Posta Hizmetleri Bölümü Mezunları Ne Yapar-İş imkanları-Maaşı

Posta Hizmetleri Bölümü Mezunları Ne Yapar-İş imkanları-Maaşı

Kamu Personeli Seçme Sınavı B grubundan ataması gerçekleştirilen posta dağıtıcıları için açılmış bir programdı. Bu programı başarı ile tamamlayanlara posta dağıtıcısı önlisans diploması verilmektedir. Sadece dağıtım değil aynı zamanda muhasebe hesaplarının nasıl yapıldığını da öğrenirler. Posta hizmetleri bölümü mezunu iş imkanları Akla ilk gelen doğal olarak PTT’dir, ancak günümüzde kargo firmaları, bankalar, pazarlama ve kurye […]

Kamu Personeli Seçme Sınavı B grubundan ataması gerçekleştirilen posta dağıtıcıları için açılmış bir programdı. Bu programı başarı ile tamamlayanlara posta dağıtıcısı önlisans diploması verilmektedir. Sadece dağıtım değil aynı zamanda muhasebe hesaplarının nasıl yapıldığını da öğrenirler.

Posta hizmetleri bölümü mezunu iş imkanları

Akla ilk gelen doğal olarak PTT’dir, ancak günümüzde kargo firmaları, bankalar, pazarlama ve kurye hizmetleri gibi oldukça geniş bir sektörde iş imkanı mevcuttur. Gerçekçi bir yaklaşımla söylemek gerekirse, bölümde okuyanlar iş bulmakta biraz zorlanıyor. Sebebi, okunulan bölüm ile alakalı değildir, ülkemizin bu alanda oldukça fazla alternatifi mevcut olmasından kaynaklanır.

Posta hizmetleri mezunları ne iş yapar

Kendine iş imkanı tanınca mesleğin gereği olan dağıtım ve teslimat işlerini yaparlar. Yerine göre hizmet ettiği kurum ya da kuruluşta grafik ve verileri hazırlarlar. Kayıtsız ya da kayıtlı olan gönderilerin dağıtımını yaparlar. Posta hizmetleri programda edindiği bilgi, birikim ve tecrübeleri hizmet ağında hızlı bir şekilde gerçekleştirir. Posta hizmetlerinin hızlı bir şekilde yerine getirilmesine katkı sağlarlar. İnsanlarla iyi bir iletişim kurarak işlerin sevk ve yürütülmesini hızlandırılır.

Posta Hizmetleri Bölümü Mezunları Ne İş Yapar

Kimler posta hizmetleri bölümünün okumalıdır

 • Çözüm odaklı davranış sergileyenler
 • Resmi yazışmalar ve teknikler üzerinde bilgi sahibi olanlar
 • Pazarlama tekniklerine ilgi duyanlar
 • Mikro ve makro iktisada ilgi duyanlar
 • Ticari hayatta hukuki ihtilafların giderilmesine yönelik yürütme becerisi olanlar
 • Özeleştiri yeteneği gelişmiş olanlar
 • Etkili iletişime önem verenler
 • Posta hizmetlerinin geçmişinden günümüze kadar hizmetlerini takip edenler
 • Analitik düşünmeyi sevenler
 • Hizmet sektöründe güçlü iletişim kurabilenler
 • İşletme-kuruluş ve insan faktörüne ilgi duyanlar
 • Gezmeyi, yürümeyi, uzun süre ayakta kalmayı sevenler
 • Olaylara hızlı ve pratik çözüm bulabilenler kişilik
 • Gelişimine önem verenler
BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Kredi Çekerken Hangi Kriterler Dikkate Alınır

posta hizmetleri bölümünü tercih edebilirler.

Posta hizmetleri mezunları nerede çalışabilir

Başta posta dağıtım hizmeti veren kurum ve kuruluşlarda çalışma hakkı elde ederler. Bunların başında posta telefon telgraf hizmeti veren PTT gelmektedir. Ayrıca bankalar, kurye firmaları, kargo firmaları, pazarlama firmaları, ödeme muhasebe takip işlemleri yapan yerlerde çalışma şansı elde ederler.

Bu program üniversite adayları tarafından yoğun ilgi görmektedir. Dolayısıyla enine boyuna araştırıp ona göre hareket etmek istemektedirler. Bu da en doğal haklarıdır. dürüstlük ilkesi ile hareket eden web sitesi hepinsan.com yine aynı şekilde hareket etmektedir. İş olanakları oldukça kısıtlı ve zorlanacak bir sektördür. Çünkü devlette ataması maalesef bulunmamaktadır. Bildiğiniz üzere posta hizmetleri en çok PTT tarafından yapılmaktadır. Burası da özelleştirilmiş durumdadır. Dolayısıyla KPSS ile burada çalışma durumu söz konusu değildir. Kurum kendisi arada sınav açıyor ve burada yazılı ve sözlü sınavlarda başarılı olanları ihtiyaç dahilinde işe alıyor. Burada da elbette öncelik posta hizmetleri bölümü mezunlarının olacaktır. Başvuru sayısı tahmininizden daha fazla oluyor.

