dükkanı açılmış? Durumu uzun uzun anlatarak sizi yormak istemiyoruz.

Nazilli Pidesi

Edindiğimiz bilgilere göre bir dükkan kardeşler arasında çıkan anlaşmazlık sebebiyle ikinci dükkanı yani herkesin bildiği markayı doğurmuş. Dükkanın üne kavuşmasını sağlayan kişi rahmetli olunca çocukları işletmeye devam etmiş. Her şey yolunda giderken eltiler arasında anlaşmazlık çıkınca ayrılık kaçınılmaz olmuş. Ve Öz Kısmet Pide özünden ayrılarak kendine gelmiş ve herkesin tanıdığı bildiği, uğramadan geçemediği bir yer haline gelivermiş.

Kenar bir mahallede 3 katlı binada müşteri kaynayan bir yer haklı olarak büyük bir alkış ve övgüyü hak ediyor. Çünkü içeriye girdiğiniz zaman sizi güler yüzle karşılayan çalışanlar; aynı şekilde her isteğinizi, beklentinizi ciddiye alarak karşılama yoluna gidiyorlar.

Firma haklı olarak Türkiye Patent Enstitüsünden onay almış. 3 katlı tesiste tarifi kendilerinde saklı olan bol malzemeli pidelerle müşteriler ağırlanıyor.

Nazilli Kısmet

Kısmet Pide fiyatları uygun mu

Olaya sadece pide fiyatı ile yaklaşmak doğru değildir. Mezeler, servis, sunum, güleryüz (kasiyer hariç:-) bir araya gelince gerçekten haklı bir övgü almayı hak ediyorlar. Bir ilçede, uğrak yeri olmayan bir mahallede, 3 katlı mekanda, istediğiniz şekilde size uygun bir masa hazırlanıyor. Çatal, kaşık, bıçak, közlenmiş biberler, turşu… finalde mutlaka yenmesi gereken tahinli helva ve mükemmel çay asla damaklardan silinmeyecek kıvamda.

Nazilli Kısmet Pide’de bir insan kaç lira ile doyar

Ortalama pide fiyatları 15 TL civarındadır. Nazilli’ye özgü olan Nazilli Gülü adı verilen yuvarlak pideleri tercih ederseniz 3-4 tanesi rahat rahat bir yetişkini doyurur. Güllerin tanesi de 5 TL. Mevsimine göre pideler ile beraber közlenmiş biberler acı-tatlı tercihli olarak pide yanına servis edilmektedir. Kuru közlenmiş çok acı biber isteyenlere ayrıca servis edilmektedir.

Kısmet Kuşbaşılı

Pide Çeşitleri

Peynirli, kıymalı, kaşarlı, yumurtalı, kuşbaşılı, yuvarlak ve tahinli pideler zevke uygun olarak değişik şekillerde karıştırılarak da müşterilerinin memnuniyetine sunulmaktadır. Siz ne yemek istediğinizi garsonlara söyleyin, onlar size yarısı kıymalı, yarısı kuşbaşılı ya da yarısı peynirli, yarısı kıymalı olacak şekilde servis hazırlayacaklardır.

Nazilli Kısmet Pide neden insanları kendine çekiyor

Kısmet Pide Salonu

Birincisi, bol malzemeli pideler ve uygun fiyata satış diye düşünüyoruz. İkincisi pideler ile birlikte bol bol salata, közlenmiş biber, turşu, sınırsız çay müşterinin bağını güçlendiren etkenler arasında diyebiliriz.

Final; Tahinli Pide+Çay

Karnımız doydu, sıra tatlıya geldi. Pidecide hangi tatlı yenir? Tabii ki pide ile yapılmış bir tatlı. Cevizle kaplanmış üstü kaymaklı tahinli pide yemeniz gerekiyor. Ortaya bir adet getirilen sıradan gibi görünen bu pide, damaklarınızdan yol alınca imzasını atıyor yemek borusuna.


Üstü kaymaklı tahinli pide

Masada bulunan herkese ayrı ayrı tabak, tatlı çatalı ve yanlarında tavşan kanı mükemmel çaylar beraberinde getiriliyor. Küçük dilimler halinde ağzınıza gönderdiğiniz tahinli pide, sonrasında bir yudum çay bir sonraki Nazilli seferine iyi bir hamle olarak düşünülebilir. Çünkü bu damağınızdaki tat bir sonraki Nazilli Kısmet Pide buluşmasına kadar devam edecektir.

Unutmadan, aynı mekanın Yeni Sanayi Sitesi’nde şubesi olduğunu, Yenidoğan yolunda bulunan Kısmet Pide salonunun kendileri için ters yönde bulunduğunu düşünenlere alternatif olabilir.

Objektif olarak mekanla ilgili söylemek zorunda olacağımız ve olumsuz olarak değerlendireceğimiz konu; hesap ödeme noktasında bizi umursamaz bir tavırla karşılayan, kasa başındaki somurtkan kasiyer personel olduğunu söylemek zorundayız.

Diyeceksiniz ki ‘Hesap ödemek hiç kimsenin hoşuna gitmez, dolayısıyla para verdiğiniz kişi size doğal olarak antipatik görülmüştür.’ Hayır, hayır! Durum hiç de sizin düşündüğünüz gibi değil. Gereken bütün övgüleri yaptığımız mekanın finali bu şekilde bitmemeli. ‘Efendim afiyet olsun, masa numaranızı söyler misiniz lütfen…’ gibi cümleler beklerken, ‘kaç numara, su var mı…’ gibi yüzünüze bakmadan sorular-cevaplar. Ha, bir kereye mahsus olmuştur, çalışanın o gün keyfi yoktur, deseniz de nafile! En az 4-5 kere aynı yere pide yemeye gittik. Her defasında aynı tavırla, sizi umursamaz bir edayla karşılayan bayanı not etmek, bu durumu düzeltmeleri için, işletme ve orayı tercih eden pide severler adına bir görevimiz.

Tereyağlı Kıymalı

Son olarak; pidelerin üstüne konan, adı ‘tereyağı’ olan katı yağı pek sevemedim, zira çabuk soğuyor olsa da Nazilli Kısmet Pide değerinden hiçbir şey kaybetmiyor.

Kalite emek ister. Emeği geçen çaycıya, garsona, ustaya, patrona teşekkür ediyoruz. Kasadaki bayan hariç. Temsil ettiği firmaya uygun davranana kadar.

Bir önceki yazımız olan Dekoratif Kalp Yapımından Para Kazanmak başlıklı makalemizde Dekoratif kalp, dekoratif kalp yapım işi ve dekoratif kalp yapımı hakkında bilgiler verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

FACEBOOK SAYFAMIZ