Para İle İlgili Fıkralar

Para İle İlgili Fıkralar

Nasrettin Hoca hakkını arıyor Güzel bir havada yürüyüşe çıkan Hoca birden ensesine inen Osmanlı Tokadı ile neye uğradığını şaşırır. Bu münasebetsizin kim olduğunu görmek için döner bakar ama daha önce hiç görmediği bir delikanlı olunca öfkesi daha da artar. Nasrettin Hoca: -Ne hakla enseme vuruyorsun sen? Delikanlı şaka yaptığını düşünerek: -Kusura bakmayın hocam, sizi tanıyamadım […]

Nasrettin Hoca hakkını arıyor

Güzel bir havada yürüyüşe çıkan Hoca birden ensesine inen Osmanlı Tokadı ile neye uğradığını şaşırır. Bu münasebetsizin kim olduğunu görmek için döner bakar ama daha önce hiç görmediği bir delikanlı olunca öfkesi daha da artar. Nasrettin Hoca:

-Ne hakla enseme vuruyorsun sen?

Delikanlı şaka yaptığını düşünerek:

-Kusura bakmayın hocam, sizi tanıyamadım bir arkadaşıma benzetmiştim. Onun için vurdum. Hem o kadar büyütecek de bir şey yok, der.

Özrü kabahatinden büyük olan delikanlı yaptığı terbiyesizliğin çok önemsiz olduğunu söyleyince Nasrettin Hoca hakkını aramak için “kadıya gidelim” demiş.

Delikanlı hiç tedirgin olmadan bu teklifi kabul etmiş. Doğruca kadının yanına gitmişler ancak çok ilginçtir ki Kadı Efendi tokadı patlatan delikanlının uzaktan akrabasıymış.

Kadı Efendi Nasrettin Hoca’ya yatışması için güzel sözler söylemiş. Bu genci affetmesini, bir terbiyesizlik yaptığını söylese de Nasrettin Hoca inat etmiş. İlla mahkeme kurulsun diye. Kadı Efendi Hoca’ya, istediği kadar şiddette delikanlıya hocanın da tokat atarak ödeşmesini bile teklif etmiş ama nafile. “İlla mahkeme isterim” diye tutturmuş.

Kadı Efendi mecbur kalmış ve kararını açıklamış. Manevi tazminat olarak mağdur kişi olan Nasrettin Hoca’ya beş kuruş ödenmesine hükmetmiş.

Nasrettin Hoca bu komik para cezasına çok içerlemiş ama inat etmiş almaya. Tokat vuran delikanlı:

-Üzerimde hiç para yok, gidip hemen getireceğim izin verir misiniz, demiş ve oradan ayrılmış.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Hikaye Tamamlama Örnekleri

5 Kurşun gelmesini beklemişler. Aradan birkaç saat gelmiş, ne gelen varmış ne de giden. Durumdan iyice rahatsız olan Hoca, Kadı Efendi’nin bir boşluğunu yakalamış ve ensesine okkalı bir tokat patlatmış ve şu talepte bulunmuş:

-Kadı Efendi benim yerime 5 kuruşu siz alabilirsiniz!

++++

İhtiyara  para

Sıcak bir günde oyun oynamaktan yorulan çocuk annesinden birazcık para vermesini ister. Merak eden annesi, parayı ne yapacağını sorar. Çocuk oldukça kurnaz bir cevap verir:

-Evinizin karşısında bir tane ihtiyar var, ona vereceğim, der.

“İhtiyar ne yapıyormuş orada çocuğum?” diye soran anneye kurnaz çocuk şu cevabı verir:

-Çok güzel dondurmalar satıyor anneciğim.

++++

Yıkama ücreti

Temel babasını kaybetmiş, köyde cenazenin kaldırılması için imama gitmiş. İmam gerekli işlemleri hemen yapacağını söylemiş. Cenazenin yıkanması için hemen kolları sıvamış ve Temel’in babasının naaşını yıkamış, kefenlenmiş. Cenaze kaldırılmış.

Temel imamın yaptığı hizmetler için 50 TL vermiş. İmam aldığı ücretin çok yetersiz olduğunu söyleyince, Temel’in Tepesi atmış:

-İmam Efendi, 50 TL az mı? Yolun karşısındaki oto yıkamada bir arabayı 20 TL’ye yıkıyorlar.

Bir önceki yazımız olan Yemekle İlgili Fıkralar başlıklı makalemizde Bulgur Pilavı Fıkrası, Cennetten Gelen Yemek ve Nasrettin Hoca Ördek Çorbası İçmek İstiyor hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

2 yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?