Perfüzyon Teknikleri Bölümü Nedir İş İmkanları Çalışma Alanları

Perfüzyon Teknikleri Bölümü Nedir İş İmkanları Çalışma Alanları

Perfüzyon nedir, perfüzyonist ne iş yapar Fransızca kökenli perfüzyon ne demektir kısaca sadeleştirip izah etmeye çalışalım. Kalp ameliyatları esnasında baypas makinesini kardiyopulmoner durumda olan hastanın fizyolojik olarak pozisyonu idare etmek amacıyla çalışmalar yürüten kişidir. Perfüzyon işlemi yapan kişiye perfüzyonist adı verilir. Peki perfüzyonist ne iş yapar? Damar ve kalp hastalıklarının sebep olduğu ölümler giderek artmaktadır. […]

Perfüzyon nedir, perfüzyonist ne iş yapar

Fransızca kökenli perfüzyon ne demektir kısaca sadeleştirip izah etmeye çalışalım. Kalp ameliyatları esnasında baypas makinesini kardiyopulmoner durumda olan hastanın fizyolojik olarak pozisyonu idare etmek amacıyla çalışmalar yürüten kişidir.

Perfüzyon işlemi yapan kişiye perfüzyonist adı verilir. Peki perfüzyonist ne iş yapar? Damar ve kalp hastalıklarının sebep olduğu ölümler giderek artmaktadır. Kalp ve damar hastalıkları üzerine yapılan çalışmalar olarak düşünülen bir alanda gerçekleştirilen akciğer-kalp pompası kullanan kişidir. Bu pompayla kalp ameliyatının akciğerin devre dışı bırakılarak bütün dokulara sentetik olarak kan gönderilmesine olanak tanınmaktadır. Keza kalp ameliyatı öncesinde ya da sonrasında akciğer-kalp fonksiyonlarının bozulduğu hastalarda kalp ve akciğeri destekleyen cihazların kullanılması gerekmektedir.

Perfüzyon teknikleri bölümü mezunu olan perfüzyonist, eğitimini aldığı görevleri ameliyat öncesinde ve sonrasında uygular. Bu programın amacı da damar ve kalp cerrahisi gerektiren ameliyatlarda kalp ve akciğer pompası veya akciğer kalp destek cihazlarının uygulanmasında ameliyathanelerde yardımcı teknik eleman olarak bulunur.

Bölümden mezun olup çalışmaya başlayan perfüzyonist sadece kalp, damar, akciğer ameliyatlarında değil, karaciğer nakli esnasında kan dolaşımını sağlayan makine ile kullanmasını bilir. Ayrıca diyaliz makinesine korunmasına ve çalıştırmasını bilir. Perfüzyon teknikleri bilen tekniker hastanelerin çoğunda çalışır.

Perfüzyon teknikleri bölümü niçin okunmalı

Gelecekte işsizlik sıkıntısı çekmek istemeyenler, sağlık alanında kısa yoldan bir meslek edinmek istiyorsan perfüzyon teknikeri olarak rahatlıkla iş bulma imkanına sahiptir. Çünkü ameliyatlar her geçen gün artıyor, hastanelerde ameliyat sırasına girmiş insanlar gün geçtikçe çoğalıyor. Bütün bu ameliyat öncesi ve sonrası kalp damar cerrahı ya da anestezist uzman hekim gözetiminde çalışmak isteyenler bu bölümü rahatlıkla okuyabilir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Geçen Sene Çok Kazandıran Meslekler

Dolaşım sorunu olan hastaların iyileştirilmesine yönelik ameliyat öncesi ve sonrasında perfüzyon uygulama görevi bulunan perfüzyonist açığı her daim olacaktır. Üstelik işini severek ve bilinçli bir şekilde yapanlar yüksek profilli hastanelerde dolgun maaşla iş imkanı yakalayabilir.

Kimler perfüzyonist olmalıdır

Perfüzyon teknikeri olmak için sabırlı dirayetli Korkusuz Titiz sorumluluk alabilen kişiler tercih edilir çünkü Uzun süre ayakta kalma ihtimali yüksektir. Bedenen güçlü yapılı, sağlam karakterli kişiler perfüzyon teknikeri olmak için ideal seçimdir. Ayrıca fen bilimlerine ilgi duymalı, titiz olmalı, insanlarla iletişimi gelişmiş olmalıdır. Öğrenmeye açık, el göz koordinasyonu gelişkin, yeniliklere açık, teknolojiyi yakından takip eden kişiler olmalıdır.

Bütün bu özelliklerin yanında sakin kalabilen bir kişilik sahibi olmalıdır.

Perfüzyon teknikeri iş olanağı

Nasıl perfüzyon teknikeri olunur

Eğitim süresi 2 yıl olan sağlık meslek yüksek okullarına bağlı perfüzyon teknikleri bölümünü kazanmak şart. Bunun için eğitim dili Türkçe olan, isteğe bağlı hazırlık bölümü bulunan vakıf ya da devlet üniversitelerinde eğitim görülmelidir. Tabii ki lise eğitiminden sonra girilecek olan ÖSYM sınavında yeterli TYT taban puanı alınmalıdır.

Perfüzyon teknikleri bölümü taban puanı başarı sıralaması

Oldukça yaygın bir eğitim ağı dikkat çekmektedir. Başta vakıf üniversiteleri bu bölüme yoğun ilgi göstermiş. Çoğunda indirimli, burslu eğitim görme ihtimali mevcuttur. Özel üniversitelerin çoğunda kontenjanlar dolmamış. Genelde %50 ve üzeri indirim bursu sağlayan vakıf üniversitelerinde kayıtlar yaptırılmış.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Okul Öncesi Öğretmeni kimdir ne iş yapar?

