‘Pazartesi Sendromu’ Hastalıkların Habercisi mi

‘Pazartesi Sendromu’ Hastalıkların Habercisi mi

Pazar günü başlayan, gelecek haftanın kaygılarını, negatif yönlerini umursayıp insanlar arasında iletişimin yok olmasına, huzur bozucu anksiyete bozukluklarına sebebiyet veren pazartesi sendromu ciddi bir rahatsızlık olarak kabul edilmektedir. Her ne kadar adı pazartesi sendromu olarak kabul edilse de aslında biten haftanın stresi, yeni başlayacak haftanın endişesi insanda huzursuzluk meydana getiriyor. Durum bununla kalsa da iyi […]

Pazar günü başlayan, gelecek haftanın kaygılarını, negatif yönlerini umursayıp insanlar arasında iletişimin yok olmasına, huzur bozucu anksiyete bozukluklarına sebebiyet veren pazartesi sendromu ciddi bir rahatsızlık olarak kabul edilmektedir.

Her ne kadar adı pazartesi sendromu olarak kabul edilse de aslında biten haftanın stresi, yeni başlayacak haftanın endişesi insanda huzursuzluk meydana getiriyor. Durum bununla kalsa da iyi ancak bu rahatsızlık beraberinde başka hastalıkların habercisi olabiliyor.

Pazartesi sendromu neye denir

Çalışan insanların dört gözle çektiği haftasonu çok çabuk geçer. Tatilin bitmesini kim ister… Ertesi gün monoton, sıkıcı bir çalışma sistemi bizi bekler. Daha pazartesi gelmeden kaygıları insanı yer bitirir. İş yeri uzakta olan insanlar trafik kaygılarını çeker. Patronu ile sorunu olan maaşı yetmeyen, patronu ile konuşup zam isteyen daha o gün gelmeden stresini yaşamaya başlar.

İnsanın ruhsal yönden sağlığını daraltan, motivasyonunu düşüren haftanın ilk günü toplum arasında pazartesi sendromu olarak kabul edilmektedir. Dört gözle çekilen hafta sonunun hızlı bir şekilde sona ermesi, beraberinde yoğun tempoda bir çalışma saatinin insanı beklemesi ister istemez sendrom haline gelmektedir.

Uzmanlar bütün bu yaşananların profesyonel bir şekilde atlatılması halinde sorun teşkil etmeyeceğini ancak sürekli aynı şekilde takıntılı bir hayatım idame edilmesinin akılda olmayan diğer rahatsızlıkların oluşmasına sebebiyet vereceğini vurguluyorlar.

Pazartesi sendromu

Pazartesi sendromundan nasıl kurtulabiliriz

Kaygıları yenmek insanın kendisiyle barışık olmasıyla aşılabilir. Aslında küçük şeyleri büyütmek sendrom haline getirmemek doğru olandır. Hele başkalarının etkisinde kalarak negatif söylemleri tekrarlayıp durmak, beraberinde sorunlu, huzursuz bir yaşam getirir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Antalya'da Rusça'ya Büyük İlgi

Pazartesi günleri sendrom yaşamamak ya da bu sendromu yaşayanların sorunu ortadan kaldırmak için yapabilecekleri en etkili yöntem; pozitif yönde kendini geliştirmek, hayatın bir süreç olduğunu, yeni gelen haftanın da doğal ve yaşanması gerektiğini kabullenmek pazartesi sendromundan kurtulmak için bulunmaz bir reçete olarak görülmelidir.

Haftasonu, tatilinin sona ererek ertesi gün işe gidileceğini hatırlamak ve bunun sonucunda midede bir rahatsızlık hissedilmesi ile başlayan, insanın kendini sinirli ve gergin hissetmesine sebep olan rahatsızlık… Pazar gününden başlayan hüzünlü dakikalar sizde pazartesi düşüncesi meydana getiriyorsa, doğal olarak ‘pazartesi sendromu’ mağduru olan insanlardansınız.

