Patoloji Laboratuvar Teknikeri Kimdir Ne İş Yapar İş İmkanları Maaşı

Patoloji Laboratuvar Teknikeri Kimdir Ne İş Yapar İş İmkanları Maaşı

Patoloji teknikeri laboratuvar ortamında vücut ve doku sıvılarının mikroskobik olarak incelenmesi aşamasına gelmesi için yapılan çalışmaların yürütülmesi ve aynı zamanda teknolojik uygulamaların hazırlanmasında görevli olan teknik personeldir. Yaptığı işlerden en önemlisi; değişik özelliği bulunan dokulardan kesit alarak mikroskop ortamında inceleyip, normal olan ya da normal olmayan hücrelerin ayrımını yaparak elde ettiği test bilgilerini rapor haline […]

Patoloji teknikeri laboratuvar ortamında vücut ve doku sıvılarının mikroskobik olarak incelenmesi aşamasına gelmesi için yapılan çalışmaların yürütülmesi ve aynı zamanda teknolojik uygulamaların hazırlanmasında görevli olan teknik personeldir. Yaptığı işlerden en önemlisi; değişik özelliği bulunan dokulardan kesit alarak mikroskop ortamında inceleyip, normal olan ya da normal olmayan hücrelerin ayrımını yaparak elde ettiği test bilgilerini rapor haline getirmektir. Çalışma yaptığı laboratuvar ortamına ve kullandığı araç gereçlerin temizlenmesi, bir sonraki kullanıma hazır hale getirilmesi de patoloji laboratuvar teknikerinin iş ve işlemleri arasında yer alır.

Nasıl patoloji laboratuvar teknikeri olunur

İlgili bölümde çalışmak isteyenler yani patoloji laboratuvar teknikeri olmayı düşünenler üniversitelerin Patoloji Laboratuvar Teknikleri bölümünü okuması gerekmektedir.

Peki bu bölüme nasıl girilir, diye düşünenlere kısaca açıklayalım. Herhangi bir liseden mezun olduktan sonra girilecek olan YKS sonucunda elde edilen temel yeterlilik testi puanı eğitim almayı düşündüğünüz Yükseköğretim Kurumu’nun Patoloji Laboratuvar Teknikleri bölümüne asgari düzeyde yeterli gelmesi kafidir.

2 sene eğitim gören ve başarıyla programdan mezun olanlara patoloji laboratuvar teknikeri ünvanı verilir. Kendine iş imkanı tanıyan sağlık kurum ve kuruluşlarında çalışma hakkı elde eder.

Patoloji Teknikeri

Patoloji laboratuvar teknikleri bölümü taban puanları başarı sıralaması

Bu program üniversitelerimizin birçoğu tarafından okutulmaktadır. Daha çok vakıf üniversiteleri ağırlıklı olarak dikkat çekmektedir. Üstelik her türlü alternatif de öğrencilere sağlanmış durumdadır. Paralı olan vakıf üniversitelerinde yüzde yetmiş beş burslu okuma imkanı mevcuttur. Çünkü geçtiğimiz yıllarda bu programların tam olarak kontenjanlarını tamamlamadığı dikkat çekmektedir.

Türkiye’de devlet üniversitelerinde bu bölümü parasız olarak okumak isteyenlerin ne kadar puanla girdiğini merak ediyor musunuz? Bingöl Üniversitesine ikinci öğretim programına 255 puanla öğrenci kaydı yaptırılmıştır. En yüksek başarı sıralaması da devlet üniversitesi olarak Gazi Üniversitesi 419000 başarı sırası ile kayıtlara geçmiştir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Pilav Dükkanı Açma Fikri

Sözün özü, herkese okulun fırsatı sunan bir program olarak dikkat çekiyor. Gençlerin kısa süre içerisinde iş bulup maaş almaya rahat bir hayat yaşamaya başlaması için güzel bir bölüm olarak önümüzde duruyor. Zaten sağlıkla ilgili önlisans programları ve lisans programları son yılların en çok tercih edilen alanları olarak kayıtlara geçiyor. Çünkü hem devlet hem özel sektörde istihdam olanağı oldukça yüksek gözüküyor.

Patoloji laboratuvar teknikleri çalışma alanı ortamı nasıldır

Az çok laboratuvar ortamına tahmin edebiliyorsunuzdur. Hele söz konusu patoloji olursa yapılacak iş biraz hoş olmayabilir. Çünkü hastalıkları keşfetmeye yönelik araştırma, inceleme yapılan bir yerde sürekli çalışmak sıkıcı olabilir. Lakin para kazanmak da iş bulmak da hele hele bu dönemde çok kolay olmadığını bilmek gerekir. Dolayısıyla Adli Tıp Kurumu, moleküler patoloji laboratuvarları, histoloji laboratuvarları, tıp fakültesi laboratuvarları, özel laboratuvarlar, Üniversite, Devlet Hastanesi… yani aklınıza gelebilecek her türlü laboratuvar ortamında çalışma durumu söz konusudur. Çalışılan yer kapalı alandır ve kimyasal malzemeler ile kokular bulunur.

