Radyo ve Televizyon Programcılığı Bölümü Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Radyo ve Televizyon Programcılığı Bölümü Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Son yıllarda gençlerin en çok ilgi duyduğu ve araştırdığı mesleklerden başlıcası radyo ve televizyon üzerinedir. Çünkü medyanın her türlüsü farklı mecralardan insanlara ulaşmayı deniyor. Doğal olarak hem dijital medya, hem görsel, hem yazılı, hem de işitsel medya rağbet görüyor. Radyo ve Televizyon Programcılığı Bölümü niçin okunmalıdır, kimler okumalıdır? Bu bölümü okuyanlar nerede iş bulur, ne […]

Son yıllarda gençlerin en çok ilgi duyduğu ve araştırdığı mesleklerden başlıcası radyo ve televizyon üzerinedir. Çünkü medyanın her türlüsü farklı mecralardan insanlara ulaşmayı deniyor. Doğal olarak hem dijital medya, hem görsel, hem yazılı, hem de işitsel medya rağbet görüyor.

Radyo ve Televizyon Programcılığı Bölümü niçin okunmalıdır, kimler okumalıdır? Bu bölümü okuyanlar nerede iş bulur, ne kadar para kazanır birlikte öğreneceğiz. Ayrıca radyo ve televizyon programcılığı taban puanları ve başarı sıralamaları hakkında da kısa ipuçları vereceğiz. İş imkanları nelerdir, görev ve sorumlulukları hangileridir bilgi edinmiş olacaksınız.

Teknolojinin insanın bütün işlerini hızlı bir şekilde yerine getirme görevi radyo ve televizyon ile başladı. Geçmiş dönemde insanlar reklamları bilmiyordu, ürün tanıtımı nedir anlamıyordu. Haber keza radyo ve televizyon sayesinde dikkate alınmaya başlandı. ancak günümüzde geçmişteki anlayış bir kenara bırakılarak modern, hızlı ve bilimsel yöntemlerle bu işler yapılmaya başlandı.

Radyo ve Televizyon Programcılığı Bölümü mezunları ne iş yapar

Televizyonculuk ve radyoculuk yeni bir boyut kazanınca yeni nesil programcılık ve muhabirlik ortaya çıktı. Radyo geçmişteki klasik anlayışına yitirdi. Dijital ortamlarda radyoya ulaşmak kolaylaştı, ancak yine de nostaljisini kaybetmiyor. İnsanlar sıkıldığı zaman radyo dinlemek istiyor.

Radyo ve televizyon iş imkanları

Televizyonu ise söylemeye hiç gerek yok. Hiçbir zaman popülerliğini kaybetmiyor. Dünyada en çok televizyon izlenen ülkeler sıralamasında en başta Türkiye yer alıyor. Bu bakımdan radyo ve televizyon programcılığı mezunu olanlar genelde televizyon ağırlıklı işlerde çalışmayı kafaya koyuyoruz. Bu bağlamda muhabir, yapımcılık ve sinema sektöründe iş imkanları buluyor. Yani yapacağı işlerden en belirgin olanları televizyon ve gazete muhabirliği, kameramanlık, radyo spikerliği, ses asistanı, ışık asistanı, montaj elemanı, kurgu elemanı, set amiri, kurgu yönetmeni, görüntü yönetmeni ve diğer benzer görevler oluyor. Bu görevlerden kendine uygun olanı araştırıp, öğrenip, geliştirip sonrasında ilgili firmalara ya da kurumlara başvuru çalışma isteğini beyan ediyor. Uygun bulunanlar işe davet ediliyor.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Nükleer Tıp Bölümü ve Nükleer Tıp Teknikeri Hakkında Kapsamlı Bilgi

Radyo ve Televizyon Program yapımcısı nasıl olunur

YOK’e bağlı üniversitelerin çoğunda yer alan bu program genelde 2 yılda tamamlanıyor. Yani ön lisans düzeyinde eğitim alanlar mezun olduktan sonra işe başlıyor. Bölümü okumak için üniversite alternatifi oldukça geniş bir yelpaze gibi düşünülmelidir. Çünkü özel ve devlet üniversitelerinin çoğunda radyo ve televizyon programcılığı bölümü mevcuttur. Hatta alternatif olarak uzaktan öğretim imkanı tanıyan eğitim kurumları bulunmaktadır. Dileyenler ikinci öğretim olarak bu bölümde örgün eğitim görebiliyor.

