Reaksiyon Hızı Konu Anlatımı

Reaksiyon Hızı Konu Anlatımı

Kimyada reaksiyon hızı konusunu öğrencilere uygun şekilde şekillendirip hazırladık. Kimyasal reaksiyonların hızlarını kontrol etmek yaşamsal bir önem taşır. Örneğin yanan bir cismin söndürülmesi, ağrılarımızın giderilmesi gibi… Yine konumuzla alakalı madde değişimleri ve reaksiyon hızı, nasıl tarif edildiğinden bahsedelim. Reaksiyon hızı nedir Birim zamanda, madde miktarındaki, genelde derişim olarak adlandırdığımız, değişime reaksiyon hızı denir. Kimyasal reaksiyonların […]

Kimyada reaksiyon hızı konusunu öğrencilere uygun şekilde şekillendirip hazırladık. Kimyasal reaksiyonların hızlarını kontrol etmek yaşamsal bir önem taşır. Örneğin yanan bir cismin söndürülmesi, ağrılarımızın giderilmesi gibi… Yine konumuzla alakalı madde değişimleri ve reaksiyon hızı, nasıl tarif edildiğinden bahsedelim.

Reaksiyon hızı nedir

Birim zamanda, madde miktarındaki, genelde derişim olarak adlandırdığımız, değişime reaksiyon hızı denir.

Kimyasal reaksiyonların hızı 2 çeşit ifade edilebilir. Birincisi ortalama hız, diye adlandırdığımız bir kimyasal reaksiyonda herhangi bir zaman aralığında, bir maddenin değişimindeki geçen zamana oranlamasını ortalama hız diye ifade ediyoruz. Reaksiyon hızı geçen zaman madde değişimleri , değişim süreci, derişimleri, değişim gibi kavramları içerir.

Buradaki miktar gram, kilogram, mol, hacim, molarite cinsinden olabilir. Fakat hesaplamalarda genelde molarite kullanılır. Zaman ise reaksiyonun cinsine göre saniye, saat ve benzeri kavramlarla gösterilebilir. Birim sisteminde hız birimi genelde em çarpı es üssü bir cinsinden yazılır.

Dönüşüme uğrayacak olan renk tanklar tanecik diye adlandırılır. Bunlar da moleküller, iyonlar ve atomlardan meydana gelir. Maddeyi meydana getiren parçacıklar daima hareket halindedir. İşte bu hareketlilik sonucunda madde gaz, sıvı ve katı durumuna göre değerlendirildiği gibi sıcaklığı ile de doğrudan ilişkilendirilir.

İkiden fazla maddenin uygun ortamda karıştırılması sonucunda tanecikler birbiriyle çarpışır. Bu çarpışma sonucunda her iki maddenin mevcut bağları kırılır ve yeni bağlar oluşur. Bunun sonucunda da farklı maddelerin ortaya çıkmasına sebebiyet verir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Üslü Sayıların Kolay Çözüm Yolları

Aktivasyon enerjisi nedir

Bir reaksiyon oluşabilmesi için değerlik orbitallerinin etkin olması şartı aranır. Bu nedenle de reaksiyon oluşumuna iki atomun değerlik orbitallerinin uygun şekilde etkileşmesi kadar, birbirlerine uygun uzaklıkta olması şarttır. Bunun için de iki farklı atoma ait olan iki çekirdeği elektrotlarının arasında itme kuvvetini yenecek seviyede enerjiye sahip olan bir çarpışma gerekir. Bu çarpışma için ihtiyaç duyulan enerji miktarına da aktivasyon enerjisi adı verilir. Enerjinin önüne çıkan engelleri aşması için taneciklerin çarpışması sonucunda aktif kompleks olan atomlar (kararsız reaktif) kısa ömürlü bir yapıyla dururlar.

Reaksiyon Hızı Konusu

Ekzotermik ve endotermik reaksiyon nedir

İhtiyaçların giderilmesi amacıyla kullanılan doğal gaz havadaki oksijenle yanma reaksiyonuna girerek hayatımızın önemli bir ihtiyacını giderilmesine katkı sağlar. Retantların bazılarının yürütülebilmesi için insanların belli miktarda enerjiyi reaksiyona sokması beklenir. Basit bir örnekle; yemek pişirmek için gerçekleşen süreçte kimyasal reaksiyonlar için ısı enerjisi ihtiyacı vardır. Bu durumda kimyasal reaksiyonun aslında bir enerji derişimi ortaya çıkardığı bir gerçektir.

Enerji değişiminin sürekli atomlar arasında yeni oluşacak veya kırılacak bağların enerjisinin bilançosunu ortaya çıkardığı gözlenir. Yani reaksiyon sonucunda çevreye ısı verenler ekzotermik reaksiyonlar, ısı alanlar ise endotermik reaksiyonlar olarak değerlendirilir.

Reaksiyon ısısı nedir

Hem ekzotermik reaksiyonlar hem endotermik reaksiyonlar maddenin enerjisini açığa çıkarırken oluşan aksiyon sürecince dışarıdan alınan enerjiye karşılık verilir. İşte reaksiyon sonucunda ortaya çıkan enerji reaksiyon ısısı olarak adlandırılır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  SIVILARIN KALDIRMA KUVVETİ KONUSU

Reaksiyon sisteminde ısı içinde bulunan entalpisin reaktant için mol başına kilo kalori cinsinden ifade edilmektedir. Reaksiyonlar kendine özgü aktivasyon enerjisi ve reaksiyon enerjisine sahiptir.

Reaksiyon hızını etkileyen faktörler

Reaksiyon hızını artırmak ya da yavaşlatmak mümkün müdür? Kimyasal dönüşümün hızını değiştirmek için nelere ihtiyaç duyulur. Bu soruların cevaplarını bulmak için reaktantların yapısını bilmek gerekir. Ayrıca reaktantların derişimi, hız eşitlikleri, katı atıkların yüzey alanı, sıcaklık, katalizörler, enzimler iyi değerlendirilmelidir. Reaksiyon Hızı Konusu kısa sürede öğrenilecek kadar basit değildir. Verdiğimiz video mutlaka bitinceye kadar takip edilmelidir.

Bir önceki yazımız olan Canlılarda Dolaşım Sistemi Konu Anlatımı başlıklı makalemizde Açık dolaşım sistemi, Canlılarda Dolaşım Sistemi Konu Anlatım Videosu ve Canlıların dolaşım sistemi hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?