Reklam Kurulu Nedir Ne İş Yapar

Reklam Kurulu Nedir Ne İş Yapar

Bildiğiniz gibi ticaret artık sadece yakınınızdaki marketten, mağazadan yapılmıyor. E-ticaret siteleri aracılığı ile de hızlı bir alışveriş gerçekleştiriliyor. Firmalar ürünlerinin tanıtımını her platformda yaparak satışlarını artırmayı hedefliyorlar. Bunun için de tüketicilerin dikkatini çekebilecek etkileyici reklamlar hazırlıyorlar. Reklam, ürün tanıtımında satışında etkin rol oynuyor. Ancak bazı reklamlar gerçeği yansıtmıyor. Yani tanıtılan ürün reklamdaki ile birebir örtüşmüyor. […]

Bildiğiniz gibi ticaret artık sadece yakınınızdaki marketten, mağazadan yapılmıyor. E-ticaret siteleri aracılığı ile de hızlı bir alışveriş gerçekleştiriliyor. Firmalar ürünlerinin tanıtımını her platformda yaparak satışlarını artırmayı hedefliyorlar. Bunun için de tüketicilerin dikkatini çekebilecek etkileyici reklamlar hazırlıyorlar.

Reklam, ürün tanıtımında satışında etkin rol oynuyor. Ancak bazı reklamlar gerçeği yansıtmıyor. Yani tanıtılan ürün reklamdaki ile birebir örtüşmüyor. Yanıltıcı, yanlış reklamları tüketiciyi olumsuz yönde etkilememesi amacıyla reklam kurulu tarafından denetlenmesi gerekiyor.

Reklam kurulu Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’na bağlı tüketiciyi ve rekabeti korumak amacıyla kurulmuştur. Bu kurul, rekabetin ve tüketicinin korunması işlerini yürüten bir müdürlük himayesinde hareket ediyor. 4077 sayılı tüketicinin korunması hakkındaki kanuna istinaden çalışmalarını yürütüyor. Burada amaç, ticaretin genel ahlak kurallarına ve yasalara uygun bir şekilde yapılması.

Reklam Kurulu

Üretici firmaların doğru ve dürüst hareket etmeleri için kontroller sağlanıyor. Sadece ürünün satışını yapmak, para kazanmak, tüketicinin yanlış bilgilendirilerek elindeki parasını kendi hesaplarına aktarılmasını önlemek için rekabet kurulu oluşturuldu.

Bu kapsamda engellileri ve çocukları istismar eden, hastaları, kamu sağlığının bozulmasına neden olacak suç işlemeye özendiren, şiddet içeren reklamlar kesinlikle yapılamaz ve yayıncı kuruluşlar tarafından da yayınlanamaz.

Tüketiciyi yanıltıcı ve onların sağlığını, güvenliğini tehlikeye düşüren, bilgi eksikliği olan mal ve can tehlikesi meydana getiren, yasalara uygun olmayan reklam kontrolleri reklam kurulunun çalışmaları ile sağlanmaktadır.

Sadece bu kurul değil vatandaşlar da rahatsız oldukları konularda, düşüncelerini, rahatsızlıklarını, şikayetlerini bu kurula iletebilir. Hatta ve hatta RTÜK ile de iletişime geçilerek şikayette bulunabilir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  LPG mi - Benzin mi - Dizel mi?

Reklam kurulu şikayet hattı kaç

Mevzuata aykırı hareket eden ticari reklamları şikayet etmek isteyen tüketiciler, rakip firmalar ya da kurum kuruluşlar gerekli başvuruyu reklam kuruluna yapabilir. e-devlet sistemi üzerinden online reklam ve haksız ticaret uygulama şikayetinde bulunabilirler.

Reklam Kurulu kanunu

e-devlet üzerinden şikayetler

Şimdi bildiğiniz gibi e-devlet sistemi üzerinden birçok işlem hızlı bir şekilde sağlamaktadır. Reklam kurulu şikayet hattı mevcut değil. Bunun yerine e-devlet üzerinden şikayetler iletilmektedir. Ancak RTÜK şikayet hattı da bu konuda vatandaşların rahatsızlıklarına cevap vermektedir.

