Papağan Fıkraları

Papağan Fıkraları

Bilge Papağan Hayvansever biri Hint bülbülü, muhabbet kuşu derken en sonunda bir papağan almaya karar verir. Diğer kuşlara nazaran fiyatı oldukça yüksek olan papağanlar adamın dikkatini celbeder. Papağan fiyatlarını araştır. Girdiği bir petshopta farklı fiyatlarda papağanlar olduğunu görür. 3 farklı kafeste 3 farklı fiyat adamın dikkatinden kaçmaz. Bir kafeste ilginç bir papağan görür. Üzerindeki fiyat […]

Bilge Papağan

Hayvansever biri Hint bülbülü, muhabbet kuşu derken en sonunda bir papağan almaya karar verir. Diğer kuşlara nazaran fiyatı oldukça yüksek olan papağanlar adamın dikkatini celbeder. Papağan fiyatlarını araştır. Girdiği bir petshopta farklı fiyatlarda papağanlar olduğunu görür. 3 farklı kafeste 3 farklı fiyat adamın dikkatinden kaçmaz.

Bir kafeste ilginç bir papağan görür. Üzerindeki fiyat etiketi 6000 Türk lirasıdır. Hemen yan tarafında duran renkli papağanın fiyat etiketi ise tam 30000 Türk lirasıdır. Alıcı her iki papağan arasındaki fiyat farkının görünce şaşırır ve satıcıya sorar:

-Neden bu 6000, değeri 30.000 TL?

Satıcı:

Fiyatı 30.000 TL olan papağanın meziyetleri oldukça fazla. Ayrıca da 7 farklı dilde konuşabiliyor. Dolayısıyla fiyatı da biraz tuzlu.

Şaşkınlık içinde kalan papağan alıcısı, hemen yan tarafta duran bakımsız, tüyleri dökülmüş bir papağan daha görür. Onun ucuz olduğunu düşünerek fiyat etiketine bakar. “Herhalde 300-500 lira yazmışlardır, diye düşünüyor” ama o da ne. Tam 100.000 Türk lirası etiket koymuşlar.

Artık şaşkınlığını gizleyemez ve bu yaşlı, pis, bakımsız, tüyleri dökülmüş papağanın neden bu denli pahalı olduğunu sorar. Aldığı cevap oldukça ilginçtir.

“Bu papağanın hangi özellikleri olduğunu inanın biz de bilmiyoruz. Fakat diğer papaganlar bu yaşlı, tüyleri dökülmüş, bakımsız papağanı görünce hazır ola geçiyorlar. Merhaba bilge papağan, diye selam veriyorlar. Dolayısıyla biz de onun fiyatını 100.000 TL yapmak zorunda kaldık.”

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Çocukça İlkbahar Şiirleri

++++

Geveze Papağan

Temel yeni aldığı papağanı ile hava atmak ister. Papağanı omzuna koyar ve ilaç almak için eczaneye gider. Başı ağrıdığı için bir ağrı kesici isteyecektir. Ancak papağan Temel’den hızlı davranarak:

-2 kutu Gripin, 2 kutu Gripin, der.

Gördükleri ve duydukları karşısında şaşıran eczacı bir şey demez. Aldığı ilacın parasını ödemek isteyen Temel’den önce yine papağan:

-Kaç lira, kaç lira, diye sorar.

Eczacı hayretler içinde kalır. Temel ilacın parasını öder. Eczaneden tam çıkmak üzereyken şaşkınlık içinde kalan Eczacı kalfası:

-Temel abi, bakar mısın, der. Sırtında papağanla birlikte eczaneye doğru geri dönen Temele eczacı merakla sorar:

-Abi, bunu nereden buldun, der. Temel’den önce davranan papağan:

-San ane birader? Neden merak ettin, diye cevap vermiş.

Bir önceki yazımız olan Maymunla İlgili Fıkralar başlıklı makalemizde Ben Maymun Değilim, Maymun fıkrası ve Maymuna Benzeyen Bebek hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?