Rasyonel Sayıların Kolay Öğretimi

Rasyonel Sayıların Kolay Öğretimi

Rasyonel sayılar dediğiniz zaman kesir konusunu iyi bilmemiz gerekir. Kesir deyince aklımıza bir bütün gelmeli ve bu bütünün eşit parçalara ayrılarak bu eş parçalardan birkaçının ifade edilmiş olması gerekmektedir. Rasyonel Sayıların Öğretimi Örnek olarak 2 bölü 4 dediğiniz zaman bir bütün dörde bölünmüş eşit bir şekilde bölündüğünü düşünmemiz gerekir her zaman.4 eş parçaya ayrılmış olan […]

Rasyonel sayılar dediğiniz zaman kesir konusunu iyi bilmemiz gerekir. Kesir deyince aklımıza bir bütün gelmeli ve bu bütünün eşit parçalara ayrılarak bu eş parçalardan birkaçının ifade edilmiş olması gerekmektedir.

Rasyonel Sayıların Öğretimi


Örnek olarak 2 bölü 4 dediğiniz zaman bir bütün dörde bölünmüş eşit bir şekilde bölündüğünü düşünmemiz gerekir her zaman.4 eş parçaya ayrılmış olan bütünüz sadece iki parçası ifade edilmiş yani 2 parçası alınmış diye düşünmemiz gerekiyor.. Yani bir bütün verilmiş bu bütünün tam 4 eş parçaya ayrıldığını ayrılan parçalardan iki tanesinin işaretlenmesi gerektiğini kafamızda tasavvur etmeliyiz. Rasyonel sayılarda rasyonel sayı dediğimiz zaman sembolü q olan sayılar düşünmeliyiz. Örnek olarak iki bölü üç sayısı bizim için rasyonel sayı olabilecek bir sayıdır eksi 8 bölü 5 yine bizim için rasyonel sayı ifade edecek bir sayıdır eksi 24 bölüm 42 bizim için yine rasyonel bir sayıyı ifade edecektir 5 sayısı da bir rasyonel sayıdır fakat a bölü b şeklinde yazmamız gerektiğini beşi paydası 1 olarak kabul ederek yazmamız gerektiğini bilmemiz gerekir yine eksi 9 sayısı bir rasyonel sayıdır faydasının her zaman bir olduğunu unutmamamız gerekir.

Rasyonel sayılar dediğimiz zaman aklımıza mutlaka ve mutlaka faydası olan sayılar gerekecektir buda kesir biçiminde yazılan sayılar olduğunu hemen düşünmemiz gerekiyor.

Rasyonel sayılar konusunda dikkat etmemiz gereken önemli ipuçları şunlardır a sayısı sıfırdan farklı bir sayı yani sıfıra eşit olmamak üzere 0 ayağa öldüğünüz zaman bu ifade her zaman sıfıra eşit olduğunu unutmamalısınız yani 0 herhangi bir sayıya bölümü her zaman sıfır olduğunu bilmemiz gerekir. bunun tersi olarak a sayısının sıfıra bölümü tanımsız olduğunu bilmeniz gerekir çünkü rasyonel sayının tanımı da demişti ki payda her zaman sıfırdan farklı olması gerekir diye söylemiştik. bu sebeple herhangi bir sayı sıfıra böldüğünüz zaman sonuç tanımsız olarak çıkacaktır sıfırın sıfıra bölümü sıfır olarak düşünülmemesi gerekir böyle bir durumda 0 bölü 0 ın sonucunun belirsiz olduğunu düşünmemiz gerekecek birde dikkat etmemiz gereken konular eksi 4 bölü 3 eksi 4 bölü 3 4 bölü eksi 3 biçiminde seksi işaretinin ister kesin önünde olsun ister paydanın önünde olsun ister payın önünde olsun hiçbir önemi yok hepsi birbirine eşit olur.

Sevgili arkadaşlar rasyonel sayılar konusu çok dikkatli çalışmanız gerektiğini hatırlatmak zorundayız çünkü rasyonel sayılar konusu birazcık sizi olabilecek zorlu edilecek konulardandır. bu sebeple rasyonel sayılar konusunu daha titiz ve daha sıklıkla çalışmanızı önemli bir görev olduğunu bilmenizi hatırlatırız. bu amaçla ister kendi dersinizde öğretmeninizden ders dinlerken hastane dershanede yada görsel medyada ders çalışırken çok titiz davranmanızı konuyu iyice kavramanızı tavsiye ederiz.

Rasyonel sayılar konusunu konuya eklediğiniz ders anlatıma videosundan da iyice dinleyerek örnek çözerek pekiştirmenizi önemli olduğunu belirtmek isteriz.

Bir önceki yazımız olan Canlılarda Dolaşım Sistemi Konu Anlatımı başlıklı makalemizde Açık dolaşım sistemi, Canlılarda Dolaşım Sistemi Konu Anlatım Videosu ve Canlıların dolaşım sistemi hakkında bilgiler verilmektedir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  IŞIK VE GÖLGE KONU ANLATIMI

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?