Raylı Sistemler Bölümleri Taban Puanları İş İmkanları Maaşları

Raylı Sistemler Bölümleri Taban Puanları İş İmkanları Maaşları

Ulaşımda raylı sistemler ağı çok hızlı olmasa da Cumhuriyet tarihindeki en büyük hamlesini yaptı diyebiliriz. Üniversiteler de ulaşım sektöründe ihtiyaç duyulan kalifiye elemanı yetiştirmek için kendi üzerine düşenleri yapma gayretindeler. Tramvay metro sürücüsü olmak için çalışanlar da çoğalıyor. Son yıllarda raylı sistemler ile ilgili birçok bölüm okutulmaya başlandı. Bunlar; Raylı Sistemler Mühendisliği Bölümü, Raylı Sistemler […]

Ulaşımda raylı sistemler ağı çok hızlı olmasa da Cumhuriyet tarihindeki en büyük hamlesini yaptı diyebiliriz. Üniversiteler de ulaşım sektöründe ihtiyaç duyulan kalifiye elemanı yetiştirmek için kendi üzerine düşenleri yapma gayretindeler. Tramvay metro sürücüsü olmak için çalışanlar da çoğalıyor.

Son yıllarda raylı sistemler ile ilgili birçok bölüm okutulmaya başlandı. Bunlar; Raylı Sistemler Mühendisliği Bölümü, Raylı Sistemler Yol Teknolojisi, Raylı Sistemler Makinistlik, Raylı Sistemler Makine Teknolojisi, Raylı Sistemler İşletmeciliği ve Raylı Sistemler Elektrik ve Elektronik Teknolojisi olarak öğrencilere eğitim olanağı sunuyor.

Aslında bölümlerin isimleri farklı gibi gözükse de buluştukları sektör karada özelliklede demiryolu raylı sistem noktasıdır. Peki bu bölümler ne işe yarar, raylı sistemler bölümünü okuyan öğrenciler ne iş yapar, iş imkanları nedir, maaşları yeterli midir? Size bugün ulaştırma sektörünün gelişen alanı hakkında bilgilendirme yapmak için kolları sıvadık. Bölümleri tek tek irdeleyelim.

Raylı Sistemler Mühendisliği Bölümü Hakkında

En güvenli ulaşım araçlarından birisi olarak kabul edilen raylı sistemler hem endüstriyel gelişmeye hem de ülke ekonomisine büyük değer katmaktadır. Bu bağlamda Raylı Sistemler Mühendisliği bölümü öğrenci yetiştirerek ülkenin ihtiyacı olan kalifiye elemanları devreye sokmaktadır.

Lisans eğitimi veren tek YÖK programı Karabük Ün. Müh. Fak. bulunuyor. 3 seçeneği bulunan bölüm henüz tam olarak ilgi görmüyor.

Raylı Sistemler Mühendisliği Bölümü Puan ve Başarı Sırası

Raylı Sistemler Mühendisliği Bölümü

Raylı Sistemler Yol Teknolojisi nedir

Demiryolu ulaşımı dünya genelinde hızla genişliyor. Üstelik teknoloji ile birleştirilerek geçmiş yıllara nazaran karmaşık yapısı gideriliyor. Bu bölümü tercih edenler metro işletmeciliği gibi modern raylı ulaşımın insanlara ulaştırılmasına katkı sağlayacaktır.

Sosyal ve ekonomik hayatın önemli etkenlerinden birisi olarak kabul edilen ulaşımın gerek kent yaşamında, gerek ülke boyutunda bileşenleri giderek artmaktadır. Sosyal ve ekonomik gelişmeler beraberinde rahat yaşam, güvenli ulaşım gibi değerleri ortaya çıkarmışlar.

Kimler Raylı Sistemler Yol Teknolojisi bölümünü okumalıdır

Gelecekte ulaşım sektöründe ve özellikle raylı sistemlerde görev almak isteyen kişiler bu programı tercih edebilir. Görev bilinci yüksek olan, sorumluluk alabilecek, yol programı ve özellikle de demir yolu ulaşımında raylı sistemleri geliştirmek, beraberinde geçimini sağlamak, iyi bir maaş almak isteyenler tercih edebilir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Otelcilikte En Çok Aranan Eleman ve Pozisyonlar

Raylı Sistemler Yol Teknolojisi Puanları-Başarı Sıralaması

Raylı Sistemler Yol Teknolojisi

Raylı Sistemler Makinistlik bölümü hakkında bilgi

Yeterli seviyeye ulaşmayan demir yolu ağının yaygınlaştırılması, beraberinde bu sistemin hayata geçirilmesi için kalifiye işgücüne ihtiyaç duyulmuştur. Bu bağlamda üniversite programlarında 2 yıllık önlisans düzeyinde Raylı Sistemler Makinistlik programı sayesinde ihtiyaca yönelik çalışmalar yapılmaktadır.

