Radyo ve Televizyon Teknolojisi Teknikeri Nasıl Olunur-Ne İş Yapar-Maaşı

Radyo ve Televizyon Teknolojisi Teknikeri Nasıl Olunur-Ne İş Yapar-Maaşı

Teknoloji her yerde insanın hayatını kolaylaştırırken çok fazla ilgilenenlere de iş imkanları doğurmaktadır. Radyo ve Televizyon Teknolojisi Bölümü tam da bu noktada önemli bir rol üstlenmektedir. Hem ulusal bazda hem de yerel olarak medyada var olmak isteyen kuruluşlarda görev yapabilen bu teknik elemanı irdeleyelim. Beraberinde Radyo ve Televizyon Teknolojisi bölümü ile ilgili merak edilenleri açıklığa […]

Teknoloji her yerde insanın hayatını kolaylaştırırken çok fazla ilgilenenlere de iş imkanları doğurmaktadır. Radyo ve Televizyon Teknolojisi Bölümü tam da bu noktada önemli bir rol üstlenmektedir. Hem ulusal bazda hem de yerel olarak medyada var olmak isteyen kuruluşlarda görev yapabilen bu teknik elemanı irdeleyelim. Beraberinde Radyo ve Televizyon Teknolojisi bölümü ile ilgili merak edilenleri açıklığa kavuşturalım. İş imkanları nelerdir, buradan mezun olup çalışmaya başlayanlar ne kadar maaş alır, taban puanları kaçtır, hangi üniversitelerde bu bölüm okutulmaktadır… yazımızın sonunda öğrenmiş olacaksınız.

Radyo ve televizyon teknolojisi teknikeri kime denir

Bilimsel gelişmelere ve teknolojik yeniliklere paralel bir şekilde Televizyon ve Radyo sektöründe kendinden beklenen mesleki yeterlilik ile donatılan teknik bir elemandır. Buradan hareketle çalışma disiplini, etik değerlere bağlanıp sorumluluk birinci, bilgi, beceri sahibi, açık görüşlü, görsel ve yazılı medyayı yakından takip eden yayın-yapım ve teknik özellikleri bulunan meslek elemanı radyo ve televizyon teknolojisi teknikeridir.

Radyo ve Televizyon Teknolojisi Okumak

Nasıl radyo ve televizyon teknolojisi teknikeri olunur

ÖSYM tarafından gerçekleştirilen merkezi yerleştirme sınavında temel yeterlilik puan türünden istenilen taban puanları geçenler bu bölümde okuma kakkı elde eder. 2sene eğitim almak yeterlidir. Elbette herhangi liseden mezun olma şartı olduğunu herkes bilir. Özel ve devlete ait üniversitelerde bu bölüm farklı alternatiflerle okunmaktadır. %100 burslu. yüzde yetmiş beş, 50, 25 gibi alternatifler bulunmaktadır. Ayrıca ikinci öğretim olarak tercih etme şansı da yer almaktadır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Sualtı Teknolojisi Teknikeri-Dalgıç Olmak

Türkiye’de İstanbul, Kültür, İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa, Eskişehir Teknik, Muğla Sıtkı Koçman, Trakya, Gaziantep, Kayseri, Kastamonu üniversitelerinde eğitim alınabilmektedir. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde Yakın Doğu Üniversitesi’nde eğitim görme şansı da mevcuttur.

Radyo ve Televizyon Teknolojisi bölümü taban puanları başarı sıralaması

Geçtiğimiz yıllarda dolmayan bölüm sadece Yakın Doğu Üniversitesi yüzde yetmiş beş indirimli olanıdır. Diğerlerinde ise taban puan 200 civarıdır. Başarı sıralaması ise en yüksek 387 bin, en düşük 1600000 civarında kapatmıştır. Yani isteyenin rahatlıkla bu bölümü okuyabileceğini düşünüyoruz. Puan, başarı sıralaması sizin tercihinize göre şekillenecektir, ama mutlaka bir yerlere yerleşme şansınız olacaktır.

