Peyzaj ve Süs Bitkileri Bölümü Hakkında Ayrıntılı Bilgi

Peyzaj ve Süs Bitkileri Bölümü Hakkında Ayrıntılı Bilgi

Peyzaj ve süs bitkileri teknikeri nasıl olunur 2 yıllık önlisans programı bulunan devlet üniversitelerinin peyzaj ve süs bitkileri bölümü örgün olarak başarı ile tamamlanmalıdır. Bitirenlere tekniker önlisans diploması verilir. Bu belge ile meslekle alakalı görevlerin verilebileceği yerlerde istihdam fırsatı yakalayabilir. Lise eğitimi tamamlandıktan sonra temel yeterlilik testinin ilgili bölüm için gerekli olan taban puanlarını ya […]

Peyzaj ve süs bitkileri teknikeri nasıl olunur

2 yıllık önlisans programı bulunan devlet üniversitelerinin peyzaj ve süs bitkileri bölümü örgün olarak başarı ile tamamlanmalıdır. Bitirenlere tekniker önlisans diploması verilir. Bu belge ile meslekle alakalı görevlerin verilebileceği yerlerde istihdam fırsatı yakalayabilir. Lise eğitimi tamamlandıktan sonra temel yeterlilik testinin ilgili bölüm için gerekli olan taban puanlarını ya da başarı sıralamasını yakalayanlar bölüme giriş yapabilir.

Herkes matematik, fen, edebiyat, bilgisayar, teknoloji okumak zorunda değildir. İnsanın doğası gereği ilgilendiği alanda yürümesi en ideal olanıdır. Zaten zeka bilimcileri de doğru olanın bu şekilde olması gerektiği yönündedir. Yani tek bir tane zeka türü yok. Yapılan son değerlendirmelere ışığında İnsanlar 8 zeka grubuna ayrılmaktadır. Bunlardan birisi de doğa zekasıdır. Toprak-bitki bahçe-park ,ağaç seven insanlar kendi istikametinde yol alması doğru olandır.

Peyzaj ve süs bitkileri

Peyzaj ve Süs Bitkileri Bölümünü hangi şehirlerde okuyabilirsiniz

Samsun, Diyarbakır, Kocaeli, İzmir, Sakarya, Muğla, Bursa, Aydın, Bartın, Bilecik, Bingöl, Çanakkale, Gaziantep, Konya, Van, Yalova alternatifler arasındadır.

Peyzaj ve Süs Bitkileri Bölümü İş imkanları çalışma alanları

Okuldan mezun olan öğrencilerin nerede çalışabileceklerine yönelik düşünceleri mutlaka vardır. Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı’na bağlı olan ziraat müdürlüklerinde, kamu teşekküllerinde, belediyelerde istihdam olanağı mevcuttur.

Ayrıca oteller, özel malikaneler gibi düzenleme gereken alanlarda istihdam olanağı mevcuttur. Dolgun maaşla çalışabilecek insanlara mutlaka iş verecek kişiler olacaktır. Yeter ki işin hakkını veriniz.

Alternatif oldukça fazladır. Kamu kurum kuruluşlarında peyzaj çalışmalarının uygulamalarında çalışma fırsatı olduğu gibi, sera üretim çalışmalarında da mekanların düzenlenmesi ya da süs bitkilerinin köklendirilmesi çalışmalarında kendine iş verilebilir. Süs bitkilerin yetiştirilmesi aşamasında, karşılaşılan sorunların giderilmesinde kendisine iş fırsatı doğar.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Ek İş Yaparak Para Kazanmak Mümkün mü?

Peyzaj ve süs bitkileri bölümü taban puanları başarı sıralaması

Devlete ait olan üniversitelerin peyzaj ve süs bitkileri bölümü taban puanları oldukça düşüktür. Hatta üniversitelerin çoğunda bu bölüm maalesef yeterli ilgiyi görmediği için dolmuyor. Ancak siz görüntüye, manzaraya çiçeklere, ağaçlara, bahçelere, parklara ilgili iseniz sizin için büyük bir avantaj olarak düşünülebilir.

Peyzaj ve süs bitkileri puanları

Peyzaj ve süs bitkileri başarı sıralaması ya da taban puanlarını yazmaya gerek duymuyoruz. Çünkü çok fazla ilgi görmüyor. Alabileceğiniz en düşük puan bile size bu bölümde okuma imkanı tanıyor.

Peyzaj ve süs bitkileri teknikeri ne iş yapar

Yerel yönetimler sınırları içerisinde park ve bahçe düzenlemesinin yapılması, gerekli durumlarda onarım ve bakım işlerinin yapılması. Yetiştirilecek her türlü süs bitkilerinin pazarlanması, korunması gibi işlemleri yapan kişiye süs bitkileri teknikeri ya da peyzaj teknikeri adı verilmektedir.

