Prof. Dr. Canan Karatay: ‘Domuz Gribinin İlacı Zeytinyağıdır.’

Prof. Dr. Canan Karatay: ‘Domuz Gribinin İlacı Zeytinyağıdır.’

Sağlıklı beslenme hakkında kitapları bulunan ve kendine özgü diyeti ile anılan Prof. Dr. Canan Karatay, domuz gribi hakkında ilginç beyanatlarda bulundu. Domuz gribi virüsünün her insanda bulunduğunu dile getirerek, bu hastalığın önüne geçmek için zeytinyağı tüketilmesi gerektiğini söyledi.

Balıkesir ili, Burhaniye ilçesinde yapılan Uluslararası Burhaniye Zeytin ve Zeytinyağı Festivali’ne katılan Karatay, ‘Zeytinde Sağlıklı Yaşam’ konulu konferansa beslenme ve diyet uzmanı olarak davet edildi. Konuşmacı olarak katıldığı konferansta Canan Karatay’ın yanı sıra Burhaniye Kaymakamı, AK Parti Balıkesir Milletvekili, Burhaniye Belediye Başkanı ve birçok kişinin de aralarında bulunduğu 700 civarında ziyaretçi, Ahmet Akın Kültür Merkezinde konferansı dikkatle dinlediler.

KARATAY’A GÖRE ZEYTİNYAĞI YEMENİN ARTILARI

Profesör Doktor Canan Karatay, zeytinyağının kullanımında sağlık açısından hiçbir risk olmadığını, zeytinyağı tüketilmesi durumunda kesinlikle kilo alınmayacağını, zeytinyağının yakılmadıkça hiçbir sorun teşkil etmeyeceğini, ancak yakılırsa transyağ meydana geleceği için tehlikeli olabileceğini söyledi. Konuşmasında ‘Hayvansal yağ yemeğin, tavuk yiyin.’ diyenlere göndermeler yaptı. Tavukta da hayvansal yağ olduğunu, bu sebeple de zeytinyağı tüketmenin daha mantıklı olduğunu dile getirdi. Karatay düşüncesini desteklemek için, ‘Zeytinyağı insanı güzelleştirir. Karaciğeri yağlandırmaz, şekeri de düşürür.’ şeklindeki açıklamaları dikkatle ve ilgiyle dinlendi.

Zeytinyağının sağlık açısından o kadar çok faydası olduğunu hatırlatan Karatay ayrıca, romatizma ve eklem ağrılarına iyi geldiğini söyledi. Zeytinyağının içinde yüzde 7 protein, yüzde 20 civarında yağ olduğunu, yani zeytinyağında da katı yağ bulunduğunu bu sebeple de katı yağlardan korkulmaması gerektiğini hatırlattı. 5 yıl önce söylediği ‘Tereyağı yiyebilirsiniz.’ açıklamasına herkesin tepki gösterdiğini hatırlatarak, her şeyin doğalından yenmesi gerektiğini vurguladı. ‘Zeytinyağında da omega 3 ve omega 6 bulunmaktadır, zeytinyağı ana sütü neye benziyor mu?’ diye soranlara da, ‘Her ikisinde de ortak bileşen omega 3 var.’ diye karşılık verdi.

Prof. Dr. Canan Karatay

Domuz gribine karşı da zeytinyağının oldukça etkili olduğunu belirten Profesör Doktor Karatay, ‘Domuz gribi virüsü herkeste var. Ancak halis zeytinyağı tüketerek güçlendiğiniz zaman, sağlıklı beslenip uyduruk, yapay, fabrikasyon yemekleri yemekten vazgeçerseniz, açlığınızı gidermek için ambalajlanmış transyağlı yiyeceklerden vazgeçerseniz hastalanmazsınız. Salgın falan hikaye!’ sözleriyle yine şimşekleri üzerine çekti.
Konuşmasına zeytin ağaçlarına daha çok değer verilmesi, korunması ve kesilmemesi gerektiğini söyleyerek, 14 asırlık olanlarına tanık olduğunu, onların meyvelerinden kopardığını ve mutlu olduğunu dile getirdi.  Konuşmasının ardından  Canan Karatay’a Burhaniye kaymakamının eşi tarafından çiçek ve hediye paketi verildi.

Burhaniye’de Zeytin ve Zeytinyağı Festivali’ne katılan Prf. Dr. Karatay beslenme ile alakalı çıkışları ile her daim geniş kitleler tarafından takip edilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Diyetisyen Muayene Ücretleri başlıklı makalemizde Beslenme listesi oluşturma ücretleri, diyetisyen özel muayene ücretleri ve Diyetisyen Ücretleri hakkında bilgiler verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

FACEBOOK SAYFAMIZ