Vakıf üniversitelerinde tercihinize göre burslu okuma ihtimali mevcut şunu itiraf etmek gerekirse hem vakıf yani paralı hem de devlet üniversitelerinin çoğunda maalesef kontenjanlar dolmuyor. Yani sinema ve televizyona ilgi duyan radyoculuğu sevenler eğitim almak isteyenler rahat rahat bu bölümde eğitim görme şansına sahiptir.

Radyo ve Televizyon

Radyo ve televizyon programcılığı taban puanları başarı sıralaması

Az önce ifade etmeye çalıştığımız üzere TYT puan türünde alabileceğiniz her puan sizi bu bölümde eğitim görmeye dahil edebilir. Harran Üniversitesi 190 puanla öğrenci almış. En yüksek puan lise 394 puanla giriş yapılan Ayvansaray Üniversitesi’dir.

Devlet üniversitelerinde ise bu bölüme en yüksek taban puan Çukurova Üniversitesi olarak kayıtlara geçmiş. Bu da 200 puanın hemen üstünde. Başarı sıralaması ise 1200000 civarında. Yukarıda ifade ettiğim gibi başarı sıralaması şimdilik sizi zorlayacak türden gözükmüyor.

Radyo ve televizyon programcılığı bölümünde okutulan dersler

Meslekle alakalı temel dersler yer almaktadır. Bunlardan bazılarını sıralamak gerekirse şu şekilde özetleyebiliriz;

 • Güzel Sanatlar
 • Radyo ve televizyon stüdyoları
 • Radyo ve televizyon işletmeciliği
 • Radyo ve televizyon haberciliği
 • Görsel kültür
 • Radyo ve televizyonda ölçü bakım
 • Radyo ve televizyon tekniği
 • Toplum ve iletişim
 • Medya Hukuku
 • Sayısal fotoğraf makineleri
 • Kamera tekniğine giriş
 • Radyo ve Televizyonda program yapımı
 • Kültür tarihi
 • Film ve video yapımı
 • Film ve video kültürü
 • Hareketli görüntünün tarihi
 • Temel bilgi teknolojileri
 • Sosyoloji
 • Yabancı dil
 • İletişim bilgisi
 • Radyo ve televizyon programcılığı temel kavramları
 • Temel Fotoğrafçılık
 • Görsel Estetik
BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Kredi Çekerken Hangi Kriterler Dikkate Alınır

Kimler radyo ve televizyon bölümünü okumalıdır

 • Sosyal yönden gelişmiş olan insanlar
 • İletişimi güçlü
 • Teknolojik yeniliklere açık
 • Bilimsel gelişmeleri takip eden
 • Radyo ve televizyonu kendine bir meslek olarak gören
 • Etik değerlere sadık
 • Sorumluluk sahibi
 • ileri görüşlü
 • Yazılı, görsel ve işitsel medyayı yakından takip eden kişiler

radyo ve televizyon programcılığı bölümünü tercih edebilir.

Radyo ve televizyon programcısı görevleri sorumlulukları

Kendine iş veren kurum ya da kuruluşta üstlendiği görevleri yerine getirir. Bunlar genelde yayıncılık üzerinedir. Yani yapımda ve yayında ses ve görüntü cihazlarının kullanımına bilir. Gerekli durumlarda bakımlarını yapar. Mekan seçimine katkı sağlar. dekor tasarımını yapar. Programların banda veya filme alınmasına destek olur. Birlikte görev yaptığı set ekibine imkanları ölçüsünde katkı sağlar.