Radyo ve televizyon teknolojisi iş imkanları

Radyo ve televizyon teknolojisi teknikeri görev ve sorumlulukları

Çalıştığı medya kuruluşunda dekor tasarımı yapabilir, mekan seçimine destek olabilir, kurgu tekniği oluşturabilir. Programların filme ya da banda alınmasına yardım eder. Bununla birlikte bu programı bitiren, mezun olan gençler yapımda, yayın merkezlerinde yer alan cihazların ses ve görüntü özelliklerini bilir ve gerektiğinde müdahale eder.

Eskişehir teknik Üniversitesi’ni tercih edenler Açık Öğretim Fakültesinin stüdyolarında uygulamalı olarak çalışıp mesleği öğrenmede bir adım öne geçebilir. Sürekli yayın yapan Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi stüdyoları buna imkan tanımaktadır.

Radyo ve televizyon teknolojisi iş imkanları

Dijital Medya ya da görsel medyada iş bulma olanağı yer almaktadır. 2 yıllık ön lisans eğitimi alıp mezun olan radyo ve televizyon teknolojisi teknikeri hem işitsel hem de görsel medya kurum ve kuruluşlarında iş bulma hakkı elde eder.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Fermuarlı Kese-Çanta İşi Yaparak Para Kazanmak

Kendine farklı görevler verilir. Hangi görevleri yerine getirir diye düşünenlere, televizyon ekranlarında bir program bittikten sonra çalışanların görev yapanların isimleri yazılar, işte onlar bu bölümü bitirenler arasından seçilmektedir. Kameraman, görüntü yönetmeni, yapım, yönetim, yapımcı yönetmen, kurgu operatörü, resim seçici, ışık teknikeri, ses teknikeri ve benzer çalışanlar bu bölüm mezunudur.

Meslekte ilerleme imkanı var mı

Elbette radyo ve televizyon teknolojisi programına bitirenler yükselme hakkına sahiptir. Dikey Geçiş Sınavında yeterli puanı alanlar üniversitelerin gazetecilik, İletişim Tasarımı, radyo televizyon, sinema, iletişim sanatları gibi bölümlere geçiş yaparak lisans düzeyinde eğitim görme hakkı elde ederler.

Radyo ve televizyon teknolojisi teknikeri maaşı ne kadar

Çalıştığı işitsel ve görsel medya kurum kuruluşlarında alacağı göreve binaen maaş ya da sözleşmeli gelir sahibi olurlar. İnternetin de devreye girmesiyle radyo ve televizyon sektöründe önemli aşama geçirdiğini görüyoruz. Buna bağlı olarak 6 aylık, yıllık maaşlı ya da program başına anlaşma yapılabilir. Velhasıl radyo ve televizyon teknolojisi teknikeri maaşı bazen standart olabilir, bazen program başı anlaşmalı sezonluk olabilir.

Çalıştığınız kurum-kuruluş ne kadar kurumsalsa sizin geliriniz o denli hem sağlam, garantili, hem de yüksek olur. Ancak bazı durumlarda yaptığınız programın seyirci tarafından beğenilmesi ile de maaş-gelir durumu dengeye oturabilir.

Radyo ve televizyon Teknolojisi bölümü hakkında yapılan yorumlar

Bölümden eğitim alıp mezun olanlar eğitim hayatı boyunca fazla zorlamadıklarını söylüyor. İngilizce bilmenin çok önemli olduğunu da hatırlatıyorlar. Sunum hazırlama, anlatma, paylaşma eğlenceli olarak öne çıkıyor. Bu bölümde okurken hem sosyalleşme, hem de eğitim öğrenim fırsatlarından faydalanma imkanı bulunmaktadır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Kırmızı Et Yerine İstiridye Mantarı

İş bulma konusuna gelince, her sektörde olduğu gibi girişimci, tuttuğunu koparan, kendini ifade edebilen, bilgisini paylaşılabilen kişiler öncelikli olarak istihdam fırsatı yakalamaktadır.

Radyo ve Televizyon Teknolojisi bölümünü bitirenler diğer merak edenlere yardımcı olmak maksadıyla bu alanda eksik bilgileri yorum olarak yazıp destek olabilirler. Radyo ve Tv Tek. bölümü hakkında yapılan yorumlar çok fazla olumsuzluk taşımıyor.

Bir önceki yazımız olan Kredi ile Alınan Ev (Konut) Satılır mı? başlıklı makalemizde banka ipotekli ev satın alınır mı, ipotekli ev satın alınır mı ve ipotekli konut satılır mı hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?