Devlet üniversitelerinde perfüzyon teknikleri bölümü en düşük taban puanı Harran Üniversitesi olarak dikkat çekmektedir. Yaklaşık 290 puan civarında TYT puanı olanlar bölümde okuma şansı yakalamıştır. Ayrıca en yüksek devlet üniversitesi başarı sıralaması yine Harran Üniversitesi olarak kayıtlara geçmiştir. Bu da 454000 başarı sıralaması anlamına gelmektedir.

Perfüzyon teknikeri çalışma ortamı

Perfüzyon teknikleri bölümü iş imkanları

Programdan başarıyla mezun olan gençler başta devlet hastaneleri ve üniversite hastaneleri olmak üzere geniş bir sağlık yelpazesinde iş imkanına sahiptirler. Ayrıca özel hastanelerin ameliyathanesi. yoğun bakım üniteleri ile diyaliz merkezlerinde çalışma iş bulma imkanı mevcuttur.

Bölümden mezun olanlara perfüzyon teknikeri ünvanı verilir. Önlisans diploması ile mezun olan öğrenciler istemeleri halinde meslekte ilerleyebilir. DGS sonucunda Sağlık Hizmetleri, hemşirelik, perfüzyon bölümlerinin 4 yıllık lisans bölümlerinde okuyup yükselebilirler. Her iki ihtimalde de mezunların çalışma alanları sağlık kuruluşları olacaktır.

Resmi ya da özel kurum ve kuruluşlarda hatta yurtdışından desteklenen bilimsel araştırmalarda da perfüzyon teknikleri olarak çalışabilmektedirler.

Eğitim alternatifleri oldukça fazladır. Bazı üniversiteler ikinci eğitim görme şansı da tanımaktadır. Burslu, örgün, ikinci öğretim gibi alternatifleriyle perfüzyon teknikleri programı son yılların en çok tercih edilen 2 yıllık Önlisans bölümleri arasına girmeye aday gözükmektedir.

Perfüzyon teknikleri bölümünde okutulan dersler

Temel anatomi ve fizyoloji, biyokimya, temel mikrobiyoloji, sterilizasyon esasları ve yöntemleri, dolaşım ve solunum fizyolojisi, kalp destek sistemleri, yetişkin perfüzyonu, İngilizce, pozitif psikoloji ve iletişim becerileri, hastalarda perfüzyon kardiyopulmoner bypass, ilkyardım, kardiyovasküler hastalıklar ve ekstracorporal, sağlık hukuku, enfeksiyon hastalıkları, yaşam desteği ve monitorizasyon, kardiyak anestezi, meslek etiği

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Yükselen Değer Ümraniye Ek İş Çözümleri

Perfüzyon teknikeri maaşı

Bildiğiniz gibi Sağlık Bilimleri üzerine eğitim veren programlar yoğun ilgi görmeye başladı. Sebebi de gelecekte işsizlik sorunu yaşartmaması diyebiliriz. Durum böyle olunca da perfüzyon teknikerliği hakkında detaylı bilgi edinmek isteyen kişi sayısı giderek artıyor.

Siteniz perfüzyon teknikleri bölümü mezunlarının öncesi, sonrası ve sonrasında hangi bilgilere sahip olması gerektiği konusunda araştırmalar yaptı. Yapılan değerlendirmeler sonucunda kısa öz bilgileri sizlerle paylaştı.

Şimdi de perfüzyon teknikleri maaşı ne kadar, emeğin karşılığı veriyor mu anlatmaya çalışalım. Devlet hastanelerinden tekniker ünvanı ile çalışanlar asgari ücretin iki katı civarında maaş sahibi olmaktadır. Buna karşılık özel sağlık kuruluşlarında perfüzyon teknikeri olarak işe başlayanların maaşı önce asgari ücret düzeyinde, sonrasında da verilen emek, kurumun standartları ve kurumsallığı belirleyici olmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Kredi ile Alınan Ev (Konut) Satılır mı? başlıklı makalemizde banka ipotekli ev satın alınır mı, ipotekli ev satın alınır mı ve ipotekli konut satılır mı hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

2 yorum

  1. Perfuzyon teknikleri hakkinda cok guzel bilgiler verilmis ama isin doğru tarafida soylenmeli ben 2016 mezunuyum ve perfuzyon teknikleri diplamam var hicbir sekilde ne devlette ne özelde calisabiliyoruz calisilmasi durumunda saglik bakani is addine son veriyor ve 4 senedir hicbirsey yapamiyoruz onca mucadelelere ragmen sesimizi duyuramiyoruz aslinda duymak istemiyorlar onca emeklerle okuduk hepsi bosa gitti bizim isimizi biyologlar hemsireler ve sertifika ile yapanlar var lutfen bir bilgi verirken insanlarin gozunde cok cazip hale getirmek degilde dogrularla anlatmak daha iyi olacaktir keske suan isimi yapabilseydim asgari ucret almaya raziydim cunku ben severek okudum severek yapiyordum ne yazik ki hepsi bosa gitti

    • Merhaba,
      Biz eğitm veren okulların verdiği bilgilere dayanarak paylaşımlar yapıyoruz.En doğru bilgiyi sizin gibi okulundan mezun olup sonrasında yaşananları geribildirimde bulunanlardan öğreneceğiz. Bu fırsatı da herkese veriyoruz. Sizin adınıza üzüldük.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?