Parayla Saadet Olur mu

Parayla Saadet Olur mu

Kim ne derse desin, Türkiye ekonomik olarak büyümekte, gelişmekte ve hatta model ülke olma durumuna yükselmiştir. Mutlu olmak adına güzel gelişmeler sayılır bu. Her zaman atgözlüklü olanlar olacaktır doğal olarak. Onlara şu basit soruyu soruyorum. 10 yıl önceki varlıklarınla, şu andaki sahip olduklarını mukayese edebilir misin?  Orta düzey bir vatandaşın  otomobili ya yoktu varsa da […]

Kim ne derse desin, Türkiye ekonomik olarak büyümekte, gelişmekte ve hatta model ülke olma durumuna yükselmiştir. Mutlu olmak adına güzel gelişmeler sayılır bu. Her zaman atgözlüklü olanlar olacaktır doğal olarak. Onlara şu basit soruyu soruyorum. 10 yıl önceki varlıklarınla, şu andaki sahip olduklarını mukayese edebilir misin?

 Orta düzey bir vatandaşın  otomobili ya yoktu varsa da FİAT -RENAULT veya eşdeğer taşıt gurubundan 2. veya 3. segment marka araçları vardı. Nedir bunlar? Serçe, Şahin, Doğan, Toros, Brodway, Lada vb.

Yine konut olarak da çoğumuz kiralarda oturuyor ev almak emeklilikte bile hayal gibiydi. Alışveriş kalemlerimiz de keza bunlara paraleldi; temel ihtiyaçlarımızı almakla yetinirdik.

Et ve et ürünlerini ayda 1-2 defa ancak mutfağımıza sokabiliyorduk. Peki kendi ölçeğimizde yatırım yapabiliyor muyduk? Evet, yatırım olarak kıyıda köşede her zaman biraz birikimimiz olur, bu bizim alışkanlığımız. HER ZAMAN ZOR GÜNLER İÇİN MUTLAKA YEMESEK DE 3-5 KURUŞ ARTIRMA ALIŞKANLIĞIMIZ VAR-DI!

Maalesef biz de teknolojiye yenik düşüp, bırakın para biriktirmeyi, geleceğe borç takma alışkanlıklarımız oluştu. Yani kredi kartı tuzaklarına takılıp olmayan paraları harcamaya başladık artık. Yani ipin ucunu biraz kaçırdık. Burası ayrı bir yazı konusu, biz asıl konumuzdan sapmayalım. On yıl sonrasına yani bugüne gelecek olursak, araçlarımıza bakıyorum neredeyse tamamına yakını son model, donanımlı araçlar. Kliması hatta hava yastığı olmayanı yok gibi. Kısacası, insana yaraşır araçlara sahibiz. ÜSTELİK BİNDİĞİMİZ ARAÇTAN BİLE 2-3 YIL SONRA SIKILMAYA BAŞLAYIP, DEĞİŞTİRMEYE BAŞLADIK!

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Devletin Eğitim(sizlik) Politikası
Mutlu olmak için

Dahası, araç sayısı bir ailedeki kişi sayısının yarısına ulaşmaya başladı. Çoğu aileler 2. hatta 3. araçlarını almaya başladı. Sizce bu durum nasıl açıklanabilir? Bazılarınız ‘hadi canım sen de, amma abartmışsın’ diyebilirsiniz. O zaman çıkın balkona sokağınıza, caddenize şöyle bir bakın. Araçlar nerelere parkedilmiş… Belki siz bile araç park yeri bulamamaktan şikayetçisiniz! Sıkıntıya bak. Mutlu olmak yerine şikayet niye?

Evi yani oturabileceği bir konutu olmayan yok gibi. Yine 2. dairesini alan oldukça fazla insanımız var. Kirada oturanlar ise ya hesabını bilemeyenler ya da tayinci memurlardır. Günümüzde toplum olarak alışık olmadığımız ‘tatil’ kültürü bile oluşmaya başladı. Bayramlarda bile herkes tatil rezervasyonu yaptırmayı öğrendi. Parası olmayan tatile gider mi?

Evinde bırakın masaüstü bilgisayarı, 2-3 tane dizüstü bilgisayarı vardı; akıllı telefonlar hayatımıza girince bigisayarlar yavaş yavaş sahipsiz kaldı.  Eee haliyle interneti olmayan da yok gibi!

Bazıları bu yazımıza itiraz edecektir. Haklı olabilirler ama ben çevreme bakarak değerlendirme yaptım. İstisnalar olması doğaldır. Kimileri yanlış hesap yaparak geleceği planlayamamış olabilir. Benim varsayımların normal bir işe sahip orta düzey bir insan üzerine olmuştur. Ülke olarak hepimiz ekonomik olarak büyümekteyiz ama buna paralel olarak yeni harcama kalemleri oluştu. Alınan para bir şekilde harcanıyor. Peki mutlu muyuz? HAYIR!

Bir önceki yazımız olan Selamlaşmak başlıklı makalemizde günaydın, merhaba ve selam hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
Mutlu olmak

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?