Yaptığı işler, mesleğin adında gizlidir. Yani düzenleme, bitkilerin yetiştirilmesi, onarım, bakım, işlenmesi, korunması, yetiştirilmesi gibi faaliyetlerdir. Yine de kısaca peyzaj ve süs bitkileri teknikerinin yaptığı işleri özetleyelim;

Peyzaj ve süs bitkileri teknikeri kimdir

Peyzaj yapılacak alanda keşif ya da çizim yapar. Peyzajla alakalı çalışmalarda yer alır. Bunlar; süs havuzu gibi görsel uygulamalar olabilir. Bunların denetlenmesi, donatılarının, kontrol edilmesi gibi işlerdir.

Kamu kuruluşlarında bulunan peyzaj çalışmalarında hakediş dosyalarının hazırlanmasında görev alır. Peyzaj uygulaması olarak kabul edilen ağaççık, ağaç, çok yıllık bitkiler, yıllık bitkiler, çalılıklar üretmek, bakımlarını yapmak; bunlarla ilgili zararlıların mücadelesiyle destek olmak. Bitkilerin üretim ve hasat işlemlerinde satış işlemlerinde görev almak. Eğer arazide kendisine bir görev verilirse çalışmalarda işçilerin yönlendirilmesi puantajların tutulması gibi işleri de yapar.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Otelcilikte En Çok Aranan Eleman ve Pozisyonlar

Peyzaj ve süs bitkileri öğrendiği pratik bilgileri uygulayarak sorunların giderilmesine katkı sağlar. İki aşamalı iş olanağı mevcuttur. Birincisi ofis ortamında proje çizim işleri, diğeri de arazi çalışmalarında bizzat bitkisel üretim, bakım, kontrol işlerinde yer alabilir.

Ayrıca arazinin hazırlanması aşamasında beton dökme, taş döşetme benzeri işlerde de kendisinden destek alınabilir. Çalışma ortamları Yerine göre rahat, yerine göre tozlu, çamurlu, rahatsız edici ıslak ve gürültülü yerler olabilir.

Son yıllarda bankalar, dershaneler, oteller, spor tesisleri yeşil alanın önemini kavradığı için bu meslek erbabına ihtiyaç duymaktadır. Ziraat mühendisi, peyzaj mimarı ile iletişim halinde kalarak kendisine verilen görevleri icra eder.

Kimler peyzaj ve süs bitkileri teknikeri olmalıdır

Doğayla iç içe olan, bitkileri yetiştirmeyi seven, tabiata ilgi duyan, bitkilerle haşır neşir olan insanlar ilk akla gelenlerdir. Ancak proje çizim aşamasında ya da sorunların giderilmesine yönelik çalışmalarda insanlarla diyalog kurması gerektiği için sosyal yönden gelişmiş insanların bu bölümü tercih etmesi gerektiğini düşünüyoruz.

Peyzaj ve süs bitkileri teknikeri

Peyzaj ve süs bitkileri teknikeri maaşı

Hizmet alınacak sektör kamu kurum-kuruluşları, belediyeler, oteller, spor tesisleri, hastaneler gibi geniş bir alanda olunca, peyzaj teknikerinin maaşı çalışacağı yere göre değişiklik arz edecektir. Bir kamu teşekkülünde istihdam yakalayıp çalışanlar diğerlerine nazaran daha yüksek ödeme alacaktır.

Özel yerlerde çalışıp emek harcayan süs bitkileri teknikeri kendine duyulan ihtiyaç oranında kazanç elde edecektir. Bunu da asgari ücret ile karşılaştığımız zaman yaklaşık iki katı civarında bir maaş ödemesi alabilir. Bu durum biraz da hizmet verilen işletmenin kurumun-kuruluşun şirketin sahibi müdürü ile doğrudan orantılıdır. Yani güzel bir görünüm sunarsanız herkes sizin ortaya koyduğunuz esere saygı duyar ve maaşıızı da yükseltir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Prefabrik Yapılar Yoğun İlgi Görüyor

Meslekte ilerleme

Peyzaj ve süs bitkileri teknikeri dikey geçiş sınavı neticesinde peyzaj mimarlığı, orman mühendisliği, kentsel tasarım ve peyzaj mimarlığı, peyzaj bahçe bitkileri üretimi ve pazarlaması, bahçe bitkileri programlarına geçiş hakkına sahiptir. Bu programların taban puanlarını geçenler lisans düzeyinde eğitim alarak meslekte ilerleyebilirler.

Peyzaj ve süs bitkileri bölümü hakkında son olarak söyleyeceklerimiz şunlardır; Bölümden mezun olanlar mimari büro, inşaat şirketleri, peyzaj ile ilgili işverenlerle iş birliği yapar. Bölümde okumak çok zor değil. İş imkanı daha çok özel sektörde aranmalıdır. İlBank’ın Tarımsal Araştırma Enstitüsünde, fidanlıklarda, belediyelerde, süs bitkisi yetiştiren seralarda, peyzaj hizmeti veren firmalarda iş olanakları mevcuttur.

Bir önceki yazımız olan Satış Ortaklığından Nasıl Para Kazanılır başlıklı makalemizde Satış ortaklığı sistemi nasıl işler ve Satış ortaklığı sisteminden kar etmek hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?