Pazarlama Bölümü İş İmkanları Kazanç Durumları

Pazarlama Bölümü İş İmkanları Kazanç Durumları

Pazarlama nedir Çok kazandıran mesleklerden birisi olarak kabul edilen pazarlama elemanı hakkında derlediğimiz bilgileri sizlerle paylaşıyoruz. Her daim gözde meslekler arasında yer alan pazarlamacılık hem eğitim olarak hem de sahaya inerek bizzat yaşayarak öğrenilen bir sanattır. Pazarlama meslek elemanı ne iş yapar Bir ürünün veya hizmetin müşteriye satış yapmanın bütün inceliklerini bilmek pazarlama olarak kabul […]

Pazarlama nedir

Çok kazandıran mesleklerden birisi olarak kabul edilen pazarlama elemanı hakkında derlediğimiz bilgileri sizlerle paylaşıyoruz. Her daim gözde meslekler arasında yer alan pazarlamacılık hem eğitim olarak hem de sahaya inerek bizzat yaşayarak öğrenilen bir sanattır.

Pazarlama meslek elemanı ne iş yapar

Bir ürünün veya hizmetin müşteriye satış yapmanın bütün inceliklerini bilmek pazarlama olarak kabul edilebilir. Satış döngüsü süregeldiği müddetçe satış elemanı ya da pazarlamacı değerinden hiçbir şey kaybetmeyecektir.

Üniversitelerin pazarlama bölümü işin inceliklerini öğrencilere teorik olarak öğretecek, ancak işin en zor kısmı uygulamalı yani sahada bizzat insanla yüz yüze ya da medya aracılığı ile buluşunca anlaşılacaktır.

Nasıl pazarlamacı olunur

Alternatifi oldukça fazla bir bölüm olarak karşımızda durmaktadır. Yani kısa süre içerisinde satış tekniklerini öğrenip alanda yerini almak isteyenler önlisans düzeyinde 2 yıl eğitim alarak işe başlayabileceği gibi, 4 yıl lisans düzeyinde pazarlama bölümü okuyarak daha akademik bir eğitim imkanı da mevcuttur.

Dahası, üniversitelerin uzaktan eğitim imkânını değerlendirip okula gitmeden dersleri kitaptan ya da videolu eğitim aracılığı ile de görmek ve diploma sahibi olmak bir başka alternatif olarak durmaktadır.

Üniversite eğitimi almak için liseden sonra ÖSYM’nin yaptığı YKS ile istenilen taban puanları geçme şartı bulunur. Hem önlisans, hem lisans düzeyinde puanlar mutlaka yakalanmalıdır.

2 yıllık pazarlama bölümünün eğitiminin verildiği kurum sayısının oldukça fazla olduğu bilinmelidir. Yani şunu demek istiyoruz; 2 yıl pazarlama bölümü okumak için çok fazla çaba sarfetmek gerekmiyor. Çünkü vakıf üniversiteleri yüzde yetmiş beş, hatta tam burslu okumak için çok fazla puan talep etmiyor.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Evde Terlik İşi

Devlet üniversitelerinde örgün pazarlama bölümü okumak için biraz çaba gerekiyor. Hele hele lisans düzeyinde 4 yıllık fakülte okumayı düşünüp pazarlamacı olmak isteyenler için birkaç alternatif bulunmaktadır.

Eşit Ağırlık puan türünde 200 civarı taban puanı olanlar 4 yıllık İngilizce ya da Türkçe Pazarlama bölümün okuyabiliyor. Özel üniversitelerin lisans düzeyindeki pazarlama bölümleri bir türlü dolduramıyor. Çok tercih edilen bir bölüm olarak gözükmüyor.

Pazarlama meslek elemanı

Pazarlama bölümünde hangi dersler okutulur

Günlük hayatta yaşanılan sorunların giderilmesine yönelik olarak hazırlanmış dersler okutulmaktadır. Başta satış ve pazarlama tekniklerini öğretilir. Sonra, kalite kontrol, istatistik, matematik, bilgisayar, maliye, reklamcılık, pazarlama stratejileri üzerine 2 yıl ya da 4 yıl boyunca dersler gösterilmektedir.

Kimler pazarlama bölümü tercih etmeliler

Ürün ya da hizmet satışı tanıtımı konusunda kendine güvenenler bu bölümü tercih edebilir. Çok yönlü bir meslek olan pazarlamacılık ya da satış elemanı insan ilişkileri yönünden gelişmiş olmalıdır. Grup çalışmasına yatkın olmalıdır. Kariyer ve iş bakımından, halkla ilişkiler açısından kendini geliştirmelidir. İnsanı ilgilendiren sosyoloji, psikoloji, hukuk, ticaret konularında gerekli asgari düzeyde bilgi sahibi olmalıdır.

Pazarlama bölümünden mezun olanlara hangi ünvan verilir

Eğitim kurumundan istenilen süre zarfında dersleri alarak mezun olan pazarlama bölümü öğrencisine pazarlama meslek elemanı ünvanı verilmektedir. Sonrasında iş bulmak için piyasaya giriş yapılır. Pazarlama ve satış gerektiren alanlarda kendinize istihdam aramaya başlarsınız. Bunlar ihracat, İthalat başta olmak üzere büyük ve küçük çaplı her türlü işletmeler olabilir.