Bölgemizde ve ülke sathında sektörel genişlemenin, sektörün sürekliliğinin, çalışma koşullarının ve yeterliliğinin artırılması, istihdam olanaklarının pozitif hale getirilmesi, kalifiye eleman yetiştirilmesi gibi düşüncelerle program öğrenci yetiştirmektedir. Üniversiteler de ihtiyaç duyulan eleman sıkıntısının giderilmesi için bireysel meslek sahibi olmak isteyenlere eğitim hizmeti verilmektedir.

Raylı Sistemler Makinistlik iş imkanları

Raylı Sistemler Makinistlik programı mezunu olanlar yerine göre memur, yerine göre işçi statüsünde iş bulma imkânına sahiptir. Büyük şehirlerin çoğunda raylı sistemli taşımacılık ağırlıklı olarak tercih edilmeye başlandı. Bu sebeplerle bu taşıtları kullanacak, yönetecek kişi olan makinist yetiştirilmesi amacıyla program hizmet vermektedir.

Buradan mezun olanlar kent içi raylı yolcu taşıma görevini üstlenecektir. Daha çok yerel yönetimlerde kendisine iş imkanı Doğacaktır. Kısacası, oldukça rahat ve maaşı güzel bir meslek olan raylı sistemler makinistlik bölümü mezunları işsiz kalma gibi bir durumla karşı karşıya kalması söz konusu değildir.

Nasıl Raylı Sistemler Makinisti olunur

2 yıl önlisans eğitim aldıktan sonra programını bitirenler gerek kamuda gerek özel sektörde çalışma imkânına sahip olmaktadır. Raylı sistemler makinistlik alanında ihtiyaç oldukça fazladır.

Bölümü mezun olarak bitirenlere raylı sistemler makinisti adı verilmektedir. Raylı sistem ağının sürekli artış göstermesi sektörün gelişmesi, iyileşmesi, demiryolu ulaşımının modernleştirilmesi beraberinde bu sistemleri hayata geçirecek teknik personel ihtiyacını doğurmaktadır. Sadece insan taşımacılığı değil, yük taşımacılığı için de makinist ihtiyacı hiç bitmeyecek bir zorunluluk olarak kabul görmektedir.

Raylı Sistemler Makinistlik Puanları-Başarı Sıralaması

Raylı Sistemler Makinistlik

Raylı Sistemler İşletmeciliği nedir

İnsanoğlunun zaman ve yaşama bağlı rahata düşkünlüğü hem sosyal alanda hem de ekonomik alanda giderek artmaktadır. Beraberinde sosyal ve ekonomik unsurların biri olarak kabul edilen ulaşımın da hızlı bir şekilde gelişmesine etken teşkil etmiştir. Raylı sistemler işletmeciliği ulaşımın karadaki en önemli, en güvenli boyutunu teşkil etmektedir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Üretim Mühendisi Kimdir, Görevleri Nelerdir

1 vakıf ve 5 devlet kurumunda eğitim olanağı mevcuttur. Burslu ve 2. öğretim hakları da var.

Üniversiteler, Devlet Demir Yolları ile işbirliği yaparak ihtiyaç duyulan kalifiye eleman sıkıntısını çözüme kavuşturmak için eğitimler yapmaktadır. Raylı Sistemler Teknolojisi bölümü mezunları başta sistemin modernleştirilmesi, geliştirilmesi, güncellenmesi gibi konular olmak üzere yük ve yolcu taşımanın modernizasyonu için yardımcı eleman olarak kabul edilmektedir.

Sektörün sürekli hale gelmesi, çalışma şartlarının iyileştirilmesi, çalışanların ücretlerinin yeterli seviyeye çekilmesi, iş yükünün hafifletilmesi gibi bileşenleri bulunmaktadır.

Geçmiş dönemlerde sadece devlete bağlı birimlerde iş imkanı mevcutken bugün ulaşımın raylı sistemler ile hem yer altından hem de yer üstünden hızlı bir şekilde gerçekleştirilmesine olanak sağlamaktadır. Sektörde söz sahibi olanların bazıları 2 yıllık Raylı Sistemler İşletmeciliğinden mezun olarak hayata katıldıklarını söyleyebiliriz.

