Penisilinin Bulunuş Hikayesi

Penisilinin Bulunuş Hikayesi

Penisilin nasıl icat edildi? Penisilin de yine tesadüfen sağlık sektörüne kazandırılan bir ilaçtır. Aleksander Fleming adlı bilim insanı bakteri ürettiği bir alanda ortaya çıkan farklı bir bakterinin, yani küf adını verdiğimiz bu anti bakterinin diğer bütün bakterileri yok ettiğini gözlemledi. Bu gözlemleri üzerine çalışmalarına devam etti. Aleksander Fleming gördü ki bu farklı olan küf diğer […]

Penisilin nasıl icat edildi?

Penisilin de yine tesadüfen sağlık sektörüne kazandırılan bir ilaçtır. Aleksander Fleming adlı bilim insanı bakteri ürettiği bir alanda ortaya çıkan farklı bir bakterinin, yani küf adını verdiğimiz bu anti bakterinin diğer bütün bakterileri yok ettiğini gözlemledi. Bu gözlemleri üzerine çalışmalarına devam etti.

Aleksander Fleming gördü ki bu farklı olan küf diğer bakterileri yok ediyor, dolayısıyla panzehir olmuş oluyordu. İşte bu amaçla hastalıkları büyük ölçüde iyileştirilecek olan antibiyotiği icat etti. Bu antibiyotiğin adını da hepinizin bildiği gibi penisilin adını verdi. Penisilin iğnesini insanların büyük çoğunluğu üzerinde denenmek zorunda kaldı.

Penisilini bulan bilim insanı Fleming muhtemel olarak çalıştığı laboratuvarın karşısında hizmet veren bardan uçarak gelen bir küf ile insanlığa önemli bir buluş yapmış oldu. Mikroskop ile yapılan uzun denemeler sonucunda aslında zararlı bir bakteri olan statik kodları incelerken bu önemli icada öncülük etmiş oldu.

Elbette bilim insanları merak, araştırmacılık ve biraz farklı düşünme yetenekleri sayesinde bu önemli buluşlar ortaklık etti. Çünkü herhangi bir insan olsaydı bu zararlı bakteriyi kesinlikle inceleme hatta laboratuvarından uzak tutardı. Ancak o merak ve yeni buluş düşüncesi ile önemli bir sonuca imza attı çünkü penisilinin icadı bu sayede gerçekleşmiş oldu. Elbette  bu önemli Hayret verici sonuç insanlık adına büyük bir aşamaydı.

Penisilin ne zaman icat edildi?

Yeşil küften elde edilen bu önemli başlangıç geliştirilerek günümüze kadar farklı aşamalardan getirildi. Son olarak 1939 senesinde Oxford Üniversitesi’nden bilim insanları büyük testler sonucunda penisilini geliştirdi ve hastalıklarla savaşma özelliği ile tarihi bir başarı elde ettiler. Bu başarının karşılığında penisilini ilk keşfeden Fleming ve sonraki aşamalarında geliştiren bilim insanları haklı bir gururla Nobel ödülüne layık gördüler.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Afife Jale Kimdir?

İnsanların hayatını kurtarmak için yapılan önemli buluşların karşılığı tabii ki bir ödül ile sınırlı değildir. İnsanlık hala penisilinin icadını ve gelişmesini sağlayan insanlara minnet ve şükranla yad etmektedir. 1928 yılından günümüze kadar pek çok farklı testlerden geçirilerek ilaç haline getirip insanlara sağlık hizmeti sunan Alexander Fleming ve diğer bilim insanlarına sonsuz saygılar. Penisilinin bulunuşu  tesadüf bir buluş olsa da katkıları oldukça fazladır.

Bir önceki yazımız olan Obezite Nedir? Obez Sınırı Kaç? başlıklı makalemizde obez obezite, Obezite hastalığının sebepleri ve Obezite hesaplaması nasıl yapılır? hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?