 Manisa Celal Bayar Üniversitesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı Başkanlığını yapan Profesör Dr. Erol Özmen ‘pazartesi sendromu’ çeken insanların zamanında tedavi görmemesi halinde kalp damar hastalıkları, anksiyete bozukluğu ve strese bağlı diğer hastalıkların ortaya çıkabileceğini belirtti. Ancak stresin avantajlarından faydalanıldığı takdirde ruhsal yönden olgun bir seviyeye ulaştırdığı için kişinin mutlu olmasına katkı sağlayacağını da ifade etti.

Psikiyatri Ana Bilim Dalı Başkanı olan Profesör Doktor Erol Özmen, halk arasında pazartesi sendromu olarak adlandırılan okula ya da işe gitmek istememe probleminin şiddetli ve sürekli olarak yaşanmasının anksiyete ve depresyona sebep olabileceğini bunun da bazı hastalıkları beraberinde getireceğini vurguladı.

Profesör Doktor Erol Özmen, bilhassa öğrencilerin ve çalışan insanların en çok konuştuğu konular arasında bulunan pazartesi sendromu hakkında bugüne kadar bilimsel bir araştırma yapılmadığını, fakat bu problemin neden olmasındaki sebeplerin ve sendromun sürekli hale gelmesinde insanda yol açabileceği diğer sorunlar hakkında uzmanların değerlendirme yaptığını dile getirdi. Bir hastalık olarak kabul edilmeyen pazartesi sendromu bir sorun, sosyal bir problem gibi düşünüldüğü zaman daha da faydalı olabileceğini belirten Özmen, “İşe giden insanların hafta sonu sürekli pazartesiden bahsetmeleri aslında bir stres yaşadığını göstermektedir. Okula ya da işe gitmekle alakalı olarak pazar gününün zehir edilmesi, böylece bir günün  stresle geçirilerek insanın psikolojisinin bozulması ve çalışma isteğinin sönmesi pazartesi sendromu adı verilen stresten kaynaklanmaktadır.” dedi.

Pazartesi sendromunu yenmek

İnsanlarda kişilik yapısı olarak depresyona yatkın ve kaygılı insanların bu sendromu daha çok müsait olduğuna vurgu yapan Özmen, “Çoğu insan pazartesi sendromuna yakalanabilir. Eğer sürekli pazartesiden yakınma varsa ve hafta sonu pazartesiden şikayetle geçiyorsa, bu kişinin tedavi görmesi gerekir. Eğer gerekli yardımı almazsa kişinin anksiyete bozukluğu, depresyon ve kalp damar hastalıkları ile karşı karşıya kalacağı söylenebilir. Çünkü bütün bunlar pazartesi sendromu ile kendini ortaya çıkaran alt sebeplerdir. Stres ile alakalı bütün hastalıklar kendini bu şekilde dışa yansıtır.” dedi.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Halide Edip Adıvar Kimdir

Türkiye’de öğrenci ve işçilerin çoğunda pazartesi sendromu görüldüğünü belirten Özmen çalışanların işinden kaynaklanan sorunlar sebebiyle bu sendroma maruz kaldığını ifade etti. Profesör Doktor Erol Özmen pazartesi sendromu ile ilgili olarak şu tavsiyelerde bulundu:

“İnsanlar yaşadıkları iş yeri ya da ortamlarla ilgili olarak objektif değerlendirmeler yapması gerekir. Kişide strese neden olan faktörlerin giderilmesi için çalışılmalıdır. İnsanın kendi kişilik özelliğini gözden geçirmesi zorunludur. Çünkü bazı insanlar sürekli stresle yaşamaya alışkındır. Kaygılı yaşamaya çalışan insanlar bu özelliklerinden vazgeçmezlerse doğal olarak pazartesi sendromu çekerler. Bu rahatsızlığın giderilmesi için uzman birinden destek almaları gerekir. Bu rahatsızlığın nedenleri ve sonuçları ortaya çıkarılarak stresin kişiye pozitif olarak mutluluk getirmesi için çalışılmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Berbat 2 Buluş; Cips ve Cola başlıklı makalemizde Cola nasıl bulundu?, George Crum ve Patates cipsi nasıl icat edildi? hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?