Posta Hizmetleri Bölümü nasıl okunur

TYTpuanımız yeterli gelmesi durumunda üniversitelerin ilgili programına yerleştirirsiniz. 2 yıl ön lisans düzeyinde alacağım eğitim sonrasında posta dağıtıcısı ünvanı ile diploma sahibi olursunuz.

Posta hizmetleri taban puanları başarı sıralaması

Ülkemizdeki üniversitelerin çoğunda bu program açılmıştır. Her türlü puan ile bu bölümde okuma ihtimali bulunmaktadır. Örneğin Bayburt Üniversitesi posta hizmetleri bölümü başarı sıralaması 1 milyon 700 bin civarında kapatmıştır. Yani kendi ilimize, bölgenize yakın olan eğitim kurumlarına tercih ederek girip okuma ihtimaliniz yüksektir. Özel vakıf üniversitelerinde nedense bu bölüme gerek duyulmamıştır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Bankaların Yeni Yıl Kredi Kampanyaları

Kısacası, isteyen herkes rahatlıkla girip eğitim alabileceği bir program olarak dikkat çekmektedir.

Posta Hizmetleri Bölümü Mezunları

Posta hizmetleri bölümü hangi üniversitelerde var

Samsun 19 Mayıs, Bayburt, Gümüşhane, Kars Kafkas, Burdur Mehmet Akif, Bolu Abant İzzet Baysal, Erzurum Atatürk, Hakkari, Zonguldak Bülent Ecevit, Ağrı İbrahim Çelen, Erzincan Binali Yıldırım, Bitlis Eren, Kütahya Dumlupınar, Sivas Cumhuriyet, Burdur Mehmet Akif Ersoy, Tokat Gazi Osman Paşa, Siirt, Amasya, Osmaniye Korkut Ata üniversitelerinde eğitim verilmektedir.

Posta hizmetleri bölümünü bitirenler ne kadar maaş alır

İş bulup çalışmaya başladığınız kurum kuruluş işletme başlangıçta asgari düzeyde size ödeme vaat eder. Kısa zaman zarfında sizin performansınıza bağlı olarak maaşını netleşmeye başlar. En az asgari ücretin bir buçuk katı civarında aylık ödeme alabilirsiniz.

Posta hizmetleri meslekte ilerleme

2 yıllık önlisans bölümünü bitirdikten sonra biraz yükselmek isteyenler şu bölümlere DGS ile geçiş yapabilir.

 • Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi
 • Uluslararası Ticaret ve Lojistik
 • Uluslararası Ticaret Lojistik ve İşletmecilik
 • Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik
 • Uluslararası Ticaret ve Finansman
 • Uluslararası Ticaret ve Finans
 • Uluslararası Lojistik Yönetimi
 • Uluslararası Lojistik ve Taşımacılık
 • Uluslararası Lojistik
 • Ulaştırma ve Lojistik Yönetimi
 • Ulaştırma ve Lojistik
 • Lojistik Yönetimi
 • Lojistik

Posta hizmetleri bölümü hakkında yapılan yorumlar

Bölümde okumayı düşünenler yaptıkları araştırmalarda maalesef olumsuz yorumlarla karşılaşmışlar. Çoğu insan bu bölümü okuyarak zaman harcamanın gereksiz olduğu düşüncesini belirtmiş.

Bazıları da ataması yapılmadığı için iş imkanlarının yetersiz olacağını dile getirmiş. 2 yıllık bir bölüm okunacak sa başka bölümlerin tercih edilmesinin daha faydalı olacağı vurgulanıyor. Çünkü mezun olduktan sonra iş bulma sıkıntısı insanları canından bezdiriyor.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Uçak Teknolojisi Teknisyeni Ne İş Yapar İş İmkanları Kazancı

Posta Hizmetleri Bölümü mezunları 2 yıllık, 4 yıllık farkı gözetilmeksizin düşük ücretle çalıştırabiliyor. Bu da aktif olarak iş hayatında olan çalışanların yaptığı yorumlar arasında bulunmaktadır.

Nihayetinde karar sizin. Derlediğimiz bilgileri sizlerin gelecekte mağdur olmaması için kaleme aldık. Farklı düşünenler konu altından yorumlarını yazabilirler.

Bir önceki yazımız olan Satış Ortaklığından Nasıl Para Kazanılır başlıklı makalemizde Satış ortaklığı sistemi nasıl işler ve Satış ortaklığı sisteminden kar etmek hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?