Podolog Kimdir-Podoloji Nedir-İş İmkanları-Maaşı

Podolog Kimdir-Podoloji Nedir-İş İmkanları-Maaşı

Üniversitelerin sağlık eğitimi ile alakalı bölümleri yoğun ilgi görmeye başladı. Buradan hareketle de ihtisaslaşma konusu gündeme geldi. podoloji bölümü insan ayağı ile alakalı bir bölümdür. Yani medikal ayak bakımı yapılan bölüme podoloji adı verilmektedir. Bu alanda ihtisas yapıp hizmet veren kişilere de podolog denilmektedir. Nasıl diş üzerine ihtisas yapıldıysa, göz hekimliği varsa, ayakla ilgili sorunların […]

Üniversitelerin sağlık eğitimi ile alakalı bölümleri yoğun ilgi görmeye başladı. Buradan hareketle de ihtisaslaşma konusu gündeme geldi. podoloji bölümü insan ayağı ile alakalı bir bölümdür. Yani medikal ayak bakımı yapılan bölüme podoloji adı verilmektedir. Bu alanda ihtisas yapıp hizmet veren kişilere de podolog denilmektedir. Nasıl diş üzerine ihtisas yapıldıysa, göz hekimliği varsa, ayakla ilgili sorunların giderilmesine yönelik açılan yeni bölüm podoloji gençlerin dikkatini çekmeye başladı.

Podolog kimdir

Ayakta oluşabilecek her türlü sağlık sorunlarının tedavisine yönelik olarak, aldığı eğitimi insanlar üzerinde uygulayarak hastaların iyileşmesine, ayaktaki sorunların giderilmesine destek olan teknik personeldir. Bildiğiniz gibi ayak bakımı yapan güzellik merkezleri oldukça fazladır. Bu işin bir eğitimden geçirilerek bilinçli bir şekilde yapılmasına karar verildi. Dolayısıyla podoloji bölümü üniversitelerde okutulmaya başlandı.

Podolog kime denir

Podoloji bölümünü bitirenler ne yapar

Eğitimini almış bir podolog şu işlemleri başarıyla yerine getirebilir;

  • Batık tırnak rehabilitasyonu
  • Kalınlaşmış tırnak operasyonu
  • Diyabetik ayak operasyonu
  • Nasırlı ayak tedavisi
  • Mantar hastalığı bakımı ve tedavisi
  • Ayaktaki şekil bozukluğunun rehabilitasyonu
  • Çatlak topuk tedavisi
  • Ayakların bakımı
  • Cerrahi olmayan ortoz bozuklukların bakımı üzerine destek hizmeti verebilir.

Ayak bakımının tarihi ilk çağlara kadar gider. Günümüzde gerekli ilgiyi yavaş yavaş görmeye başlamıştır. Latince kökenli podoloji zaten el ve ayak bakımı yaptıran insanların çok yakından tanıdığı bir terimdir. Kür kelimesi bakım demektir. Pedikür kelimesini mutlaka duymuşsunuzdur. Bu bağlamda bu bölümde ayakla ilgili eğitim verilen bir bölümdür.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  İç Mekan Tasarımı Bölümü Hakkında Merak Edilenler

Kimler podolog olabilir

Güzellik bakım ve sağlık konularına ilgi duyanlar podoloji bölümünde eğitim alabilir. Podoloji; ilk yardım, psikoloji,  araştırma,  tıbbi etik, iletişim  ve halkla ilişkiler  konularıyla paralel olarak  düşünülmelidir.  Dolayısıyla  iş ve sosyal güvenlik,  fizik tedavi,  hastalık bilgisi,  nöroloji, patoloji, ortopedi, biyokimya  gibi alanlarla  ilişkilidir.  Bu saydığımız  alanlarda  ilgisi bulunanlar da  bölümü tercih edebilir.

Özellikle ayak sağlığının korunmasına yönelik yapılan çalışmalarda doktorla işbirliği yapacak olan podolog, hastalıkların önlenmesine yönelik çalışmalar yapacaktır. Dolayısıyla sağlık alanında hizmet veren diğer bireylerle ilişkileri güçlü olacak kişilerin bu bölümü tercih etmesi tavsiye edilir.

Kimler podolog olabilir

Podoloji bölümünde ne öğretilir

Eğitim Kurumları öğrencilerine hem teorik hem de laboratuvar ortamında uygulamaları dersler gösterir. Yaşlı bakım merkezleri, sporcu sağlık merkezleri ile işbirliği yapılarak podoloji biliminin tam manası ile uygulamalı öğretilmesi için çalışılmaktadır.

