Polinomlar Konu Anlatımı

Polinomlar Konu Anlatımı

Öğrencilerin korkulu rüyası haline gelen polinom konusunu sizin seveceğiniz bir şekilde anlatan konu videosunu seyredince hem matematiği seveceksiniz hem de bu konunun düşündüğünüz gibi zor olmadığını öğreneceksiniz. Polinomlar  Polinomları öğrenmek için bu işlemde sık kullanılan kavramları bilmek gerekir. Bu kavramlar sabit terim sabit polinom katsayı derece sıfır polinomu gibi başlıklar altında toplanabilir. Polinom nedir diye sorulduğu zaman […]

Öğrencilerin korkulu rüyası haline gelen polinom konusunu sizin seveceğiniz bir şekilde anlatan konu videosunu seyredince hem matematiği seveceksiniz hem de bu konunun düşündüğünüz gibi zor olmadığını öğreneceksiniz.

Polinomlar 

Polinomları öğrenmek için bu işlemde sık kullanılan kavramları bilmek gerekir. Bu kavramlar sabit terim sabit polinom katsayı derece sıfır polinomu gibi başlıklar altında toplanabilir. Polinom nedir diye sorulduğu zaman polinomun bir sürü cebirsel ifadenin bir araya girmiş haline polinom adı verilmektedir. Bu ifadeler x y gibi bilinmeyenleri içermektedir. Polinomlarda bilinmeyen anlamına gelen x üzerinde her zaman üslü sayıların doğal sayı olması gerekmektedir.

sabit polinom

Polinomlarda en baştaki ifadeye baş terim adı verilmektedir en sonda yer alan termede içinde değişken olmamak şartıyla son ifade eder sabit terim adı verilmektedir diğer ifadeleri ikinci selim sınıfına girmektedir her artı ve eksi arasında bulunan ifadeleri terim dendiğini bilmeniz gerekir. Polinomlar konusunda bilmemiz gerekenler katsayılar toplamı için x gördüğünüz yere bir yazmamız gerekir sabit terimler içinde eksik gördüğünüz yere yazmanız gerekir. Sabit polinom sırrında bilmeniz gereken x olmaması x değişken olduğu için bu sebeple x lerin yok edilmesi gerekir. Polinomlarda her zaman bir sayıya eşit olan polinom vardır. Polinomlar konusunu iyice anlamak için dersi kalem kâğıtla örnek çözümler yaparak takip etmenizi tavsiye ederiz. Bu ders ile ilgili görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Isı - Sıcaklık Konu Anlatımı başlıklı makalemizde ISI VE SICAKLIK KONU ANLATIMI hakkında bilgiler verilmektedir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  CANLILARIN ORTAK ÖZELLİKLERİ

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?