PARAGRAF KONUSU VİDEOLU KONU ANLATIMI

PARAGRAF KONUSU VİDEOLU KONU ANLATIMI

Paragraf, Türkçe sorular içerisinde önemli yer tutan bir konudur. Paragrafta anlam üzerinde duracağız. Paragraf aslında belirli bir düşünceden söz eden belirli bir duygu ya da düşünce açıklayan cümleler grubudur şeklinde açıklanabilir. PARAGRAF KONUSU VİDEOLU KONU ANLATIMI Paragraf okuduğunu anlama, anladığını yorumlama şeklinde özeti için biz burada öğrenci arkadaşları belirli bir alt yapısı olduğunu düşünüyor, arkadaşlarımızın […]

Paragraf, Türkçe sorular içerisinde önemli yer tutan bir konudur. Paragrafta anlam üzerinde duracağız. Paragraf aslında belirli bir düşünceden söz eden belirli bir duygu ya da düşünce açıklayan cümleler grubudur şeklinde açıklanabilir.

PARAGRAF KONUSU VİDEOLU KONU ANLATIMI

Paragraf okuduğunu anlama, anladığını yorumlama şeklinde özeti için biz burada öğrenci arkadaşları belirli bir alt yapısı olduğunu düşünüyor, arkadaşlarımızın geçmiş yıllardan çıkan soruları çözdüğünü, çözmeye çalıştığını bilerek okuma anlama yeteneklerini geliştirmeye yönelik, roman, öykü gibi konular üzerinde durmaları dolayısıyla paragrafta başarılı olmanın özellikleri arasında bu konuları söyleyebiliriz.

Paragraf Soru Tipleri ve Soru Çözümleri Videosu İzle

Paragrafın konusu 4 ana başlıktan oluşur. Bunlardan birincisi paragrafta anlatım biçimleri, ikincisi paragrafta konu yani ana düşünce, üçüncüsü paragrafta yapı, sonuncusu paragrafta yardımcı düşünce. İlk olarak paragrafta anlatım biçimlerine geçelim. Betimleme, yani öyküleme yani hikaye etme açıklama ve tartışma biçimleri olarak 4 tane anlatım biçimini söyleyebiliriz. Burada yeri gelmişken şunu da söyleyeyim.

PARAGRAF KONUSU VİDEOLU KONU ANLATIMI

YKS’de bu tür sorularda genelde aşağıdakilerden hangisi anlatım biçimidir gibi sorular sorulmaktadır. Soru biçiminde genelde bu parçanın anlatımında aşağıdakilerden hangisi kullanılmıştır, şeklinde sorular çıkmaktadır. Biz şimdi bu anlatım biçimlerini biraz daha açmaya çalışalım. Betimleme beş duyumuzla düşündüklerimizin tasavvur ettiklerimizin yazıya aktarılmasıdır. Ancak betimlemede en önemli nokta gözleme dayalı bir anlatım biçimi olduğunu unutmamak gerekir.

Paragraf konusu ve sorusu çözerken korkmadan merak ve ilgi ile okumak gerekir. PARAGRAF KONUSU VİDEOLU KONU ANLATIMLARI izlerseniz daha iyi anlarsınız.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Şiirde Ses ve Ritim Konusu

Bir önceki yazımız olan 8. SINIF TÜRKÇE ZAMİR-ADILLAR TESTİ başlıklı makalemizde ADILLAR- ZAMİRLER KONU TARAMA TESTİ ve ZAMİRLER VİDEOLU KONU ANLATIMI hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?