Paslanmaz Çelik Profil Nedir

Paslanmaz Çelik Profil Nedir

Halk arasında boru ve profil arasındaki fark pek bilinmez, oysa ikisi arasında teknik anlamda büyük farklılıklar bulunmaktadır. Borular hep yuvarlak şekilde imal edilir, profil ise hem yuvarlak hem de dikdörtgen veya kare şeklinde üretilebilir. Farklılık sadece şekil olarak değil, diğer anlamda da ölçüm, katılık, boyut ve uygulamalar açısında da kendini gösterir. Boru ve profil arasındaki […]

Halk arasında boru ve profil arasındaki fark pek bilinmez, oysa ikisi arasında teknik anlamda büyük farklılıklar bulunmaktadır. Borular hep yuvarlak şekilde imal edilir, profil ise hem yuvarlak hem de dikdörtgen veya kare şeklinde üretilebilir. Farklılık sadece şekil olarak değil, diğer anlamda da ölçüm, katılık, boyut ve uygulamalar açısında da kendini gösterir.

Boru ve profil arasındaki fark

Sağlamlık açısından profiller, borulara göre daha katı olduğu için şekillendirmesi de oldukça zordur. Uygulama aşamasında ise borular basınç dereceli ve gaz ya da sıvıların aktarılması için de kullanılabilir. Profil çelik borularda ise bu uygulama mümkün değildir. Borular sıcak haddeden geçirilerek kullanıma hazır hale gelirken, profiller kalben izlenip kullanıma hazır hale getirilir. Dayanıklılık açısından ise çelik profil borular normal borulara nazaran daha üst seviyededir.

Paslanmaz çelik profil nedir

Adından da rahatlıkla anlaşılacağı gibi şekil itibari ile farklı profillerde üretilen borular hem paslanmaz hem de oldukça dayanıklıdır. Günümüzde teknoloji desteğiyle hem dayanıklılık hem de şekil itibari ile kullanıma hazır oldukça fazla çeşidi vardır.

profil boru çesitleri

Paslanmaz çelik profil boruların özellikleri

  • İhtiyaç halinde bulaşık makinesinde bile yıkanabilir.
  • Temizlenmesi çok kolaydır.
  • Parlaklığı uzun süre kaybolmaz. Kolay kolay ezilme, bükülme yapmaz.
  • Paslanmaya karşı özel olarak korunmaktadır.
  • Dayanıklı bir özelliği vardır.

Profil boru sanayisi ülkemizde sürekli gelişen sektörlerden birisi olarak dikkat çekmektedir. Çünkü sanayi üretiminin önemli bölümünü profil borular sayesinde gerçekleştiğini görmekteyiz.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Evde Kalem Paketleme İşi

Bu sektörde sürekli yeni yeni firmalar piyasaya dahil olarak rekabet ortamına girip ayakta kalmaya çalışmaktadır. Türkiye’nin en büyük çelik profil boru firmaları arasında yer almak için çalışan sayısız firma bulunmaktadır. Bunlar başta boru profil fiyatları olmak üzere kalite ve servis hizmetleri ile rakipleriyle yarış halindedir. Bu firmalar arasında hizmetlerini en iyi şekilde yerine getiren, uygun fiyat sunabilen kaliteli ürün ve en iyi hizmeti sunanlar elbette pazar da büyüyerek söz sahibi olurlar. Firmaların toplam kalite yönetimleri piyasada tutulmalarına boru profil sanayisinde sürekli atılım yapmalarına yardımcı olmaktadır.

Firmalar yeni hedefler belirleyerek sürekli kendini güncellemeli, çağın gereklerine uygun olarak hareket ederek, kalite standartlarına sürekli yüksek tutmaları gerekmektedir. Çünkü dünya hızla değişmekte, ihtiyaçlar artmakta, buna paralel olarak herkes kaliteli ürünlere yönelmektedir. Yeni vizyon belirleyen firmalar, profil boru fiyatları ile müşterilerine gerçek hizmeti sunan bayanlar piyasada tutunamaz, yok olur gider. Bu amaçla hem teçhizat hem personel hem de hedef olarak sürekli büyümeyi düşünen profil boru üreticiler ve satıcıların bu konularda çağa ayak uydurarak yarış etmek zorundadır.
Profil çelik boru üretimi tamamen makine sistemiyle yapıldığı için bu sektörde söz sahibi olmak ve hayatta kalmak isteyenlerin sürekli son model makineler satın alarak yeni yazılımlarla kendilerini güncelleyerek beklenen ihtiyaçlara cevap vermek için piyasada tutunması gerekmektedir. Ülkemizde en çok ihtiyaç duyulan boru profil çeşitleri arasında kare profil, dikdörtgen profil, boyalı profiller başı çekmektedir. Bu sebeple ihtiyaçların iyi bilmesi ona göre üretim yapılması ve piyasada tutulmak için boru profil fiyatları yarışıyor durumda olmak gerekmektedir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Hangi Ek İşleri Yapmalıyım?

Paslanmaz çelik profil borular nerelerde kullanılır

Günlük hayatta en yoğun kullanılan boru profil alanları olarak sayabileceğimiz yerler şunlardır. Çelik konstrüksiyon yapı imalatlarında, inşaatların yapı iskeletlerinin oluşturulmasında, akışkan ve gaz içeren tesisatların imalatında, su tesisatlarının yapımında, mekanik sistemlerde yapı elemanı olarak düşünülmekte, konvektör bantlarda dönen unsur olarak gerekli bir malzeme olarak düşünülmekte, yapılan çalışmalarda sıkıştırma elemanı olarak kullanılmakta, rulman sanayisinde ihtiyaç duyulmaktadır. Ayrıca boru profil yapı projelerinden beton kazık olarak da kullanılmaktadır. Bunların yanında yüksek basınçlı ve sıcaklık imalat prosesler de kullanılmaktadır. Çok az olmakla birlikte rafineri ekipmanı olarak düşünülmekte petrol kuyularının kurulmasında da çelik boru profil sistemleri büyük ihtiyaç olarak düşünülmektedir.
Profil boru fiyatları belirleme noktasında etkin bir şekilde rol üstlenerek üstün servis sağlamaya çalışan güvenilir firmalar bulunmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Tıbbi Laboratuvar Teknikeri Nasıl Olunur Ne İş Yapar başlıklı makalemizde Tıbbi Laboratuvar Teknikeri, Tıbbî laboratuvar teknikeri iş imkanları ve Tıbbi laboratuvar teknikeri maaşı hakkında bilgiler verilmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

Başta sanayi işletmeleri olmak üzere dayanıklılık gerektiren her türlü sektörlerde kullanılır. Örneğin paslanmaz profiller çatı yapımında dayanıklı bir malzemedir.

Sağlamlık ve dayanıklılık açısından oldukça kaliteli olan bu ürün çok da pahalı sayılmaz.

Yüksek teknoloji ürünü fabrikalarda yüksek sıcaklıkta eritilerek üretilir.

Paslanmaz çelik profil ile diğer metaller arasındaki farkı yazımızın içinde ayrıntılı bir şekilde anlattık okumanızı tavsiye ederiz.

Paslanmaz Çelik Profil boru ticareti yapmak için ilk önce bu konuda yeterli bilgi sahibi olmak gerekir, sonrasında oldukça geniş bir kapalı alan sahibi olunmalıdır. Nakliye işini de orta ölçekli bir ticari araçla halledebilirsiniz. En önemlisi de belli miktarda bir sermaye sahibi olunmalıdır.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?