Patoloji Laboratuvar Teknikeri Çalışma Ortamı

Patoloji laboratuvar teknikerinin görev ve sorumlulukları

Çalışma genelde laboratuvar ortamında ve merceklerle olduğu için araç gereçlerin bakımı, hazırlanması, temizlenmesi bir kuraldır. Manuel ya da otomatik olarak doku takibi yapar. Değişik özellikleri bulunan dokulardan örnek kesitler alır, aldığı örnek kesitlere boyama işlemi yapar. Aldığı doku örneklerini mikroskop ortamında inceler. Normal olan ya da normal olmayan hücrelerin ayrışmasını sağlar. Yaptığı deney, analiz ya da test bulgularını rapor haline getirir. Mikroskobun en önemli parçaları olan lam ve blok arşivi yapar.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Düşük Maliyetle Cafe Bayilik Veren Yerler

Kimler patoloji laboratuvar teknikleri olmalıdır

En başta kimya ve biyoloji dallarına ilgi duymalıdır. Sonrasında sorumluluğunu yerine getirebilen, titiz olan kişiler ile kimyasal maddelere karşı alerjik sorunu bulunmayanlar. Kapalı yerlerde uzun süre kalmaktan rahatsız olmayan, ekip ruhuna uygun hareket edebilen kişiler patoloji laboratuvar teknikleri olmak için yeterli özelliklere sahip diyebiliriz.

Şu hatırlatmayı yapmamız bu bölümü tercih etme düşüncesinde olanlara katkı sağlayacaktır. Laboratuvar ortamlarında kimyasal maddeler bulunur ve buharlaşması sonucunda bazı insanlarda enfeksiyon tehlikesine neden olabilir. Dolayısıyla bunları göz önüne alarak karar vermek gerekir.

Patoloji laboratuvar teknikeri nerede çalışır

Büyük çaplı sağlık merkezlerinde ve inceleme-araştırma analiz-test yapan sağlık kurum ve kuruluşlarında bulunan patoloji laboratuvarlarında iş bulabilir. Ayrıca Adli Tıp Kurumu’nun laboratuvarlarında, tıp fakültelerine bağlı histoloji laboratuvarlarında, özel patoloji laboratuvarlarında çalışma iş bulma ihtimali yüksektir.

Patoloji laboratuvar teknikleri teknikerinin geleceği nasıldır

Sürekli gelişmeye açık bir bölümdür, çünkü bilim dalının en önemli birimidir. Araştırma, analiz, tahlil, test yapılan birimdir. Dolayısıyla söz konusu olan da insanların sağlığı ve hastalıkların tedavisine yönelik patolojik inceleme durumudur.

Gelecekte iş kaygısı olmayan bir meslektir.  Mesleğinde yükselmeyi düşünen patoloji teknikeri DGS ile ilgili bölümlere geçiş yapabiliyor. Güzel bir eğitim alan meslek erbabı hizmet alanını kapsayan sağlık kuruluşlarında aldığı eğitimi yani tutabileceği iş olanaklarına sahip olabiliyor. Kariyerini düşünenler lisans düzeyinde eğitim alıp ilerleyebiliyor.

Patoloji Laboratuvar Teknikeri Olmak

Patoloji laboratuvar teknikeri maaşı

Hizmet üretilen laboratuvar eğer bir kamu kurumu ise devlet memurları maaşı esas alınır. Girişte aylık biraz düşük olur, zaman içerisinde kademe derece ve döner sermaye gelirleri artış gösterir. Kamu kurumlarında çalışmak büyük bir avantaj olarak bilinir ve doğrudur.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Enerji Sistemleri Mühendisliği Nedir Kimler Okumalıdır?

Özel sağlık merkezlerinde laboratuvar teknikeri olarak çalışan bir patoloji teknikeri işe ilk girince asgari ücretin hemen üzerinde maaşla başlar. Patoloji laboratuvar teknikeri çalışma saatleri çalışılan iş yerine göre değişkenlik gösterir. Özelde çalışanlar haftada 40 saat civarı emek harcayabilir.

Kamu laboratuvarlarında çalışanlar ise mesai saatleri ile ek mesailer, nöbetler gibi seçenekler bulunup değişkenlik arz eder. Sağlık alanında laboratuvar ortamında hizmet üreten tıbbi laboratuvar teknikeri, patolojik anatomi teknikeri ve patoloji laboratuvar teknikeri benzer görevler ürettiği için maaşları da birbirine yakındır.

Patoloji laboratuvar teknikleri hakkında yapılan yorumlar

Görüşler, düşünceler insanların çoğu hastane ortamında hele hele laboratuvar tahlil, bakım, destek birimlerinde çalışmayı düşünmez ama iş garantisi olan sektör denildiği zaman da sağlık alanı öne çıkar. Dolayısıyla patoloji laboratuvar teknikleri iş imkanları oldukça geniştir. Hem devlet üniversitesinde hem vakıf hastanelerinde, özel sağlık kuruluşlarında istihdam olanağı yüksektir. Çalışma koşulları biraz yorucu ve iç açıcı olmayabilir. Her şeye rağmen kolay iş olunabilecek meslekler arasında yer alması tercih nedeni olabilir.

Bir önceki yazımız olan Kredi ile Alınan Ev (Konut) Satılır mı? başlıklı makalemizde banka ipotekli ev satın alınır mı, ipotekli ev satın alınır mı ve ipotekli konut satılır mı hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?