Pilav Dükkanı Açma Fikri

Pilav Dükkanı Açma Fikri

Kısa süre içerisinde tüketilmesi, ucuz olması yanı sıra doyuruculuğu ve en önemlisi bizim kültürümüze özgü oluşu ile tavuklu pilav, nohutlu pilav, kuru fasulyeli pilav ve benzerleri bizim vazgeçemediğimiz sokak lezzetleri arasındadır. Kültürün devam ettirilmesi, beraberinde aileyi geçindirmek, ayaküstü atıştırma yapmak isteyenlerin bu lezzetten mahrum etmemek ve diğer gerekçelerle pilav dükkanı açma fikrini araştıranlara rehberlik amacıyla […]

Kısa süre içerisinde tüketilmesi, ucuz olması yanı sıra doyuruculuğu ve en önemlisi bizim kültürümüze özgü oluşu ile tavuklu pilav, nohutlu pilav, kuru fasulyeli pilav ve benzerleri bizim vazgeçemediğimiz sokak lezzetleri arasındadır. Kültürün devam ettirilmesi, beraberinde aileyi geçindirmek, ayaküstü atıştırma yapmak isteyenlerin bu lezzetten mahrum etmemek ve diğer gerekçelerle pilav dükkanı açma fikrini araştıranlara rehberlik amacıyla bu yazıyı hazırladık.

Bilirsiniz, küçük büyük herkes ekonomik olması ve doyuruculuğu sebebiyle mutlaka yemeklerin yanında veya tek başına pilav yemeye bayılırız. Ülkemizde sevmeyen insan zor çıkar. İster sokak satıcısı olarak, isterseniz bir mekan açarak bu güzel kültürü yaşatmak, beraberinde bir iş yeri sahibi olup kazanç sağlamak isterseniz vereceğimiz ipuçlarını dikkate almanızı tavsiye ederiz.

Özverili biriyseniz, yani yorulmayan, gece-gündüz, erken saat-geç saat, sokak sokak dolaşma şartların peşinen kabul ediyorsanız o zaman tam da sizin aradığınız bir işletme fikrine kulaç açabilirsiniz. Unutmayalım ki hiçbir işletme küçümsenmemeli. Önemli olan, özgün tasarımlar ortaya koyarak farklı menüler çıkararak insanların damak tatlarına hitap ederek, yeni bir konsept ile büyük bir işletmeye doğru yelken açmak.

Zamanla işletmenizi büyüterek zincir oluşturup bayilik bile verebilirsiniz. Şimdilerin büyük firmaları özellikle gıda sektöründe olanlar, geçmiş dönemlerde küçücük bir dükkanda başladıklarını size ilham vermek için hatırlatabiliriz. Ramiz Köfte, Köfteci Yusuf… örneğinde olduğu gibi küçük bir dükkanda başlayan yolculuk bugün inanılmaz bir faaliyet içerisine soktu. Neden siz de benzerini yapamıyasınız. Bu, sadece bir etli pilav, nohutlu pilav veya tavuklu pilav dükkanı açma fikri olarak tasavvur edilmemeli, yerine göre önemli bir temelin kazması vuruluyormuş gibi düşünülmelidir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  İşletmeler İçin Başarıya Giden Yol

Tekrar tekrar söylüyoruz, mevcutlardan farklı olmak şartı ile temiz, titiz, lezzetli sunumlar ve beraberinde güleryüz sizleri zirveye taşıyabilir.

‘Pilav’ deyip, ezmeyin!

Küçük bir işletme açarak ufak ufak kazanç peşindeyseniz ve insanların damak tadına hitap etmek istiyorsanız etli pilav dükkanı açma fikrini beğenebilirsiniz. İsterseniz sonrasında işlerinizi büyüterek gelirinizi artırabilirsiniz. Aile işletmesi niteliğinde yapacağınız işte lezzetinden ödün vermeyeceksiniz. Benzer bir fikir kahvaltı evi-salonu açmak da düşünülebilir.

Pilav dükkanı açma fikri size başlangıçta istediğiniz kadar gelir sağlamayabilir. Çünkü sizlerin de bildiği gibi yer edinmek, damak tadı oluşturmak, beğenilmek kolay değildir. Ancak bu işler belli süre içerisinde olur. Sabırlı olmanın sebat etmeniz sonucunda küçük bir sermaye ile ailemizin geçimini sağlayacak bir dükkan açabilirsiniz.

tavuklu pilav dükkanı açma

Her sektörde olduğu gibi dükkan için yer seçimi çok önemlidir. Satışınızın artmasında yüzde 40-50 civarında etki edecek olan yer seçimi para kazanmanızı doğrudan etkileyecektir. İkinci önemli etken ise samimiyet, sevgi ve bunun sonucunda ortaya çıkacak damak tadıdır.

Pilav turşusuz olmaz!

Pilav, kültürümüzün en önemli damak tatları arasındadır. Üzerine organik tavuk etlerinden koyarsanız ya da tavuk suyu ile pişirirseniz lezzetine diyecek olmaz. Dükkanınızı biraz renklendirebilirsiniz. Pilav turşusuz olmaz. Kendi yapımınız olan turşular ile menüyü renklendirebilirsiniz. İçecek olarak da şalgam suyu, ayran veya yine kendi el yapımı hoşaf olmazsa olmaz.

Etli pilav dükkanı açma fikrinize sıcak bakan insanlar tat alıp size oldukça fazla para bırakabilir. Karın doyurmak maksatlı olmasa da açlığı gidermek için insanlar pilav tercih etmektedir. Sokaklarda üç tekerlekli arabalar üzerinde ya da küçük ticari araçlarla pilav satan insanların iyi para kazandığını hatırlatalım. Siz gezmeden sabit bir noktadan pilav dükkanı açarak para kar yapabilirsiniz.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Yaşlı Hasta Bakım Elemanı Kimdir, Görevleri Nelerdir

Tavuk pilav işi yapmak fazla bir maliyet gerektirmez. En çok kullanacağınız malzeme pirinç olacaktır. Toptan olarak satın alırsanız fazla etkilenmezsiniz. Yaz mevsiminde organik olarak temin edilecek sebze meyvelerden turşu yapabilirsiniz. Kendiniz yapamazsanız birilerine verebilirsiniz. Böylece pilav hazır demektir.

Tavuk, nohut ve kuru fasulye

Alternatif olarak yanına nohut, kuru fasulye pişirmeniz gerekiyor. İnsanlar tavuklu pilav yanında sade pilav isteyebilir. Menüye biraz isterseniz nohut ve kuru fasulye ilave edebilirsiniz, böylece kazancınız çoğalır.

Çatal, kaşık, bardak, tabak gibi malzemeleri saymıyoruz. Bunları istediğiniz yerden rahatlıkla uygun fiyata temin edebilirsiniz. Eğer kendinize özgü bir damak tadı oluşturursanız müşterileriniz sizden asla asla vazgeçemez. Böylece küçük bir dükkandan büyük şirketlere geçiş yapabilirsiniz.

Pilavcı dükkanı açmaya niyetlenenlerin unutmaması gereken en önemli konular; müşterilerinize güler yüzlü davranmak, samimi olmak, taze ürün sunmaktır. Günü kurtarmak için çalışırsanız müşterileriniz birer birer kaybolur, etli ya da nohutlu pilav dükkanınızı kapatmak zorunda kalırsınız!

Bir önceki yazımız olan Çeviri Yaparak Para Kazanmak başlıklı makalemizde Çeviri ajansı açmak, Çeviri işinden gelir elde etme ve kitap çevirme işi hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?