Nasıl podolog olunur

Üniversitelerde bulunan Sağlık Hizmetleri meslek yüksek okuluna bağlı 2 yıllık podoloji bölümü kazanılarak eğitim hakkı elde edilir. Temel Teterlilik Testinde istenilen taban puanları tutturabilenler diledikleri üniversitenin ilgili bölümüne kayıt yaptırabilir. 2 yıl önlisans eğitimi alanlar podolog olarak ön lisans diplomasına sahip olur. Bu belge ile ilgili ayak bakım merkezlerinde çalışma hakkı elde eder.

Podoloji bölümü taban puanları-başarı sıralaması

Geçtiğimiz yıllarda bütün programlar hemen hemen dolmuşturi Sadece Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi’nde dolmayan paralı bölüm kalmıştır. En düşük podoloji bölümü taban puanı devlet üniversitelerinde 250 puan olarak kayıtlara geçmiştir. Başarı sıralaması olarak da 800 bin civarında bir başarı sıralaması ile ücretsiz eğitime giriş yapılmıştır. Acıbadem Üniversitesi’nde okumak isteyenler en düşük puanla bile buraya giriş yapma hakkını elde edebilir.

Podoloji bölümü başarı sıralaması

Podoloji mezunu ne iş yapar

Ayak sağlığının korunmasına yönelik geliştirici çalışmalarda yer alır. Medikal ayak bakımının yapılması ve eğitiminin verilmesinde rol alır. Sağlıklı bireylerin yetişmesine öncülük eder. Bu bağlamda kendine görev verilmesi durumunda tırnak protez uygulamaları yapar, sargı-bandaj yapabilir. Ayak destekleri ve parmak yastıkları uygulamalarını yapabilir. Nasırların giderilmesi ve tırnak patolojilerinin değerlendirilmesine ve önlenmesine yönelik tedavilerde etkin rol üstlenir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Film-Sinema Yönetmeni Nasıl Olunur Hangi Okulu Okumak Gerekir

Podolog-podoloji iş imkanları

Podoloji bölümünü bitiren mezunlar hangi işleri yapar? Podoloji teknikeri ünvanı alan ve herhangi bir merkezde çalışma hakkı verilen podolog ayakla ilgili her türlü sağlık sorununun giderilmesine yönelik sağlık merkezlerinde iş imkanı yakalar. Bunlar genelde firmaların üretim tesisleri olabileceği gibi yönetim bölümünde de tercih edilebilir.

Fitness ve masaj salonlarında podolog bulunması tercih edilmektedir. Sportif kulüpler özellikle ayakla oynanan Spor branşlarında podolog çalıştırır. Podoloji Bölümü mezunları kendileri ayak sağlık merkezleri açarak çalışmalar yürütme hakkına da sahiptir. Kamu sağlık kurumlarında da iş imkânına sahiptir.

Podolog maaşları ne kadar

Çalıştığı merkez ya da kuruma göre maaş değişkenlik gösterir. Kamu kurumunda çalışacaksa kademe derecesine göre kendisine maaş ödemesi yapılır. Başlangıçta en düşük devlet memur maaşı olarak düşünülebilir. Yaklaşık 1,5 asgari ücret karşılığına tekabül etmektedir.

Özel sağlık kuruluşlarında çalışacak olanlar da verilen hizmet miktarında maaş alır. Başlangıçta asgari ücret düzeyinde olan maaşlar performansa bağlı olarak artacak. Alanında başarılı olan podolog maaşı gittikçe artış gösterecektir .

Yazımızın nihayetinde podoloji bölümü okuyup çalışmayı düşünenlere tavsiyelerimiz Şu olabilir sağlık Bilimleri her daim iş yapar şimdilerde diş protez teknikeri acil ilk ilk yardım fizyoterapi gibi bölümler revaçta olsada zaman değişir ilgi azalır Hem o bölümlerde eğitim alanların sayısı fazla olunca mezun olanlar da iş bulmakta rekabete girer Ancak çok fazla tercih edilmeyen podoloji bölümü mezunları kısa vadede ilgi görmese de uzun vadede ilgi görecek programlar arasına girecektir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Bilgisayar Donanım Teknisyeni Ne İş Yapar

Bir önceki yazımız olan Satış Ortaklığından Nasıl Para Kazanılır başlıklı makalemizde Satış ortaklığı sistemi nasıl işler ve Satış ortaklığı sisteminden kar etmek hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?