Paylaşmanın Hazzı

Paylaşmanın Hazzı

Sosyal paylaşım sitelerinin mantar gibi çoğalmasıyla insanlarda paylaşma bilinci farklı biçimde gelişti, hatta patlama yaptı diyebiliriz. Ancak paylaşma kavramı biraz farklı algılandı ve amacından saptı da diyebiliriz. Çünkü paylaşma insani bir değerdir. Paylaşma, insana mutluluk veren, insana değer katan yüce bir duygudur. Günümüzde yapılan paylaşımlar ego merkezli insana değer katmayan, aksine  değer kaybettiren gereksiz paylaşımlar […]

Sosyal paylaşım sitelerinin mantar gibi çoğalmasıyla insanlarda paylaşma bilinci farklı biçimde gelişti, hatta patlama yaptı diyebiliriz. Ancak paylaşma kavramı biraz farklı algılandı ve amacından saptı da diyebiliriz. Çünkü paylaşma insani bir değerdir. Paylaşma, insana mutluluk veren, insana değer katan yüce bir duygudur. Günümüzde yapılan paylaşımlar ego merkezli insana değer katmayan, aksine  değer kaybettiren gereksiz paylaşımlar olara öne çıkmaya başlamıştır. Çünkü yapılan paylaşımlarda genelde paylaşanın ideolojisi, politik görüşü, dini inancı gibi paylaşımlarını ortaya koyduğu göze çarpmaktadır. Bu sebeple de yapılan paylaşımlarda karşı tarafı etkilemeye çalışma, tarafına çekme gayretleri kokmaktadır.
İnsanı değerler içindeki paylaşma anlayışı ise, tek başına yaşayan, hayattan hiçbir zevk almayan, eşi, dostu, akrabası, ailesi olmayan insanlarla birlikte olmaya çalışmak, onları anlamaya çalışmak, onlara yardımcı olmak maksadıyla yapılması gereken paylaşımlar olması gerekir. İnsanların paylaşması gereken en önemli, en etkili, en gerekli şeyi sevgi olmalıdır. İnsanlar sevgiyi paylaşmayı bilirse diğer elemanların hepsini bir şekilde paylaşabilir. İnsanlar sevgisini ne kadar çok artırırsa o denli çevresine enerji yayar ve dünyamızın ihtiyacı olan barışı kardeşliği ve huzuru elde edebilir.

Paylaşmak güzeldir

Paylaşımın amacı karşılıksız olmalıdır. Yaptığımız paylaşımları hiçbir karşılık gözetmeksizin yapıyorsak o zaman insani bir değeri yerine getirmiş oluruz. İnsanlar farklı şekillerde, farklı ortamlarda yaşadıkları için herkesin yaşam biçimi farklılık göstermektedir. Dolayısıyla da maddi ve manevi olarak ihtiyacı olan insanlara ihtiyaçlarını gidermek için, onlarla ihtiyaçlarını gidermeye yardımcı olmak amacıyla farklı paylaşımlar yapabiliriz.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  En Beğenilen Erkek Çocuk-Bebek İsimleri ve Anlamları

Paylaşmak deyince insanların aklına hemen ekonomik değeri olan para, eşya, mal, mülk bir şeyler gelmektedir. Paylaşmak demek, karşımızdaki insanın duygu ve düşüncelerini anlamaya çalışmak, dert ortağı olmak demektir. Paylaşmak demek, başka insanların yararına güçlerini birleştirerek faydalı bir şey ortaya çıkarmak demektir. Paylaşmak demek, yalnız insanlarla zaman geçirmek, onları yalnızlıktan kurtulmak demektir. Paylaşmak demek, onurlu olmak, çıkarcı olmadan başkalarına yardım etmek, kendinin zamanını düşünmeden ihtiyaç sahibi insanlara önyargısız zaman ve yer düşünmeden sahip olduğu her türlü bilgi beceriyi, duygu ve düşünceyi karşı tarafla aktarmak demektir. Paylaşmak, insana değer vermektir. Paylaşmak, hesapsız, çıkarsız bir şeyleri ortaya koymak demektir.
Paylaşmak yaşanması gereken en güzel değerlerden birisidir. Paylaşan insan mutlu olmayı, mutlu kalmayı, başkalarına da mutluluk aşılamayı tercih eden insan demektir.

Sevgili ziyaretçiler, sizlerden bu duyguyu tatmayan varsa çevrenizdeki insanları araştırarak ihtiyacı olanlarla sevginizi, duygunuzu, kalbinizi, yüreğinizi ortaya koyarak gerekirse elinizde küçük bir hediye olarak paylaşma duygusunu yaşamanızı tavsiye ederiz. Bazen kalabalıklar arasında düşünmeden, bilinçsizce eğlenmenin, para harcamanın, hesapsız yaşamanın bizleri yorduğu durumlarda paylaşma duygusunu unutup gidiyoruz. Bir an önce kendimize, özümüze dönerek insan olduğumuzu hatırlayıp, insanlığın gereği paylaşmanın, paylaşımın olması gerektiğini hatırlayarak siz de elinizden geldiğince farklı paylaşımlar yaparak insani değerinizi ortaya koyun.

Bir önceki yazımız olan Uluslararası Ayakkabı Numaralarının Karşılaştırılması başlıklı makalemizde Avrupa ya da Dünya ayakkabı numaraları standartları, Ayakkabı Numaralarının Uluslararası Denkliği ve ÇOCUK AYAKKABILARI NUMARA ÖLÇÜLERİ KARŞILAŞTIRMASI hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?