Radyoterapi Teknikeri Ne İş yapar Maaşı Ne Kadar İş İmkanları

Radyoterapi Teknikeri Ne İş yapar Maaşı Ne Kadar İş İmkanları

Radyoterapi Nedir Kanser hastalarına yönelik uygulanan iyileştirici ve sistemik tedavi amacıyla cerrahi işlem öncesinde yapılan bir yöntem olarak adlandırılan radyoterapi hastalığın ve şikayetlerin ortadan kaldırılması için yapılan yardımcı bir metottur. Dünya genelinde kanser hastalarının dörtte üçü bu yöntem sayesinde tedavi edilmeye çalışılmaktadır. Radyoterapi bölümü onkoloji alanında çalışacak uzman yardımcılarını yetiştirmek için açılmıştır. Radyoterapi teknikeri ne […]

Radyoterapi Nedir

Kanser hastalarına yönelik uygulanan iyileştirici ve sistemik tedavi amacıyla cerrahi işlem öncesinde yapılan bir yöntem olarak adlandırılan radyoterapi hastalığın ve şikayetlerin ortadan kaldırılması için yapılan yardımcı bir metottur.

Dünya genelinde kanser hastalarının dörtte üçü bu yöntem sayesinde tedavi edilmeye çalışılmaktadır. Radyoterapi bölümü onkoloji alanında çalışacak uzman yardımcılarını yetiştirmek için açılmıştır.

Radyoterapi teknikeri ne iş yapar

Üniversitede aldığı eğitim ve bilgileri mezun olduktan sonra çalıştığı sağlık kuruluşunda onkologlara yardım eder. Eğitimini aldığı yüksek teknolojili tadyoterapi cihazlarını kullanarak hastaların şikayetlerinin giderilmesine yardımcı olur.

Radyoterapi teknikerinin görev ve sorumlulukları

 • Kullandığı cihazların basit onarım ve bakımlarını yapmak
 • Terapi süresince hastanın durumunun kontrol etmek
 • Işın tedavisi olması gereken hastalara ihtiyaç duyulan her türlü malzemeyi hazırlamak
 • Sağlık kuruluşuna gelen hastaların kayıtlarını tutmak, arşivlerini yapmak
 • Sorumlu olduğu radyoterapi cihazının temizliğini, bakımı, çalıştırılması ve kullanılmasından sorumlu olmak
 • Kendine kullanması için tahsis edilen otomatik banyo cihazını uygun şekilde kullanmak
 • Cihazlarım bakım ve solüsyonların değiştirilme işlemlerini karanlık odada yapmak
 • Karanlık odada pord filmler ve simülasyonları banyo yaptırmak
 • Hastanın tedavi pozisyonunu ayarlama simülasyon alanlarını belirlemek
 • Tedavi edilecek hastanın manuel ya da otomatik olarak koruma bloklarının kişiye özgü olarak hazırlığını yapmak
 • Tedavi edilecek hastanın termo-plastik maskesini yapmak
 • Yardımcılık yaptığı hekim tarafından kanser hastalığı teşhisi konulan hastalara basamak basamak bilgisayarlı tomografi çekmek
 • Doktor tarafından istenen ışın tedavisi sürecini başlatmak
 • Doktorun istediği vücudun belli bölümlerinin filmini çekmek
 • Tedavi süresi boyunca sağlık kuruluşuna giren hastaların takiplerini yapmak
BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  'Öz'ünü Kaybetmeyen Mekan; Nazilli Kısmet Pide

Nasıl Radyoterapi teknikeri olunur

Sağlık alanında çalışmaya karar veren gençlerin üniversitelerin Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek okullarında 2 yıl eğitim almaları gerekmektedir. Radyoterapi ve radyoloji bölümlerini bitirenler Radyoterapi teknikeri ünvanı ile mezun olur. Bu bölümü kazanabilmek için ÖSYM tarafından yapılan YKS’de TYT puan türünde taban puanları geçmelidir.