Raylı Sistemler İşletmeciliği taban puanları başarı sıralaması

Raylı Sistemler Elektrik Elektronik Teknolojisi bölümü nedir

Okuduğu bölümde temel düzeyde bilgi ve beceriler edinerek bunları hayata geçiren, mesleki projeleri planlayan, çözüm üreten kişiler yetiştiren bir bölümdür. Raylı sistemler konusunda sorunların giderilmesine yönelik çalışmalar yapan teknik personel yetiştirmektedir. Bu bölümden mezun olanlar sistemin güvenlik ve emniyetini, aynı zamanda mesleğin gelişimine katkı sağlar.

Raylı Sistemler Elektrik Elektronik Teknolojisi bölümü Mezunu Ne İş Yapar

Çalıştığı kurumda sorumluluk alır. Alt ve üst birimlerle işbirliği içinde hareket eder. İleri teknoloji organizasyonlar yapar. Sorunların anında giderilmesine yönelik çalışmalarda bulunur.

Raylı Sistemler Elektrik-Elektronik Teknolojisi 2 yıllık ön lisans düzeyinde eğitim veren bir programdır. Burada öğrencilerin özellikle büyükşehirlerde toplu ulaşımın hem modern hem de güvenlik içinde hızlı gerçekleşmesine katkı sağlar.

Raylı Sistemler Elektrik-Elektronik Teknolojisi Teknikeri iş imkanları

Çalışma koşulları oldukça güzeldir. Raylı Sistemler Elektrik-Elektronik Teknolojisi bölümünü başarıyla bitirenler belediyelerde, Devlet Demir Yollarında istihdam olanağı yakalar. Aynı zamanda Türkiye’nin en önemli sanayi kuruluşlarından birisi olarak kabul edilen Türkiye Lokomotif ve Motor Sanayii Anonim Şirketinde istihdam imkanı da yakalar. Tramvay hattında da kendisinden istifade edilen teknik bir elemandır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Yaşam Destek ve Tedavi Cihazları Teknisyeni Kimdir Ne İş Yapar

Nasıl Raylı Sistemler Elektrik-Elektronik Teknolojisi Teknikeri olunur

Raylı Sistemler Elektrik-Elektronik Teknolojisi bölümü Temel Yeterlilik Testinden alınan puanlarla öğrenci kabul etmektedir. 4 tane üniversitemiz bu konuda öğrencilere rehberlik etmektedir. Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi, Karabük Üniversitesi, Eskişehir Teknik Üniversitesi raylı sistemler üzerine program açan kurumlarımızdır.

Raylı Sistemler Elektrik-Elektronik Teknolojisi Başarı sıralaması-taban puanları

Raylı Sistemler Elektrik-Elektronik Teknolojisi

Raylı sistemler mezunu iş imkanları

Bu bölümleri başarı ile bitirenler raylı ulaşımın kullanıldığı Türkiye genelindeki belediyelerde daha çok istihdam yakalanmaktadır. Beraberinde Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demir Yollarında ve TÜLOMSAŞ yani Türkiye Lokomotif ve Motor Sanayii Anonim Şirketinde istihdam imkanı bulurlar.

Raylı sistemler mezunları ne kadar maaş alır

Çalıştığı kurumda ürettiği hizmet karşılığında kendisine maaş ödemesi yapılır. Belediyeler normal olarak kabul edeceğimiz seviyede maaş ödemesi yapmaktadır. Sendikal hakları kazanan işçiler gelecekte hem rahat hem yeterli olarak kabul edeceğimiz gelire kavuşurlar. Keza Devlet Demir Yolları ve Türkiye Lokomotif ve Motor Sanayii Anonim Şirketinde de çalışma imkanı bulanlar kendilerine yeterli gelecek maaşı alabileceklerdir.

Yeni başlayanlar düşük ücretle başlasa da zamanla maaş düzene girecektir. Raylı sistemler çalışanlarının maaşı asgari ücretin iki katından aşağıya olmayacaktır.

Hayata kısa sürede sağlam bir başlangıç yapmak isteyenler için kaleme aldığımız raylı sistemler üzerine eğitim veren kurumlar ve bölümleri özetlemeye çalıştık. Raylı Sistemler Yol Teknolojisi, Raylı Sistemler Makinistlik, Raylı Sistemler Makine Teknolojisi, Raylı Sistemler İşletmeciliği ve Raylı Sistemler Elektrik ve Elektronik Teknolojisi bölümlerini sizlere tanıtmaya çalıştık.

İş garantisi yüksek, geliri yeterli bir meslek tercih etmek isteyenlere tavsiye edilecek bölümler olduğunu düşünüyoruz.

Bir önceki yazımız olan Satış Ortaklığından Nasıl Para Kazanılır başlıklı makalemizde Satış ortaklığı sistemi nasıl işler ve Satış ortaklığı sisteminden kar etmek hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?