Yanlış, yanıltıcı reklam yapanlara kesilen cezalar

Görsel medyanın en büyük gelirlerini oluşturan reklamlar, bazen tüketiciyi yanıltıcı bilgiler verebiliyor. Reklam Kurulu tarafından yapılan incelemelerde tüketiciyi yanlış yönlendiren ve yasaklara riayet etmeyen reklamlara 2 milyon lirayı bulan ceza kesildi. En çok yanıltıcı reklam sektörü olarak temizlik ve kozmetik ürünleri için 790 bin lira ceza kesildi.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından oluşturulan Reklam Kurulu, görsel medya tarafından yayınlanan reklamların denetlenmesi, usulsüz reklamların önlenmesi ve tüketicilerin haklarını rekabetçi piyasada işleyişini korumak amacıyla düzenli olarak inceleme yapıyor. Reklam Kurulu’nca bu yılın ilk 3 ay üç aylık diliminde yapılan reklam incelemelerinde 450’den fazla dosya karara bağlanarak tüketiciyi yanıltan, yanlış bilgi veren ve yasalara uymayan reklamlara para cezası verildi. Bu kapsamda mevzuata aykırı olmaması ve başvurulardaki eksiklik sebebiyle ayrıntılı incelemeye gerek olmadığı anlaşılan ancak incelemeye değer bulunarak gündeme alınan ve karar verilen 250 dosyadan 25 tanesi reklam mevzuatına uygun hareket ettiği için işlem yapılmadı. 224 reklamın 192 tanesine durdurma cezası verildi. 32 tane reklam yayınına da durdurma cezası ile birlikte idari para cezası verilmesi uygun görüldü.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Nasıl Voleybolcu Olunur

Reklam Kurulu tarafından yılın ilk üç ayında tüketiciyi yanlış bilgilendiren ve yasalara aykırı olan reklamlara yaklaşık 2 milyon Türk Lirası ceza kesildi. Ceza uygulanan reklamlar sektörel bazda incelendiği zaman en fazla temizlik ve kozmetik ürünlerinin tüketicilere yanlış ve yanıltıcı bilgiler verdiği gerekçesiyle yaklaşık 790 bin lira ceza kesildi. İkinci sırada ise gıda sektöründeki reklamlara vatandaşı aldatmaya yönelik çalışmalar yaptığı gerekçesiyle 425 bin lira ceza kesildi. Reklam Kurulu tarafından yasalara aykırı, yanıltıcı ve yanlış olarak kabul edilen reklamlar sıralamasında en fazla gıda takviyesi ürünlerin yer aldığı,  hiç alakası olmadığı halde tüketicileri yanıltmak amacıyla kilo aldırıcı, kilo verdirici, yağ yakıcı, boy uzatıcı, saç çıkarıcı, sağlık sorunlarını iyileştirici, cinsel performansı artırıcı gibi mevzuatta yer almayan yanıltıcı bilgiler taşıyan reklamların durdurma cezası aldığı belirlendi. Web siteleri üzerinden yayınlanan bu reklamların Reklam Kurulu tarafından engellenmeye çalışıldığı belirtildi.

Reklam kurulu nasıl çalışıyor?

İlan ve ticari reklamlarda ülke koşullarına bağlı olarak riayet edilmesi gereken kurallar ve evrensel olarak kabul gören reklamcılığın kuralları ve tanımına göre hareket ediyor. Yasada belirlenen düzenlemelere aykırı ilan ve ticari reklamların rakip firmalar, tüketiciler kurum ve kuruluşlar tarafından yapılan başvurular ile incelemeye alınıyor. Reklam kuruluna bildirilen reklamlar örtülü reklam, enerji, eğitim, tütün ve alkol, finansal hizmetler, turizm, dayanıklı tüketim malları, teknoloji, iletişim hizmetleri, gıda, temizlik ürünleri,  kozmetik ve sağlık alanında incelemeye alınarak yasalara aykırı hareket eden, yasalara aykırı bilgi sunan reklamlara 3 ay durdurma, para cezası ya da düzeltme cezaları verilebiliyor.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  TEOG Sonrası Lise Tercihi Nasıl Yapılmalıdır

Bir önceki yazımız olan Doğal Et Üretiminden Para Kazanmak başlıklı makalemizde Doğal et, doğal et üretimi yapmak ve yapay et hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?