Pes Etmeyen Aslan

Pes Etmeyen Aslan

Savananın derinliklerinde mutlu yaşayan bir aslan ailesi varmış. Anne aslan, baba aslanla birlikte avlanır, avladıklarını üç küçük yavrusuyla beraber yerlermiş. Ama bazı avlarında başarısız olurlarmış. Fakat bu başarısızlık uzun sürmezmiş. Pes etmeyerek avlanmaya devam ederlermiş. Aile ile birlikte geçirilen bu güzel ve mutlu günler birbirini izliyormuş. Demek isterdim. Ama o günler geride kalmıştı. Bir ilkbahar […]

Savananın derinliklerinde mutlu yaşayan bir aslan ailesi varmış. Anne aslan, baba aslanla birlikte avlanır, avladıklarını üç küçük yavrusuyla beraber yerlermiş. Ama bazı avlarında başarısız olurlarmış. Fakat bu başarısızlık uzun sürmezmiş. Pes etmeyerek avlanmaya devam ederlermiş.

Aile ile birlikte geçirilen bu güzel ve mutlu günler birbirini izliyormuş. Demek isterdim. Ama o günler geride kalmıştı. Bir ilkbahar sabahında bazı insanlar savanaya gelmiş, sürünün lideri olan baba aslan Cesur’u evinden ve ailesinden ayırmıştı. Cesur, bayıltılarak hayvanat bahçesine getirilmişti.

Cesur, ayıldığında kendini bir kafeste bulmuştu. Burası onun ve ailesinin yaşadığı yerden çok farklıymış. Üstelik , yalnız kalmıştı. O yüzden, çok mutsuzmuş. Ailesini çok özlüyormuş ve onları düşündükçe gizli gizli ağlıyormuş. Aklından sık sık “ Acaba sürüm güvende mi ? Ailem yeterince yiyecek bulabiliyor mu ? ” diye geçiriyormuş.

             Ailesinden ayrı kalmak dışında Cesur’u üzen bir diğer şey de hayvanat bahçesinde kendisine ayrılan bölümün dışına çıkamamakmış. Cesur, ayrıca hayvanat bahçesine sürekli gelen ziyaretçilerden de bıkıp usanmıştı.

            Cesur’un hayvanat bahçesindeki en yakın komşusu yan bölmede yaşayan devekuşu Uzun Boyun’muş.

        Görünüşe bakılırsa Uzun Boyun, hayvanat bahçesinde yaşamaktan pek  memnunmuş. Çünkü Uzun Boyun yıllardır ailesinden uzakta yaşıyormuş. Uzun Boyun, henüz yavruyken hayvanat bahçesi sahipleri onu da ailesinden ayırıp hayvanat bahçesine getirmişler.

CESUR ASLAN

         Günlerden bir gün Uzun Boyun, aslan Cesur’a sormuş:

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Ayakkabı Cilasının Esrarı


– Neden yemeğini yemedin? Yoksa geçen gün konuştuğumuz konu mu geldi aklına?


Aslan Cesur iç çekerek cevap vermiş Uzun Boyun’a:

 – Bu konu aklımdan hiç çıkmıyor ki. Acaba ailem güvende mi, yavrularım yeterince yiyecek yiyebiliyorlar mı diye sık sık düşünüyorum.

Uzun boyun:

– Ben ailemi düşünmeyi bıraktım artık. Yıllardır burada yaşıyorum. Zamanla buradaki hayatıma alışmaya başladım. Sınırlı bir alanda yaşıyorum ama yiyecek bulmak gibi bir derdim yok, demiş.


– Özgür olmak istemez miydin?, diye sormuş aslan Cesur.


– İsterdim. Ama  böyle bir imkânım yok, demiş Uzun Boyun.


– Ben bir yolunu bulup buradan mutlaka gideceğim. Özgürlüğüme kavuşuncaya kadar da asla pes etmeyeceğim, demiş aslan.

– Peki bunu nasıl yapacaksın?, diye merakla sormuş Uzun Boyun.

– Aklımda güzel bir plan var, demiş aslan Cesur.

          O günden sonra Cesur, bakıcısının getirdiği hiçbir yemeği yememiş. Mecbur kalmadıkça da hayvanat bahçesi ziyaretçilerine tepki vermemiş. Bu durumu Cesur’un bakıcısı fark etmiş. Aslanın mutsuz hali uzaktan bile anlaşılıyormuş. Çünkü Cesur, yemek yemeyi bıraktığı için çok zayıflamış. Aslanın bu hali, devekuşu Uzun Boyun’u da çok üzüyormuş:

– Arkadaşım, bu inadından vazgeç artık. Buradaki şartlara alışmaya çalış. Ailen kendi başının çaresine bakıyordur, demiş.

Mutsuz aslan Cesur, büyük bir umutla cevap vermiş:

–  Ben bu yola baş koydum. Ne olursa olsun kararımdan dönmeyeceğim. Özgürlüğüme kavuşup ailemi bulacağım, demiş.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Ataol Behramoğlu Kim

İlerleyen günlerde aslan, yine aynı şekilde davranarak gelen hiçbir yemeği yememiş. Cesur’un bakıcısı onun aç kalmasına daha fazla dayanamayıp bu durumu hayvanat bahçesinin veterinerine iletmiş. Veteriner hemen gelip Cesur’u muayene etmiş. Muayene sonucunda veteriner, aslanda hiçbir sağlık sorunu bulamamış. Veteriner şöyle demiş:

–  Cesur epey zayıflamış. Sanırım burada yaşamaktan dolayı çok mutsuz. Eğer yemek yememeye devam ederse onu kaybedebiliriz, demiş.

Cesur’un bakıcısı ve veteriner bu durumu hayvanat bahçesi yetkililerine iletmişler. Yetkililer, Cesur’un mutsuzluğuna son verip onu yıllar önce aldıkları savanaya bırakma kararı vermişler.

Doğduğu topraklara gelmek, Cesur’un keyfini yerine getirmiş. Cesur, savanayı çok özlediğini fark ederek etrafta özgürce koşmaya başlamış. “İyi ki pes etmedim. Kararlı davranarak özgürlüğüme tekrar kavuştum.” diye geçirmiş aklından. Cesur’un bundan sonraki amacı, ailesini bulmak ve onlarla birlikte mesut yaşamakmış.

Hikaye adı: Pes Etmeyen Aslan

Yazar : Ela KARŞIYAKALI

Diğer yazısı : Ela Rüya Geminde

Bir önceki yazımız olan Berbat 2 Buluş; Cips ve Cola başlıklı makalemizde Cola nasıl bulundu?, George Crum ve Patates cipsi nasıl icat edildi? hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

2 yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?