Tıbbi Görüntüleme teknikeri

Radyoterapi bölümü taban puanları

Eğitim kurumlarımızın çoğunda bu bölüm burslu, örgün ^yüzde 50 indirimli veya doğaya uygun olarak okutulmaktadır. En düşük Radyoterapi bölümü puanı vakıf üniversitelerinde 170’ler gibi kayıtlara geçmiştir. İstanbul Gelişim Üniversitesi’nde bu bölümün kontenjanının dolmadığı dikkat çekmektedir. Yani isteyen yeterli miktarda para bulması halinde özel üniversitede de okuma şansına sahiptir. Ücretsiz olarak devlet üniversitesinde eğitim alarak radyoterapi teknikeri olmak isteyenler en düşük 300 puanı geçmeleri gerekir. Trakya Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu Radyoterapi bölümü taban puanı 285 olarak kayıtlara geçmiştir.

Kimler Radyoterapi teknikeri olmalıdır

 • Sağlık alanında hizmet üretmeyi önceden kabul edenler Ayakta uzun süre çalışabilenler
 • Sağlam, dayanıklı bir bedene sahip olanlar
 • Sorumluluğunu yerine getirmeyi prensip edilenler Çok titiz ve dikkatli olanlar
 • Çok sabırlı olanlar
 • Fen bilimleri eğitimine ağırlık verenler
 • Her türlü insanla işbirliği halinde hareket edebilenler
 • Kendine verilen talimatları zamanında yerine getirenler
 • Teknolojiyi aktüel bir şekilde takip edenler

Radyoterapi teknikeri olmak için yeterli ölçütlere sahip diyebiliriz. Burada küçük bir hatırlatma yapmak durumundayız. Kanser hastaları ile iç içe olunduğunda hassas ve sabırlı olunması en önemli husus olarak dikkat çekmektedir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Sınıf Öğretmeni Nasıl olunur Kimler Tercih Etmelidir

Radyoterapi teknikeri iş imkanları

Radyoterapi bölümünü bitirip çalışma hayatına katılmak isteyenlerin iş imkanları geniş yelpazede kendisine fırsat vermektedir. Başka devlet hastaneleri olmak üzere radyasyon onkolojisi bölümü bulunan özel vakıf hastanelerinde çalışma hakkına sahiptir.

Herkesin bildiği üzere hemen hemen her ilde onlarca özel hastane hizmet vermektedir. Dolayısıyla çalışmak isteyenlere kendini tanıt almış olmak şartıyla iş bulmak sorun olmayacaktır.

Radyoterapi teknikeri iş imkanları

Radyoterapi teknikeri maaşları

Kurumsal bir sağlık kurumunda iş teklifi alıp çalışmaya başlayanlar doğal olarak kendine en iyi ücret teklif edecek edilecektir. Burada en önemli konu cihazları en iyi şekilde kullanmak, bunun için de iyi derecede ingilizce bilme şartı aranır.

Hızlandırıcı cihazlar, simülatörler ve Network programlarının mutlaka öğrenilmesi istenir. Radyoterapi teknikeri maaşı bu açıdan bakıldığı zaman çalışanın hoşnut kalacağı boyutlara ulaşır. Bunu da kıstas olarak asgari ücretle karşılaştırırsak iki katını çok rahat geçer.

Radyoterapi bölümü meslekte ilerleme

Önlisans programından mezun olup yükselmek isteyenler Dikey Geçiş Sınavı yani DGS ile geçiş hakkı bulunuyor. Sağlıkla ilgili 4 yıllık lisans programlarına yeterli puan almak koşulu ile geçiş yapıp 2 yıl daha eğitim alıp yükseltebilirsiniz.

Sizlere sağlık sektöründe en önemli görevlerden birini yürüten radyoterapi teknikeri ne iş yapar, maaşı ne kadardır? Girilecek eğitim kurumunun taban puanları konusunda açıklayıcı bilgiler verdik.

Ayrıca radyoterapi teknikeri görev ve sorumlulukları nelerdir, nasıl olunur, kimler bu bölümü tercih etmelidir, nasıl yükselebilirler sizleri aydınlattığımızı düşünüyoruz.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  İzmir Evde Ek İş Fırsatları

Bir önceki yazımız olan Kredi ile Alınan Ev (Konut) Satılır mı? başlıklı makalemizde banka ipotekli ev satın alınır mı, ipotekli ev satın alınır mı ve ipotekli konut satılır mı hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?