Pilot Olmak İçin Neler Gerekir

Pilot Olmak İçin Neler Gerekir

 PİLOT KİMDİR NE İŞ YAPAR Günümüzde özel hava yolu şirketlerinin sayısının artması ve bunun sonucunda da uçak sayısına bağlı olarak pilot ihtiyacı günden güne artarak pilotluk mesleğinin daha cazip bir duruma gelmesi sonucunda herkes pilotluğun çok kolay ulaşılabilecek bir meslek olduğunu düşünmeye başlamıştır. Bu algının nedenlerinden biri de Türkiye’de çok kısa sürede iş garantili açılan […]

 PİLOT KİMDİR NE İŞ YAPAR

Günümüzde özel hava yolu şirketlerinin sayısının artması ve bunun sonucunda da uçak sayısına bağlı olarak pilot ihtiyacı günden güne artarak pilotluk mesleğinin daha cazip bir duruma gelmesi sonucunda herkes pilotluğun çok kolay ulaşılabilecek bir meslek olduğunu düşünmeye başlamıştır.

Bu algının nedenlerinden biri de Türkiye’de çok kısa sürede iş garantili açılan ve saman alevi gibi sönen, yok olan pilot okullarından kaynaklanmaktadır. Aslında her şey pilot okullarının insanlara yönelik oluşturduğu bu yanlış algıdan kaynaklanmaktadır. Pilot vaadi veren dünyada herhangi bir eğitim kurumu olmadığı gibi iş garantisi olan pilot okulları da insanların gözünü boyamak için başka bir şey yapmamaktır. Bazı pilot okulları iş garantisi dese de aslında eğitim sonunda sizin karakteriniz, bilgi ve becerileriniz iş verilip verilmeyeceğini belirleyecek. Bütün bunlararakarar verecek siz olduğunuz için pilot okullarına vereceğiniz fahiş fiyattaki eğitim ücretlerinin olmaması için iyi bir pilot okulu araştırmanın çok önemli olduğunu herkesin bilmesi gerekir.

pilotluk aşamaları

PİLOT OLMANIN İLK ŞARTI

Sivil hava yolları sayısı ve buna paralel olarak uçak sayısının artması sonucunda oluşan pilot açığını gidermek amacıyla yetiştirecek pilot adaylarının, artan uçak sayısı ve hava yolu firmalarının hava trafiğine uyum sağlayabilecek yeterlilikte, tecrübeli, iletişim becerisi yüksek, ingilizce diline hakim, en önemlisi de karakteri düzgün kişilerin pilot olabileceğini peşinen söylemek gerekir.
Türkiye’de  pilotluk görevi yapan insanlar Avrupa’nın birçok ülkesinde 4 havalimanına iniş kalkış yapar ve havalimanlarında aletli iniş koşulları ne gerektiriyorsa prosedüre uyarak iniş yapmaktadırlar.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Maliye bölümü hakkında bilinmesi gerekenler

KİMLER PİLOT OLABİLİR

Pilot olmak için öncelikle bilmeniz gerekenler şunlardır; kişisel karakteri oturmuş, kibirli olmayan, kuralları harfiyen uygulayan, asla tesadüflere yer vermeyen, asla yalan söylemeyen, ‘benim her yaptığım doğrudur’ düşüncesini kafasından söken insanların pilot olmak için birinci şartı yerine getirmiş sayıldıklarını unutmayın. Bu saydıklarımızı tam manada taşımıyorsanız boşuna sertifika almak için tonlarca para dökmenize gerek yoktur.

İkinci olarak, havacılık ingilizcesi adı verilen teste gerek vardır. Bu testten en az 4 almanız gerekmektedir ki eğer bunu başaramazsınız pilotluk eğitimi almadan önce bir okulda havacılık ingilizcesi kursunu tamamlamanız tavsiye edilir.
İngilizceyi de başardıktan sonra eğitim almak için iyi bir okul seçmeniz gerekmektedir. İyi eğitim veren pilot okulları genelde Amerika’da bulunduğu için yine de çalıştığınız okulların lisanslı bir okul olması gerektiğini, yani Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün yayımladığı kararnameye göre EASA/JAA lisansı olmayan yabancı ve Türk pilotlarının geçerliliği sadece bir yıl olacağı için, eğitim alacağınız pilot okulu lisansının mutlaka EASA /JAA olmasına dikkat ediniz.

İyi bir okulu da seçtiğinizi varsayalım. Bu okulda en az 208 saatlik bir uçuş süresi ve 650 saatlik yer dersi almanız gerektiğini unutmayın. Fakat 208 saat dersi aldıktan sonra kursu bitireceğiniz anlamına gelmez, öncelikle ilk alacağınız lisans için 35 saat uçuş yapmanız gerekir. Bu uçuşlar esnasında kullanmanız gereken havacılık ingilizcesi içinde yerine göre bin lira ile 2 bin 500 lira arasında online ingilizce dersi almak ve ücreti ödemeniz gerekmektedir.
Bu kursu başarıyla bitiren öğrenciler aletli uçuş adı verilen kursa başlamak zorundadır. Aletli uçuş kursu 3 saat yer dersi kariyerinizin en önemli bölümünü teşkil edeceği için gerçekten başarılı, azimli öğrencilerin bu kursu başarabileceklerini düşünüyoruz. Çünkü dünya çapındaki bütün hava yolu şirketleri 18 bin fit üstü uçuş uçuş yaptıkları için bu kursta da dersleri iyi anlayan, başaran, dolayısıyla kursu geçen öğrenciler çalışmak istedikleri hava yolları firmalarının mülakat sınavlarında büyük ölçüde başarı göstermektedirler. Çünkü hava yolu şirketleri yaptıkları mülakat sınavlarında en çok bu kurs sonucunda elde edilecek başarı ve tecrübelerden sizi sınayacaklardır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Aile ve Tüketici Bilimleri Öğretmeni Ne İş Yapar

Bir sonraki aşamada ise 100 saatlik çok motorlu uçuş reytingi ya da iniş takımı uçuş eğitimi almanız gerekmektedir. Öğrenciler bunun yanında 4 saatlik yer derslerini de alarak bunun bir kısmı gece dersleri, bir kısmı da gündüz dersler şeklinde teorik olarak uygulanmasıyla devam edilir.
Bütün bu eğitim ve kurs sonucunda sahip olan lisanslar sizin pilot olmak için tam olarak yeterli olduğunu söyleyemeyiz. Mutlaka ve mutlaka öncelikle iyi bir kişilik, karakter, irade sahibi olmanız gerekiyor, sonrasında pilotluk için verilen kurslar ve eğitimleri tamamladığınıza dair belgeler gerekiyor, nihayetinde de sizi işe alacak havayolu firmasının sizi mülakat yapması, deneme uçuşu yapması sonucunda gerçek pilot olup olmadığınız kararına varılarak pilotluk aşamalarını tam anlamış olursunuz.

Bir önceki yazımız olan Kredi ile Alınan Ev (Konut) Satılır mı? başlıklı makalemizde banka ipotekli ev satın alınır mı, ipotekli ev satın alınır mı ve ipotekli konut satılır mı hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?