Radyo ve televizyon programcılığı bölümü mezunu maaşı ne kadardır

Türkiye’de özel sektörde radyo ve televizyon yayıncılığı hızlı bir gelişme göstermiştir. Beraberinde de bu sektöre eğilim artmıştır. Yani hem ihtiyaç fazladır hem de bu sektörde yetişmiş eleman sayısı fazladır. rekabet alabildiğine güçlüdür. pastadan dilim kapmak için kişinin kendini öne çıkarması, iddialı olması, göz doldurması gerekir. Bu sartlarda aslan payı bahsettiğimiz kişiye düşer.

Önü açık bir sektör olsa da düşük ücretle çalışan insan sayısı oldukça fazladır. Adından söz ettirenler büyük kanallarda işe girdiği takdirde yeterli miktarda maaş, ödeme, gelir sahibi olur. Bunun için de yukarılarda sizi destekleyecek önemli referans sahibi olmak şarttır.

Radyo ve televizyon programcılığı iş imkanları

Günümüzün önü açık sektörlerinden biri konumundaki radyo ve televizyon programcılığı bölümü mezunları iş bulmakta epey zorlanıyor. sebebi de her şeyin dijital ortamlara aktarılması, yani otomasyon veya dijital araç gereçlerin işleri kolaylaştırması olarak düşünülebilir. Her şeye rağmen insan faktörü hiçbir zaman değerini yitirmez.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Grafik Tasarımı Grafiker Grafik tasarımcısı Hakkında

İş imkanları çok ancak iş bulmak da bir o kadar zor diyebiliriz. Öncelikle tecrübe şartı öne sürülüyor, tecrübe edinmeniz için de küçük ve orta ölçekli medya kuruluşlarında dirsek çürütmek zorunlu gibi gözüküyor. Sonrasında önemli programlara imza atarsanız sizi fark eden büyük kanallar size iş teklifi yapar. İşte o zaman yerel ya da ulusal medya kuruluşlarında iş imkanı bulabilirsiniz.

Okulu bitirmeden önce hangi alanda iş yapacağınıza karar verirseniz, size zamanında gerekli donanıma sahip olursanız iş bulma şansımız da yüksek olacaktır. Yani dijital medyada mı, radyo sunuculuğunda mı, muhabirlikte mi, kameramanlıkta mı, yapımcılıkta mı karar kılacağınıza çok erken karar vermelisiniz ve pozisyonunuzu ona göre almalısınız.

Radyo ve televizyon programcılığı bölümü hakkında yapılan yorumlar

Bölüm hakkında yapılan yorumlar gerçekten hiç iç açıcı gibi gözükmüyor. Genelde mezunlar işsizlikten ya da liyakatsizlikten dem vuruyor. Yeterli ücret alamayan köle gibi çalışmak istemeyenler bu bölümü okuduğuna pişman olduğunu ifade ediyor.

Okunması gereken bir bölüm olarak düşünüyorlar ancak tecrübe, birikim için epey zaman gerektiği kanısında birleşiyorlar. Aldığınız eğitimi hayata geçirmek yani paraya dönüştürmenin çok zor olduğu dile getiriyor. Zorluklarla, engellerle dolu bir meslek olduğu vurgulanıyor.

Radyo ve televizyon programcılığı bölümü mezunlarının iş imkanları belediyeler, özel şirketler, Türkiye Büyük Millet Meclisi, TRT gibi kurum ve kuruluşlar olarak sıralanıyor. Ancak bu bahsedilen yerlerde de iş bulmak, çalışmak çok kolay gözükmüyor.

Bir önceki yazımız olan Satış Ortaklığından Nasıl Para Kazanılır başlıklı makalemizde Satış ortaklığı sistemi nasıl işler ve Satış ortaklığı sisteminden kar etmek hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?