R HARFİNİN ÖĞRETİMİ

R HARFİNİN ÖĞRETİMİ

İlkokula yeni başlayıp harf öğretimi yapılan minikler, hatta büyükler için bile öğretilmesi en zor harflerden biri r-R harfi öğretimidir. Bu ses ya da harf müfradatı ve öğretmenleri de çok zor durumda bırakmaktadır. Sebebi de hem yazılışı hem de telaffuzu konusunda çocuklarda çok sıkıntı yaşanmasıdır. Milli Eğitimin yazı öğretiminde üzerinde çok kafa yorduğu ama bir türlü […]

İlkokula yeni başlayıp harf öğretimi yapılan minikler, hatta büyükler için bile öğretilmesi en zor harflerden biri r-R harfi öğretimidir. Bu ses ya da harf müfradatı ve öğretmenleri de çok zor durumda bırakmaktadır. Sebebi de hem yazılışı hem de telaffuzu konusunda çocuklarda çok sıkıntı yaşanmasıdır.

Milli Eğitimin yazı öğretiminde üzerinde çok kafa yorduğu ama bir türlü yazım şekline karar veremediği bu harf hala yazma zorluk derecesinde zirveye oynayan harflerdendir. Önceki harf öğretim programlarında şimdi hala Avrupadaki bir çok ülkede yazımına devam edilen şekli ile biz de devam ederken Talim Terbiye kurulumuzun ani bir kararı ile şimdilerde öğrencilerimizin bir türlü yazmayı beceremediği günümüz ucube harfi ortaya çıkmıştır. Şimdi yine bitişik el yazısı saçmalığından vazgeçildi  r-R harfi öğretimi daha kolay olacaktır.

r-R harfi öğretimi

En başta söylemek istediğim gibi büyük insanların bile yazmasını becermek için oldukça zorlandığı karasız harfimiz r, gelecekte nasıl bir yol izleyeceğini merak etmektedir. Eskiler sadece güzel yazı dersinde zorlandıkları bu harfe maalesef minik yavrularımız bir ömür vereceklerdir.

Hadi zar zor öğrettiniz diyelim. Ya telaffuzu ne olacak. Bu da başlı başına bir sorun. Bazı öğrenciler için   r-R harfi öğretimi ve bu harfi çıkarmak tam bir kabus diyebiliriz. Değerli veliler ve sayın öğretmenlerimiz, lütfen çocuklara hem yazım konusunda hem okunması konusunda fazla zorlayıcı olmayınız. Yoksa işin oldukça zorlaşır. Bizden söylemesi. R-r sesi nasıl öğretilir, giç de kolay değil…

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Maddelerde Isı Alış-Verişi

Bir önceki yazımız olan Evde Çocuklarla Oynanacak Oyunlar başlıklı makalemizde 7 ADIM DANSI ÖĞRETİMİ, ÇOCUKLARA SINIF İÇİ OYUN ÖĞRETİMİ ve Evde çocuklarla oynanabilecek oyunlar hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?