Para Biriktirme Yöntemleri

Para Biriktirme Yöntemleri

Ülkemiz ekonomisinin sağlam zeminler üzerine oturması için para biriktirmenin önemini herkes çok iyi biliyor. Bu amaçla da para biriktirmenin farklı yöntemlerini keşfetmeye çalışıyor. Sizler de para biriktirmek için bazı önemli ipuçlarını bilmeniz gerekmektedir. Eğer zaten para biriktiriyorsanız demek ki gelir ve gidere dikkat ediyor, yanlış ve gereksiz harcamalar yapmıyorsunuz. Durum herkes için aynı değil. İki yakasını bir araya getiremeyen sayısız insanımız var. Sürekli kart faizleri ile boğuşmaktan yorulanlar milyonları geçiyor. Bütün bunlara bir dur demek için para biriktirme yöntemlerini sizlere anlatmaya çalışacağız.

Para biriktirmenin ipuçlarını

  • Öncelikle evde bazı yanlışların düzeltilmesi gerekmektedir. Basit ve küçük püf noktalarını uygularsanız hiç düşünemeyeceğimiz kadar giderin önünü kesmiş olacağınızın farkına varacaksınız.
  • Elektrik süpürgesinin içine yerleştirilen toz torbası dolduğu zaman hemen atıyorsanız. Aslında 25-30 lira civarında parayı da çöpe atıyorsunuz demektir. Bunun yerine en köklü çözüm olan su filtreli süpürgeler kullanmak daha mantıklı değil mi? Bunlar biraz pahalı olabilir ama uzun vadede hesap edildiği zaman kendini amorti edecektir. Sağlık açısından da faydalı olacaktır. Eğer toz torbalı elektrik süpürgesi kullanmak zorundaysanız torbanın içini çöpe boşaltarak kara geçebilirsiniz. Bu basit örnekten yola çıkarak sizlere para biriktirme ipuçlarını sıralamaya çalışalım.
  • Eğer sürekli arabaya binerek ulaşım sağlıyorsanız gereksiz yere araba kullanmaktan vazgeçin. Türkiye şartlarında toplu ulaşım araçları hem ülke ekonomisi hem de aile bütçesi açısından daha mantıklı görünmektedir.
  • Sürekli teknolojiye uyum sağlamak için teknolojik ürünleri yenilenlerdensiniz bu alışkanlığınızdan bir an önce vazgeçin. İllaki yenilik meraklısı birisi iseniz ikinci el eşya satan mağazalara giderek satın alacağınız ürünü yarın fiyatıyla bulabilirsiniz.
  • Lüzumsuz aboneliklerinizi iptal ettirin. Hiç farkında olmadan hayatımıza giren abonelik sistemi gider kalemlerini oldukça fazla etkilemektedir. Örneğin gazete, internet aboneliği, cep telefonu paketlerinin lüzumsuz abonelikleri ve otopark abonelikleri gibi hayatımıza sinsice girmiş olan sizin bütçenizi altüst eden abonelikleri iptal ettirin.
  • Kesinlikle ve kesinlikle kredi kredi kartı kullanmaktan vazgeçin. Hele hele kredi kartlarına kullanmak zorundaysanız taksit olayını asla kabul etmeyin. Çünkü insanların en büyük mağduriyeti kredi kartlarından kaynaklanmaktadır. Özellikle bilinçsizce yapılan taksitler biriktiği zaman kredi kartlarını ödemek neredeyse imkansız hale geliyor, çaresiz kalınca yavrular da ağlıyor.

Alışveriş yapmadan önce bilmeniz gerekenler

Lüzumsuz harcamadan kurtulma yolları

  • Alışverişe çıkmadan önce alınacakların listesini yapmalısınız ve sadece evde olmayan şeyleri not etmelisiniz. Oluşturduğunuz bu listenin dışına çıkmadan mağazada elinizdeki listenin bulunduğu reyonlara gitmelisiniz. Listesiz alışverişe çıkarsanız önünüze gelen her şeyi arabaya koyarsanız. Bu sizlere büyük faturalara mal olacaktır ve doğal olarak sarsacaktır.
  • Özellikle alışverişe çıkarken yanınızda çocukları götürmemeye gayret edin, çünkü çocukların istediklerine ‘Hayır’ diyemezsiniz. Listesiz alışverişte market çantanızın içi biraz daha gereksiz ürünlerle dolacaktır.
  • Gereksiz harcamalardan kaçınmak gerekir. Avrupa özentisi kahve merakı yüzünden yeni bir sektör ortaya çıktı. Kahve mekanları. Buralara giderek bir fincan kahveyi 10-15 liraya içmek çokk akıllıca değil.
  • Aylık faturalarınızın biraz düşürmeye çalışın. Elektrik, su, doğalgaz gibi temel ihtiyaç kalemlerimizin faturaları yapacağınız tasarruf sayesinde daha da düşecektir. Sizler evde biraz daha dikkatli tüketim yaptığınız zaman bu faturalarınız otomatikman aşağıya doğru çekilecektir ve aile bütçesine önemli bir girdi sağlayacaksınız.

Bütün bu önerilerimizi dikkate aldığınız zaman hem paranın önemini hem de para biriktirmenin ipuçlarını öğrenmiş olacaksınız. Hayatınız düzene girecek ve rahatlayacaksınız diye umut ediyoruz. Her şey elbette sizin kararlılık ve verdiğiniz tavsiyelere uyumanıza bağlı olduğunu unutmamalısınız. Alışveriş yapmadan önce yapmanız gerekenleri öğrendiniz, artık dikkat edin.

Bir önceki yazımız olan Dekoratif Kalp Yapımından Para Kazanmak başlıklı makalemizde Dekoratif kalp, dekoratif kalp yapım işi ve dekoratif kalp yapımı hakkında bilgiler verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

FACEBOOK SAYFAMIZ