Pazarlamacı satış elemanı iş alanları

Bölümden mezun olan gençler doğal olarak hemen bir yerde çalışmayı düşünür, ancak sektör çok geniş olduğu için alternatifin de çok olması iş alanlarını daraltıyor. Her şeye rağmen kendini ispat etmiş geliştirmiş tecrübeli referansı bol olan kişilerin öne çıkacağı malumdur.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Vergi Denetmeni Kimdir Mesleğin Özellikleri Nelerdir Vergi Denetmeni Maaşları

O zaman pazarlama bölümü mezunu olan gençler küçük-büyük, iyi-kötü demeden tecrübe kazanmak maksadıyla her yerde çalışmayı ihmal etmemelidir. Hayatı öğrenmek pazarlama tekniklerini kavramak, insanları tanımak için bu önemli bir başlangıç sayılabilir. Çünkü hiç kimse tepeden inerek bir meslekte en iyisi olamaz.

Mutlaka işin mutfağında haşır neşir olarak, yorularak mesleğin incelikleri öğrenilir, öğrenilmelidir. Sizlere en güncel pazarlama elemanı iş ilanlarından örnekler verelim;

 • Kurumsal satış müşteri temsilcisi aranıyor.
 • Aktif züccaciye ve endüstriyel mutfak ekipmanları pazarlayacak eleman arayanlar mevcut.
 • Turizm seyahat anonim şirketleri alternatifi mevcut.
 • Kağıt Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi pazarlama elemanı ve operasyoncu arıyor. tekstil firmaları ürünlerinin tanıtımını yapacak pazarlamasını yapacak sorumlular araştırmaktadır.
 • İnşaat firmaları tecrübeli ingilizce bilen, seyahat engeli olmayan B sınıfı ehliyeti bulunan takım çalışmasına uyum sağlayabilen, şirketi temsil edebilecek pazarlama elemanı ihtiyacı olduğunu boy boy ilanlarda yayınlıyor.

Sadece yurt içinde değil yurt dışında da firmayı temsil edecek birikimli donanımlı tecrübeli pazarlama elemanı ihtiyacı oldukça fazladır. Kariyer yapmak isteyenler iyi bir eğitim almalıdır. Buradaki iyi eğitimden kastımız; marka olmuş, herkesin çok iyi bildiği eğitim kurumları tercih edilmelidir. Çünkü gözü yükseklerde olanlar akademik kariyer yapmak isteyenler ne demek istediğimizi gayet iyi anlıyor.

Pazarlama elemanı ne iş yapar

Pazarlama Bölümü mezunları iş imkanları

Oldukça geniş bir yelpazede değerlendirilmelidir.

 • İç ve Dış Ticaret
 • Kimya Sanayi
 • Demir Çelik
 • Gıda
 • Sigortacılık
 • Büro Sistemleri
 • Mobilya sektörü
 • Teknoloji
 • Otomotiv
 • Yazılım
 • Baharat
 • Çelik
 • Kargo
 • Yat işletmeciliği
 • Mühendislik
 • Isıtma-soğutma sistemleri
 • Giyim Sanayi
 • İplik ticareti
 • Hırdavatçılık
 • Dekorasyon
 • Elektrik-Elektronik
 • Oluklu mukavva
 • Kutu paketleme
 • Petrol
 • Lojistik
 • Yalıtım ve inşaat malzemeleri…
BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Muğla Evde Ek İş İmkanları

gibi saymakla bitmeyen bir alana yayılmıştır. Dolayısıyla herkesin emek harcayıp karşılığında ücret alabileceği iş sahaları mevcuttur.

Pazarlama meslek elemanı maaşı

Pazarlama elemanı maaşı ne kadar

Sizlere sektörün genişliğini örneklerle belirtmeye çalıştık. Burada en düşük ücrete de iş bulup çalışılabilir, fahiş fiyatlarda maaş alarak da hayat idame ettirilebilir. Karar ya da kazanç kişinin iddiaları ile belirlenir.

Pazarlama elemanı maaşı yerine göre patron kadar olabilirken, yeri gelir hiç bulamaz, üzülür asgari ücretle çalışabilecek bir işe bile razı olunabilir.

Vurgulamak istediğiniz, her zaman temsil ettiğiniz mesleğin en iyisi olmak; mümkün değilse, imkanlarımız ölçüsünde gayret gösterip orta düzeyde gelir elde edebilecek sektörleri araştırıp çalışabilirsiniz.

Haberlerde, dijital medyada ya da ekonomi bültenlerinde çok sık duymaya alışık olduğumuz CEO, kurumsal firmalarda aslında bir pazarlama elemanıdır. Bu en uç bir örnek olsa da bölümü tercih etmek, okumak, yükselmek hedef belirlemek isteyenlere güzel bir örnektir. Buna karşılık iş bulmakta zorlanan binlerce pazarlama bölümü mezunu olduğunu da aklınızdan çıkarmayınız!

Bir önceki yazımız olan Kredi ile Alınan Ev (Konut) Satılır mı? başlıklı makalemizde banka ipotekli ev satın alınır mı, ipotekli ev satın alınır mı ve ipotekli konut satılır mı hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?